Πλήρωσε το τραγικό πρώτο ημίχρονο, πικρή ήττα του Θεσπρωτού με 3-2 από τον κακό του δαίμονα Απόλλωνα Πόντου

Σε κακό δαίμονα του Θεσπρωτού εξελίσσεται ο Απόλλων Πόντου πετυχαίνοντας μεγάλη νίκη με σκορ 3-2, την τρίτη συνεχόμενη στο Δημοτικό Στάδιο Ηγουμενίτσας βυθίζοντας το πλατανόφυλλο στον βαθμολογικό πίνακα.

Η ομάδα του Ρότσα αγνοεί τη χαρά της νίκης για έξι παιχνίδια και παραμένει στις τελευταίες θέσεις με το μέλλον να προδιαγράφεται δυσοίωνο.

Παρά την μεγάλη κρισιμότητα του αγώνα ο Θεσπρωτός παρουσιάστηκε αγνώριστος με πολλά κενά στην άμυνα πετώντας ουσιαστικά ένα ολόκληρο ημίχρονο. Στην επανάληψη είχε ένα βουνό να ανέβει, έβγαλε αντίδραση αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο σκορ και να φύγει με άδεια χέρια.

O Ρο΄τσα για λόγους υγείας δεν κάθησε στον πάγκο και την ομάδα καθοδήγησε ο βοηθός του Κώστας Τζίνης.

Η διάταξη του Ρότσα

O Ρότσα για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι στερήθηκε των υπηρεσιών των Γώγου, Βασιλάκη και Σεμερτζάκη με αποτέλεσμα να έχει περιορισμένες επιλογές στον καταρτισμό της ενδεκάδας επιλέγοντας τους ίδιους 11 του αγώνα της προηγούμενης αγωνιστικής στη Λάρισα.

Ο Τσιμόπουλος υπερασπίστηκε την εστία, ενώ την τετράδα της άμυνας αποτέλεσαν  οι Τρομπούκης, Ντόντης, Μαρτίνεζ και Ρίζος. Στον χώρο της μεσαίας γραμμής βρέθηκαν οι Μίγγος, Αδαμάκης, Κωνσταντίνου, Μπίκας και Πέρεζ, ενώ μοναδικός προωθημένος ήταν ο Μπονίγια.

“Τρύπια” άμυνα

Οι βυσσινί μόλις στο 2ο λεπτό άγγιξαν το γκολ αλλά ο Τσιμόπουλος σταμάτησε τον Μπελεβώνη σε ένα ανεπανάληπτο τετ-α-τετ.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν στις μεγάλες ευκαιρίες στο 13ο λεπτό. Ο εκρηκτικός και ταχύτατος Πέρεζ ξεχύθηκε από τα αριστερά, έδωσε έτοιμο γκολ στον επερχόμενο Μπονίγια ο οποίος νικήθηκε από τον Πίτκα.

Ο Θεσπρωτός συνέχισε να εκμεταλλεύεται τις αργές επιστροφές των φιλοξενούμενων και να βρίσκει χώρους και κενά στην αντίπαλη άμυνα. Στο 20ό λεπτό ο Δρίτσας ελίχθηκε έξω από την περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν αρκετά άστοχο.

Οι βυσσινί του Απόλλωνα δεν περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο και στο 27ο λεπτό βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα αξιοποιώντας αδράνεια και ολιγωρία στην άμυνα του Θεσπρωτού.

Ο Κωστίκας έγινε τελικός αποδέκτης της μπάλας, το δυνατό σουτ που επιχείρησε αοπέκρουσε με τα πόδια ο Τσιμόπουλος αλλά η μπάλα επέστρεψε στον ίδιο και αυτή τη φορά δεν αστόχησε σημαδεύουντας την αριστερή γωνία για να κάνει το 1-0.

Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και βρήκαν άμεση απάντηση στο 30ό λεπτό. Υστερα από εκτέλεση φάουλ του Ρίζου ο Μπονίγια με φαλτσαριστή κεφαλιά νίκησε τον Πίτκα για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά και στο 34ο λεπτό ο Απόλλωνας πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με δράστη τον Λαμπίρη ο οποίος με υπέροχη ατομική προσπάθεια άδειασε τον Ντόντη και με πλασέ νίκησε τον Τσιμόπουλο στην κλειστή του γωνία για να κάνει το 2-1.

Η άμυνα του Θεσπρωτού πελαγοδρομούσε και στο 40ό λεπτό ο Εσαλό με δυνατό σου μέσα από την περιοχή δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Τσιμόπουλο κάνοντας το 3-1.

Βελτίωση στην επανάληψη, αλλά ήταν αργά

Στην επανάληψη, η είσοδος των Οικονόμικου, Πανταζέλου και Ρούσση άλλαξε προς το καλύτερο την εικόνα του αγώνα με τον Θεσπρωτό να βγάζει αντίδραση και να κυνηγάει το γκολ που θα τον ξαναβάλει στο παιχνίδι.

Στο 64ο λεπτό το σουτ του Οικονόμικου μέσα από την περιοχή σταμάτησε στον Πίτκα, ενώ στο 73ο λεπτό ο πορτιέρο του Απόλλωνα απέκρουσε σωτήρια το πλασέ του Οικονόμικου στην μεγαλύτερη ευκαιρία του Θεσπρωτού.

Η υπεροχή του Θεσπρωτού καρποφόρησε στο 87ο λεπτό. Σε μια υπέροχα εκτελεσμένη αντεπίθεση ο Τρομπούκης με υπέροχο πλασέ νίκησε τον Πίτκα δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Στο 90ό λεπτό ο Χατζάκος βρέθηκε ανενόχλητος στο ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά το γυριστό σουτ που έκανε έφυγε ψηλά άουτ.

Στα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν με τον χρόνο, διαφύλαξαν το προβάδισμα πανηγυρίζοντας στο τέλος μια μεγάλη νίκη βυθίζοντας τον Θεσπρωτό στην εσωστρέφεια και τον κόσμο να αποχωρεί απογοητευμένος.

Διαιτητής: Χρονάς (Αχαΐας), Βοηθοί: Κακαφώνης (Αχαΐας), Ζούλης (Αχαΐας)

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ (Ρότσα): Τσιμόπουλος, Ντόντης, Μαρτίνεζ, Ρίζος, Τρομπούκης, Μίγγος (58ο Ρούσης), Πέρεζ (75ο Χατζάκος), Μπίκας (58ο Πανταζέλος), Αδαμάκης, Κωνσταντίνου (58ο Οικονόμικος), Μπονίγια (75ο Αδαμάκης)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Καλαϊτζίδης): Πίτκας, Μουμίν, Καλαϊτζίδης, Σαμπανίδης (77ο Μαλουμντσόκο), Νασέρ, Κωστίκας, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Μπελεβώνης (37ο Εσαλό), Ντιαλόσι, Λαμπίρης (55ο Δαλιανόπουλος)