Πολύτιμος βάθμος για τον ατσάλινο Θεσπρωτό, 0-0 με την Αναγέννηση Καρδίτσας

Με άρμα μάχης την σφιχτή άμυνα ο Θεσπρωτός υποχρέωσε την Αναγέννηση Καρδίτσας σε λευκή ισοπαλία και παραμένει στο κυνήγι της παραμονής.

Σε ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχοι έπαιζαν ένα από τα τελευταία τους χαρτιά για την αποφυγή του υποβιβασμού παρουσιάστηκαν παθιασμένοι και ψυχωμένοι και με άριστη τακτική απέσπασαν έναν πολύτιμο βαθμό κρατώντας ανέπαφη την εστία τους για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι.

Σε δύο μάλιστα περιπτώσεις (μία σε κάθε ημίχρονο) έφθασαν μια ανάσα από το γκολ αλλά στάθηκαν εξαιρετικά άτυχοι και δικαιούνται να είναι …παραπονεμένοι από το τελικό αποτέλεσμα.

Η διάταξη του Ρότσα

Ο Ρότσα υιοθέτησε το δόγμα “ενδεκάδα που κερδίζει δεν αλλάζει” και επέλεξε τους ίδιους ένδεκα με τον νικηφόρο αγώνα στο Πολύκαστρο κόντρα στην Καλαμαριά.

Ο Γιάννης Μπότσαρης υπερασπίστηκε την εστία, ενώ την τετράδα της άμυνας αποτέλεσαν οι Γώγος, Βασιλάκης, Τρομπούκης και Ρίζος. Στον χώρο της μεσαίας γραμμής παρατάχθηκαν οι Μαρτίνεζ, Λύγκας, Πανταζέλος, Ρούσης και Οικονόμικος, ενώ στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκε ο πρώτος σκόρερ και ένας εκ των κορυφαίων σε απόδοση παικτών όλη την χρονιά Ιερόθεος Δρίτσας.

Μοιρασμένο το 1ο ημίχρονο

Οι παίκτες του Ρότσα μπήκαν περισσότερο συγκεντρωμένοι σε σύγκριση με προηγούμενα παιχνίδια όπου δεχόντουσαν γκολ πολύ νωρίς και έλεγχαν μάλιστα τον ρυθμό από το ξεκίνημα.

Στο 10ό λεπτό ο διακριθέντας για ένα ακόμη παιχνίδι Ρούσης που δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα με την ταχύτητα και την εκρηκτικότητά του πάσαρε στον Δρίτσα ο οποίος πρόλαβε την έξοδο του Τσέλιου αλλά άργησε να πασάρει και στην συνέχεια απομάκρυναν οι αμυντικοί.

Στο 13ο λεπτό οι Θεσσαλοί απείλησαν για πρώτη φορά αλλά το σουτ του Πολίτη πλάγια αριστερά μέσα από την μικρή περιοχή πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Η ομάδα της Ηγουμενίτσας λειτούργησε υποδειγματικά ανασταλτικά με αδιάκοπο πρέσινγκ και δεν επέτρεψε στους αντιπάλους να πλησιάσουν με αξιώσεις την εστία του Μπότσαρη.

Παράλληλα προσπαθούσε να κτυπήσει στην κόντρα με κύριους εκφραστές τους Σπύρο Ρούση και Ιερόθεο Δρίτσα οι οποίοι είχαν 2-3 βεβιασμένες επιλογές στην τελική προσπάθεια αλλά έδειχνα ικανοί να κάνουν την ζημιά.

Οι πολύπειροι Κλάους Αθανασιάσης και Ευριπίδης Γιάκος κινήθηκαν σε ρηχά νερά, ενώ η μοναδική πηγή κινδύνων ήταν ο Ελιβέλτο ο οποίος προσπαθούσε να δημιουργήσει ρήγματα από τα αριστερά.

Παράλληλα τα έξι κόρνερ που κέρδισε η Αναγέννηση πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

Στο 43ο λεπτό το σουτ του Λύγκα έξω από την περιοχή σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Τζέλιου στην μεγαλύτερη ευκαιρία του πλατανόφυλλου στο πρώτο ημίχρονο που στάθηκε εξαιρετικά και κοίταξε τον αντίπαλο στα μάτια.

Ανεπανάληπτη ευκαιρία του Ρόνι

Με την έναρξη της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι σε χέρι αμυντικού μέσα στην περιοχή με αποτέλεσμα το παιχνίδι να διακοπεί για τρία λεπτά εξαιτίας των έντονων διαμαρτυριών των παικτών της ΑΣΑ.

Τα αίματα άναψαν και το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά με τους Καρδιτσιώτες να εντείνουν την πίεση.

Στο 49ο λεπτό ο Μπότσαρης σταμάτησε την προσπάθεια του Πολίτη μέσα από την περιοχή, ενώ στο 51ο λεπτό ο Ελιβέλτο κινήθηκε σαν κρυφός κυνηγός στο δεύτερο γκολ αλλά το αδύναμο σουτ που επιχείρησε μπλόκαρε ο πορτιέρο του Θεσπρωτού σε ένα διάστημα έντονης επιθετικής δραστηριότητας της ΑΣΑ.

Οι γηπεδούχοι μετά την αρχική οπισθοχώρηση κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την μερίδα του λέοντος στην κατοχή της μπάλας χωρίς όμως να είναι ιδιαίτερα απειλητικοί και όσο περνούσε η ώρα έδειχναν να χάνουν την αυτοκυριαρχία και την ψυχραιμία τους.

Στο 75ο λεπτό ο Θεσπρωτός άγγιξε το γκολ αλλά ο…κρύος Σάνι Ρονάλτο αστόχησε σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με το σουτ που επιχείρησε να είναι απελπιστικά άστοχο σε μια μοναδική ευκαιρία για το 1-0.

Το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού κύλησε με την Αναγέννηση να κυνηγά το γκολ και τον Θεσπρωτό να αμύνεται σθεναρά χωρίς να καταγραφούν φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

Διαιτητής: Ρηγόπουλος (Ηλείας), Τοροσιάδης, Παπαδοπούλου (Μακεδονίας)

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Μπότσαρης, Τρομπούκης, Γώγος, Βασιλάκης, Ρίζος, Μαρτίνεζ, Λύγκας (59ο λ.τρ. Κουέβας), Πανταζέλος (87ο Δημήτρουλας), Οικονόμικος (75ο Σάνι Ρονάλντο), Ρούσης (87ο Παππάς Ευαγγ.), Δρίτσας.

ΑΝΑΓ.ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ:  Τσέλιος, Αναστασόπουλος, Κοζορώνης (46ο Αλιατίδης), Σκόνδρας, Δημόπουλος, Αθανασιάδης, Μπάλας (89ο Κορελάς), Μπούζας, Πολίτης (72ο Βερνάρδος), Ελιβέλτο, Γιάκος (83ο Μπάτροβιτς).