Πλήρωσε το άσχημο ξεκίνημα ο Θεσπρωτός-Δεν απείλησε σχεδόν καθόλου σε όλο το 90λεπτο το πλατανόφυλλο

Λίγο το άγχος της πρεμιέρας, λίγο η σπατάλη των πολλών ευκαιριών, δημιούργησαν μια ανησυχία στις τάξεις των φιλάθλων που έσπευσαν στο Δημοτικό Στάδιο της Καρδίτσας για το πρώτο ματς της Αναγέννησης στο πρωτάθλημα της super league 2!

Τελικά, το συγκρότημα της Καρδίτσας ξεκίνησε με νίκη με σκορ 1-0 στον μαραθώνιο παίρνοντας το πρώτο τρίποντο!

Ενα σκορ που δεν αποδίδει την εικόνα του αγώνα καθώς οι “κιτρινόμαυροι” έχασαν πληθώρα ευκαιριών που θα μπορούσαν αν τις αξιοποιούσαν να πετύχουν μια ευρεία νίκη.

Το γκολ του Γκίνη που μπήκε στο… 50ο δευτερόλεπτο, πριν καλά καλά καθίσουν οι φίλαθλοι στην εξέδρα, αποδείχθηκε αρκετό για να χαρίσει τη νίκη στην ΑΣΑ.

Το ξεκίνημα της Αναγέννησης ήταν εκρηκτικό. Πέρα από το γρήγορο γκολ, έχασε στο 8′ και στο 9′ με Μπιανκόνι και Κουτσιανικούλη τεράστιες ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμα και να κλειδώσει το τρίποντο προτού συμπληρωθεί το δεκάλεπτο, ενώ και στη συνέχεια ήλεγχε απόλυτα τον ρυθμό με την ομάδα του Ρότσα να παρουσιάζεται ακίνδυνη επιθετικά.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η πρώτη τελική του Θεσπρωτού έγινε στο 26′ κι αυτή χωρίς ν’ ανησυχήσει ιδιαίτερα τον Γκέκα.

Γενικώς και στην επανάληψη παρότι η ομάδα της Ηγουμενίτσας “ζωντάνεψε” και κρατούσε τη μπάλα στα πόδια της περισσότερο, δεν απείλησε ούτε μία φορά σοβαρά την Αναγέννηση.

Συνοπτικά, το πλατανόφυλλο αιφνιδιάστηκε από το γρήγορο γκολ, ωστόσο δεν κατάφερε να φανεί ιδιαίτερα απειλητικό στο υπόλοιπο διάστημα του αγώνα και η ήττα ήρθε φυσιολογικά.

Η διάταξη του Θεσπρωτού

Με δύο νέα πρόσωπα στο βασικό σχήμα και εννιά παίκτες από την περσινή ομάδα παρατάχθηκε ο Θεσπρωτός.

Ο Κίναλης υπερασπίστηκε την εστία, ενώ την τετράδα της άμυνας αποτέλεσαν ο Αργεντινός Βαλιέντε και ο Ιταλός ΝτΆλέσσιο στα δύο άκρα και οι Γώγος, Γκρανσιέρ στο κέντρο της οπισθοφυλακής.

Στο χώρο της μεσαίας γραμμής ξεκίνησαν οι δύο Αργεντινοί (Πατσέκο, Ραμίρεζ), ο αρχηγός Κωνσταντίνου και οι Ζιώγας, Πούφλης με τον Σαραντίδη μοναδικό προωθημένο στην κορυφή της επίθεσης.

Διαιτητής: Μέγας (Πιερίας)

ANAΓΕΝΝΗΣΗ (Αμανατίδης): Γκέκας, Καρανίκας, Γκόλιας, Λαρρέα, Σταμόπουλος, Γκίνη (70’ Γκουγκούδης), Λαγός, Πλέγας (91’ Κουτρομάνος), Κουτσιανικούλης (91’ Λώττας), Μπιανκόνι (70’ Πολίτης), Αθανασιάδης (92’ Κοτσώνης)
ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ (Ρότσα) : Κινάλης, Βαλιέντε, Ντ’ Αλέσιο, Γώγος, Γκαντσιέρ, Ζιώγας (91’ Σούμα), Κωνσταντίνου, Ραμίρεζ (85’ Στεργίου), Σαραντίδης, Πατσέκο(85’ Βαταμίδης), Πούφλης (60’ Ρομέρο)