Πολύτιμος βαθμός (0-0) για τον Θεσπρωτό στην Θεσσαλονίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ Β’-Κράτησε το μηδέν, απείλησε σε 2-3 περιπτώσεις

Φασούλι, φασούλι γεμίζει το σακούλι αναφέρει η θυμόσοφη ρήση με τον Θεσπρωτό να κερδίζει έναν ακόμη πολύτιμο βαθμό κόντρα στον ΠΑΟΚ Β στην Θεσσαλονίκη στην μεγάλη προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία.

Μπορεί το πλατανόφυλλο να αγνοεί την χαρά της νίκης εδώ και έξι αγωνιστικές (από τις 16 Φεβρουαρίου) ωστόσο η σημερινή ισοπαλία απέναντι στο νεανικό συγκρότημα του Πάμπλο Γκαρσία αποτελεί ένα πολύ θετικό αποτέλεσμα που κρατάει την ομάδα του Ρότσα πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Πλέον το παιχνίδι της ερχόμενης Τετάρτης κόντρα στα Τρίκαλα αποκτάει χαρακτήρα τελικού με τη νίκη να αποτελεί μονόδρομο για την ομάδα της Ηγουμενίτσας.

Ο Κίναλης κράτησε το μηδέν

Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο εικοσάλεπτο με παιχνίδι κέντρου, ο ΠΑΟΚ κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και άρχισε να γίνεται απειλητικός προς την εστία του Κίναλη.

Στο 27ο λεπτό ο Γκανσιέρ κινήθηκε γρήγορα και απομάκρυνε πριν η μπάλα περάσει την γραμμή στο πλασέ του Κούτσια πάνω από τον εξερχόμενο Κίναλη στην πρώτη πολύ καλή στιγμή των ασπρόμαυρων.

Ο Θεσπρωτός άρχισε να δέχεται πίεση ωστόσο παράλληλα προσπαθούσε να βρει κενά στην άμυνα του ΠΑΟΚ με κύριο εκφραστή των επιθετικών προσπαθειών τον Πατσέκο που αγωνίστηκε στο αρχικό σχήμα μετά από 2,5 μήνες με συμπαραστάτες τους δύο ακραίους αμυντικούς Βαλιέντε και Ντ’Αλέσιο οι οποίοι είχαν αρκετές προωθήσεις.

Στο 35ο λεπτό ο προωθημένος Βασιλάκης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση πλάγια αριστερά μέσα στην περιοχή αλλά έψαξε την πάσα αντί να σουτάρει με αποτέλεσμα να απομακρύνει την μπάλα ο Αποστολόπουλος.

Στο 37ο λεπτό ο Κίναλης σταμάτησε εντυπωσιακά και σωτήρια τον Τζίμα κρατώντας ανέπαφη την εστία του στην καλύτερη στιγμή για τον Δικέφαλο στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο πορτιέρο του Θεσπρωτού ήταν σε ετοιμότητα και στο 42ο λεπτό διώχνοντας την μπάλα στο σουτ του Κούτσια.

Δεν απειλήθηκε στην επανάληψη, απείλησε σε δύο περιπτώσεις

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ εξακολουθούσε να είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την μερίδα του λέοντος στην κατοχή μπάλας.

Στο 57ο λεπτό το σουτ του Καλουτσικίδη έδιωξε στην αριστερή του γωνία ο πολύ σταθερός Κίναλης.

Ο Θεσπρωτός συνέχισε να έχει ως πρώτο μέλημα την διατήρηση του μηδέν στην άμυνα, ενώ όποτε του δινόταν η ευκαιρία προσπαθούσε να απειλήσει στην κόντρα. Μετά την είσοδο των Μπονίγια και Ρομέρο η ομάδα του Ρότσα πήρε περισσότερα ρίσκα και έγινε περισσότερο επιθετική και απειλητική.

Στο 61ο λεπτό ο προωθημένος Βασιλάκης έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Στο 68ο λεπτό ο Σαραντίδης βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το γυριστό σουτ που επιχείρησε έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Μπαλωμένου.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά και το τελευταίο σφύριγμα βρήκε αμφότερες τις ομάδες ικανοποιημένες από τον βαθμό της ισοπαλίας με το αποτέλεσμα να θεωρείται δίκαιο.

Διαιτητής: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης)

ΠΑΟΚ Β’: Μπαλωμένος, Αποστολόπουλος, Κουλιεράκης, Παναγιώτου, Τάχατος (79ο Τοπούρογλου), Γκρόσδης (61ο Γιακτσής), Σαλαμούρας, Καλουτσικίδης, Χατζηστραβός (79o Γαιτανίδης), Τζήμας (67ο Κουλούρης), Κούτσιας (67ο Γκορντεζιάνι).

Θεσπρωτός: Κίναλης, Ντ’Αλέσιο, Γκανσιέρ, Βασιλάκης, Βαλιέντε, Λύγκας (80ό Ζιώγας), Ραμίρες (80ό Βαταμίδης), Σαραντίδης (84ο Μαρτίνεζ), Κωνσταντίνου, Πατσέκο (65ο Ρομέρο), Γεωργούσης (65ο Μπονίγια).