Ποδαρικό με το….αριστερό στο πρωτάθλημα ο Θεσπρωτός και εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Νέα Αρτάκη

Ο ανανεωμένος σε σχέση με πέρυσι και νεανικός Θεσπρωτός γνώρισε την ήττα από τη Νέα Αρτάκη με 1-0 στο Δημοτικό Στάδιο Ηγουμενίτσας και ξεκίνησε με το….αριστερό τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Γ’Εθνικής.

Η ομάδα από την Εύβοια ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, εκμεταλλεύτηκε μια στημένη μπάλα και μια ολιγωρία στην άμυνα του Θεσπρωτού φθάνοντας στη νίκη.

Ο Θεσπρωτός στον αντίποδα με έντεκα νέα πρόσωπα σε σχέση με την περσινή σεζόν έδειξε ότι χρειάζεται ακόμη δουλειά.

Η διάταξη του Θεσπρωτού

Με δύο Θεσπρωτούς και μόνο Έλληνες παίκτες στην αρχική ενδεκάδα παρέταξε την ομάδα ο Χουάν Ραμόν Ρότσα.

Οι έξι ξένοι που ανήκουν στο δυναμικό της ομάδας δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής καθώς δεν έχουν εκδοθεί τα δελτία τους.

Ο έμπειρος και αρχηγός Γιάννης Σιδεράκης υπερασπίστηκε την εστία. Στα άκρα της άμυνας ξεκίνησαν οι Τσώτσος (αριστερά) και Πλατσιώτης (δεξιά), ενώ το κεντρικό αμυντικο δίδυμο αποτέλεσαν οι Ευθυμιάδης και Περπερίδης. Στο χώρο της μεσαίας γραμμής παρατάχθηκαν οι Αποστόλου, Παλαμούτσης (δίδυμο αμυντικών χαφ), Μπουμπούκης (αριστερό εξτρέμ), Ράπτης (δεξιό εξτρέμ) και ο Τσιαφίτσας σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Ρόβινα.

Νίκησαν στον…αέρα

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την μερίδα του λέοντος στην κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας χωρίς πάντως να είναι απειλητικοί στην αντίπαλη εστία στο πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού.

Στον αντίποδα οι γηπεδούχοι που βρίσκονται ακόμα σε διαδικασία μονταρίσματος έδειξαν έλλειψη συνοχής και ομοιογένειας με αποτέλεσμα τα πολλά λάθη στην ανάπτυξη.

Στο 17ο λεπτό το αδύναμο σουτ του Χατζηαποστόλου κατέληξε στην αγκαλιά του Σιδεράκη στην πρώτη τελική προσπάθεια του αγώνα.

Στο 25ο λεπτό η υπεροχή των φιλοξενούμενων καρποφόρησε. Υστερα από εκτέλεση φάουλ του Ταυταρίδη στο πίσω δοκάρι ο προωθημένος Τσούπρος εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του Σιδεράκη, πάσαρε με τον κεφάλι στον Γερογιάννη ο οποίος έσπρωξε την μπάλα στο άδειο τέρμα κάνοντας το 0-1.

Οι κόκκινοι της Αρτάκη απέκτησαν πλήρως τα ηνία του αγώνα μετά το γκολ που πέτυχαν αγωνιζόμενοι με μεγαλύτερη αυτοπεποιήθηση δημιουργώντας προϋποθέσεις και για ένα δεύτερο γκολ σε 1-2 περιπτώσεις.

Οι κιτρινόμαυροι δεν δημιούργησαν ούτε μία τελική προσπάθεια σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο με τον Διαμαντή να μην αισθάνεται την παραμικρή πίεση.

Βελτιωμένος αλλά άσφαιρος

Στην επανάληψη δεν άλλαξε η μορφή του αγώνα. Οι γηπεδούχοι έδειξαν περισσότερη διάθεση να πιέσουν, εμφανίστηκαν σαφώς βελτιωμένοι αλλά ήταν εμφανέστατη η έλλειψη ενός παίκτη σημείου αναφοράς κυρίως στο χώρο της μεσαίας γραμμής.

Στο 62ο λεπτό το πλατανόφυλλο έφθασε για πρώτη φορά με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή αλλά το δυνατό σουτ του Μπουμπούκη πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 71ο λεπτό οι γηπεδούχοι έφθασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση στην καλύτερη στιγμή τους στο παιχνίδι. Ο Τσώτσος έκανε κούρσα από τα αριστερά, η μπάλα στρώθηκε στον Ζελέκου αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν αδύναμο και μπλόκαρε ο Διαμαντής.

Ο Ρότσα προσπάθησε να δώσει περισσότερη πνοή με τις αλλαγές αλλά οι παίκτες ήταν επιπόλαιοι και βιαστικοί στην τελική προσπάθεια με αποτέλεσμα να μην αλλάξει κάτι μέχρι το τελικό σφυ΄ριγμα.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Σιδεράκης, Ευθυμιάδης, Περπερίδης (58ο λ.τρ. Αγγελούλης), Τσώτσος, Πλατσιώτας, Παλαμούτσης (85ο Σάκκος), Αποστόλου (46ο Ζελέκου), Μπουμπούκης, Ράπτης (62ο Συμεωνίδης), Τσιαφίτσας, Ρόβινας.

ΝΕΑ ΑΡΤΑΚΗ: Διαμαντής, Βρεττός, Μερτίρης, Τσούπρος, Γερογιάννης, Ιορδανίδης, Ταυταρίδης (74ο Παπαδάκης Β.), Ντελέκος, Τσόφλιος (90ό Νόνης), Σπηλιώτης, Χατζηστάμου Απ. (74ο Λάμπρου)