Πνίγηκε από το άγχος ο Θεσπρωτός, ήττα-πισωγύρισμα με 1-0 από τον Εορδαϊκό

Έμεινε πίσω στο σκορ

Αναγνωριστικό το πρώτο τέταρτο με νευρικές τις δύο ομάδες και πολλά λάθη εκατέρωθεν απόρροια της κρισιμότητας του αγώνα.

Ο Θεσπρωτός είχε μια ανούσια εδαφική υπεροχή χωρίς να απειλεί με αξιώσεις την αντίπαλη εστία.

Στον αντίποδα, ο Εορδαϊκός εμφανίστηκε στο γήπεδο με αμυντικό προσανατολισμό και πρσσπαθούσε να απειλήσει στην κόντρα.

Σε μία τέτοια περίπτωση και ύστερα από λάθος του Βιλάλμπα, οι φιλοξενούμενοι εκδήλωσαν γρήγορα αντεπίθεση αλλά ο Δασκαλάκης σε ετοιμότητα μπλόκαρε το σχετικά αδύναμο σουτ του Παπαζήση στην πρώτη αξιόλογη ευκαιρία του ματς.

Στο 31ο λεπτό το πλατανόφυλλο άγγιξε το γκολ. Ο Περνοτσίτσι ελίχθηκε ανάμεσα στους αμυντικούς αλλά το σουτ του επιχείρησε πέρασε ελάχιστα άουτ δίπλα από το δοκάρι του Δημητριάδη

Στο 32ο λεπτό η ομάδα της Πτολεμαϊδας κατάφερε να προηγηθεί. Ο Παπαζήσης έφυγε από τα δεξιά, προσπάθησε να κρεμάσει τον Δασκαλάκη με ψηλοκρεμαστό μακρινό πλασέ, η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και πάνω στην γραμμή ο Νίκολι έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 0-1.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξεπεράσουν το μούδιασμα από το γκολ αλλά έδειχαν πολύ νευρικοί  και επιπόλαιοι με πολλές λάθες επιλογές στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου κάνοντας έξω φρενών τον Ρότσα που ζούσε πολύ έντονα το παιχνίδι.

Στο 43ο λεπτό οι γηπεδούχοι πλησίασαν στην ισοφάριση αλλά το σουτ του προωθημένου Τσώτσου πάνω στην κίνηση ύστερα από σέντρα του Παλαμούτση από τα αριστερά, έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Δημητριάδη.

Μοιραίος ο Βιλάλμπα

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Ρότσα πέρασε στο παιχνίδι τους Ράπτη και Ζελέκου σε μια προσπάθεια να αλλάξει τα κακώς κείμενα και την μέτρια εικόνα της ομάδας.

Από το ξεκίνημα, το πλατανόφυλλο πίεσε για την ισοφάριση κερδίζοντας ένα φάουλ έξω από την περιοχή και δύο κόρνερ που πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

Ο Θεσπρωτός είχε την μερίδα του λέοντος στην κατοχή της μπάλας και στο 57ο λεπτό κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ρούση μέσα στην περιοχή. Ο Βιλάλμπα ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο Δημητριάδης απέκρουσε με τα πόδια.

Ο Ρότσα έκανε πιο επιθετική την ομάδα ρίχνοντας στην μάχη τους Τσιαφίτσα και Μπενινκάσα προσπαθώντας να βρει τρόπο να διασπάσει την άμυνα του Εορδαϊκού.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ επικίνδυνοι στην κόντρα και απείλησαν σε 1-2 περιπτώσεις πατώντας στην αντίπαλη περιοχή.

Στο 64ο λεπτό το φάουλ του Ρούση από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέρασε ανεκμετάλλευτο με την μπάλα να σταματάει στο τείχος.

Ο Ρότσα έπαιξε τα…ρέστα του ρίχνοντας στο παιχνίδι τον Ροβίνα στο τελευταίο εικοσάλεπτο δίνοντας το σύνθημα για φουλ επίθεση.

Στο 76ο λεπτό η ομάδα της Πτολεμαϊδας άγγιξε το δεύτερο γκολ αλλά το σουτ του Παπαζήση μέσα από την περιοχή πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Δασκαλάκη.

Στο 77ο το σουτ του Ζελέκου μέσα από την περιοχή ήταν απελπιστικά άστοχο.

Στα τελευταία λεπτά παίχθηκε ελάχιστο ποδόσφαιρο εξαιτίας διακοπών λόγω τραυματισμών.

Οι φιλοξενούμενοι με νύχια και με δόντια κράτησαν το υπερπολύτιμο 1-0 και πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη.

Διαιτητής: Σαφαρίκας, Μπάκας, Κεφαλής (Αιτωοακαρνανίας)

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Δασκαλάκης, Ορφανός, Αγγελούλης, Τσώτσος, Κολύβας (61ο Μπενινκάσα), Παλαμούτσης, Οικονομίκος (61ο Τσιαφίτσας), Βλαχόπουλος (46ο Ράπτης), Ρούσης (71ο Ροβίνας), Βιλάλμπα, Περνοτσίτσι (46ο Ζελέκου)

ΕΟΡΔΑΙΚΟΣ: Δημητριάδης, Στεργιόπουλος, Πιριτζάους Παππάς, Κοντογουλίδης, Πούλιος, Μπαλίτσας, Αιχμαλωτίδης (73ο Ιλιέφσκι), Παπαζήσης (93ο Κοννάβας), Παπανικόπουλος, Νίκολι (90ό Όπαντιτς).