Πλήρωσε τις πολλές απουσίες στην άμυνα, ήττα του Θεσπρωτού με 2-0 από την Λάρισα στο Αλκαζάρ

Ο λαβωμένος Θεσπρωτός ηττήθηκε με σκορ 2-0 από την φιλόδοξη Λάρισα στο Αλκαζάρ πληρώνοντας τις απουσίες βασικών ποδοσφαιριστών.

Το πλατανόφυλλο που παρατάχθηκε χωρίς τους Γώγο, Βασιλάκη και Σεμερτζάκη και με άμυνα ανάγκης δεν μπόρεσε να αντέξει την πίεση της ΑΕΛ και συνεχίζει να αγνοεί τη χαρά τη νίκης μετά από 5 παιχνίδια παραμένοντας στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Παρόλα αυτά το παιχνίδι θα μπορούσε να είχε διαφορετική εξέλιξη αν το σουτ του Μπίκα και ενώ το σκορ ήταν 1-0 δεν σταματούσε στο δοκάρι.

Οι αρχικές επιλογές των δύο προπονητών

O Ρότσα προχώρησε σε δύο αναγκαστικές αλλαγές στο αρχικό σχήμα σε σχέση με τον ισόπαλο αγώνα κόντρα σδτην Βέροια με τους Ντόντη και Μαρτίνεζ να αντικαθιστούν τους Γώγο και Σεμερτζάκη στο κέντρο της άμυνας.

Ο Τσιμόπουλος υπερασπίστηκε την εστία, ενώ την τετράδα της άμυνας αποτέλεσαν  οι Τρομπούκης, Ντόντης, Μαρτίνεζ και Ρίζος. Στον χώρο της μεσαίας γραμμής βρέθηκαν οι Μίγγος, Αδαμάκης, Κωνσταντίνου, Μπίκας και Πέρεζ, ενώ μοναδικός προωθημένος ήταν ο Μπονίγια.

Στην αντίπερα όχθη, ο Γκουτσίδης στερήθηκε τις υπηρεσίες του μεγάλου επιθετικού όπλου Μάριου ‘Ογκμποε ο οποίος έχει τεθεί νοκ-άουτ για 1,5 μήνα.

Κάτω από τα δοκάρια Θεοδωρόπουλος, δεξιά στην άμυνα Θ. Παπαγεωργίου, αριστερά Κοσσονού, με κεντρικούς αμυντικούς Γκοτζαμανίδης, Ηλιάδης. Στη μεσαία γραμμή Κ. Παπαγεωργίου, Θωμαΐδης, Πλέγας, μεσοεπιθετικά δεξιά Νικολιάς, αριστερά Νίνο και στην κορυφή της επίθεσης ο Πεντρόζο.

Πλήρωσε ένα νεκρό διάστημα

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με φούρια και ορμή από το ξεκίνημα κερδίζοντας δύο κόρνερ στο πρώτο πεντάλεπτο τα οποία πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

Ο Θέσπρωτος πέρασε ανώδυνα την πίεση που δέχθηκε και σταδιακά ισορρόπησε το παιχνίδι πιέζοντας ψηλά εμποδίζοντας την ορθολογική ανάπτυξη των βυσσινί.

Στο 13ο λεπτό το σου του Κ.Παπαγεωργίου δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Τσιμόπουλο με την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ.

Στο 16ο λεπτό η ΑΕΛ απείλησε ουσιαστικά για πρώτη φορά αλλά στο σουτ του Πλέγα η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

Στο 33ο λεπτό οι γηπεδούχοι έλυσαν τον γόρδιο δεσμό στην άμυνα του Θεσπρωτού που μέχρι εκείνο το σημείο λειτουργούσε υποδειγγματικά. Ο Νίνο έγινες τελικός παραλήπτης της μπάλας ύστερα από πάσα-έτοιμο γκολ του Πλέγα και με δυνατό σουτ δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Τσιμόπουλο για να κάνει το 1-0.

Με κεκτημένη ταχύτητα η ΑΕΛ κυνήγησε και δεύτερο γκολ απειλώντας σε άλλες τρεις περιπτώσεις μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου με τον Θεσπρωτό να χάνει την συνοχή του και να δείχνει αποσυντονισμένος.

Στο 36ο λεπτό ο Παπαγεωργίου με απευθείας εκτέλεση φάουλ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα να πέρασε δίπλα από το δοκάρι, ενώ στο 37ο λεπτό ο Ντόντης στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα με κεφαλιά λίγο έλειψε να παραβιάσει την εστία της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και στο 41ο λεπτό ο πολύ δραστήριος Κώστας Παπαγεωργίου νικήθηκε από τον Τσιμόπουλο.

Αφού γλίτωσε το δεύτερο γκολ, ο Θεσπρωτός σε μία από τις ελάχιστες φορές που πλησίασε με αξιώσεις την αντίπαλη εστία άγγιξε την ισοφάριση.

Στο 42ο λεπτό ο Μπίκας επιχείρησε σέντρα σουτ με τον Θεοδωρόπουλο να απομακρύνει με υπερένταση μπροστά από τον επερχόμενο Αδαμάκη.

Δοκάρι ο Μπίκας και στο….καπάκι 2-0

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η ΑΕΛ συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο και στο 55ο λεπτό έφθασε μια ανάσα από το δεύτερο γκολ αλλά ο Τσιμόπουλος με εντυπωσιακό τρόπο σταμάτησε το σουτ του Νίνο.

Η ιστορία του δευτέρου ημιχρόνου συμπυκνώνεται στο δίλεπτο 60’-61ο λεπτό.

Αρχικά το σουτ του Μπίκα τράνταξε το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Θεοδωρόπουλου και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Αλέξανδρος Νικολιάς με πλασέ από πλάγια αριστερά ζευγάρωσε τα τέρματα της ομάδας του βάζοντας ισχυρά θεμέλια νίκης για την ΑΕΛ.

Από εκεί και πέρα, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κατακόρυφα, η ΑΕΛ διαφύλαξε το προβάδισμά της παίζοντας με το χρόνο με τον Θεσπρωτό να δείχνει απογοητευμένος από την εξέλιξη του αγώνα και να μην βγάζει αντίδραση.

Στο 76ο λεπτό το σουτ του Πλέγα κατέληξε στην αγκαλιά του Τσιμόπουλου.

Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων η ΑΕΛ άγγιξε το τρίτο γκολ. Σε εκτέλεση φάουλ του Πλέγα απέκρουσε ο Τσιμόπουλος και από κοντά μετά από σέντρα του Πεντρόσο ο Γκοτζαμανίδης έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Διαιτητής: Βασίλης-Απόστολος Αργυρός από το Σύνδεσμο Πέλλας. Βοηθοί  Αθανάσιος Δέλλιος (Πέλλας) και ο Αργύρης Νταβέλας (Μακεδονίας).

ΑΕΛ (Γκουτσίδης): Θεοδωρόπουλος, Παπαγεωργίου Θαν. (87ο Καλουτσικίδης), Ουαττάρα (87o Mιλτιάδης), Γκοτζαμανίδης, Ηλιάδης, Πλέγας, Παπαγεωργίου Κ. (87ο Μαϊδανός), Θωμαϊδης, Νίνο (74ο λ.τρ. Κούστα), Πετρόζο, Νικολιάς (78ο Μαυριάς).

Θεσπρωτός (Ρότσα): Τσιμόπουλος, Ντόντης, Μαρτίνεζ, Ρίζος, Τρομπούκης (56o λ.τρ. Δρίτσας), Μίγγος (87ο Λύγκας), Πέρεζ, Μπίκας (69ο Πανταζέλος), Αδαμάκης (69ο Παππάς Ευαγγ.), Κωνσταντίνου, Μπονίγια (69ο Διγκόζης)