Πολύτιμος βαθμός στην Καβάλα ο Θεσπρωτός (1-1)-Δέχθηκε την ισοφάριση στο 87ο

Ο Θεσπρωτός απέσπασε ισοπαλία με σκορ 1-1 στην Καβάλα και πραγματοποίησε ένα ακόμη βήμα για την παραμονή στην κατηγορία καθώς αύξησε και άλλο την διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη στους επτά βαθμούς.

Ο πρώτος σκόρερ του πλατανόφυλλου Αποστόλης Σαραντίδης ε΄δωσε το προβάδισμα στην ομά΄δα της Ηγουμενίτσας στο 22ο λεπτό φθάνοντας τα επτά τέρματα στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι ήταν επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων οι οποίοι δημιου΄ργησαν σωρεία ευκαιριών στο πρώτο ημίχρονο αλλά ήταν επιπόλαιοι και άστοχοι στην τελική προσπάθεια με τον Θεσπρωτό να σκοράρει και να παίρνει το προβάδισμα κόντρα στην ροή του αγώνα σε μία από τις ελάχιστες αντεπιθέσεις στο παιχνίδι. Τουλάχιστον σε τρεις περιπτώσεις οι Οκάν, Αμούρ και Καϊούμπι έφθασαν μια ανάσα από το γκολ

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την μερίδα του λέοντος στις ευκαιρίες με τον Σταμένκοβιτς να απειλεί στο 58ο λεπτό.

Στο 76′ σε σουτ του Σαμπανίδη η μπάλα στο δοκάρι του Κίναλη στην μεγαλύτερη ευκαιρία των “Αργοναυτών” στο παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι έλυσαν τον γόρδιο δεσμό στην άμυνα του Θεσπρωτού στο 87ο λεπτό με δράστη τον Σταμένκοβιτς ο οποίος ΄διαμόρφωσε το 1-1 το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Η ομάδα του Ρότσα κρατούσε σφικτά το τρίποντο αλλά πλήρωσε μια στιγμιαία ολιγωρία και αδράνεια στην άμυνα ωστόσο σε ΄ένα ακόμη παιχνίδι έδειξε χαρακτήρα και επιστρέφει στην Ηγουμενίτσα με έναν βαθμό στις αποσκευές της από μία πολύ δύσκολη΄ έδρα.

Διαιτητής: Βρέσκας (Πιερίας), Βοηθοί: Μηνούδης, Βρούζος (Πιερίας)

Κίτρινες: Έμπερτ – Στεργίου, Δημήτρουλας, Ζιώγας

Καβάλα (Νούρι): Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Πανουργιάς (46′ Γροσδάνης), Στίκας, Σπάσιτς, Έμπερτ, Θωμαΐδης (72ο Μπελεβώνης), Αμούρ (86ο Αλίμι), Οκάν (46′ Αρμάλας), Καϊούμπι (46′ Σαμπανίδης), Σταμένκοβιτς

Θεσπρωτός (Ρότσα): Κίναλης, Βασιλάκης, Στεργίου, Γκανσιέρ, Ντ’Αλέσιο, Ζιώγας, Γεωργούσης (64ο Δημήτρουλας), Κωνσταντίνου, Σαραντίδης (80ό Γώγος), Ραμίρεζ (70ό Μπονίγια), Βαλιέντε.

ΦΩΤΟ:ΑΡΧΕΙΟ