Πολύτιμος βαθμός για τον “λαβωμένο” και λειψό Θεσπρωτό στην Αριδαία, 0-0 με τον Αλμωπό

Πολύτιμος βαθμός για τον λαβωμένο και αποδεκατισμένο Θεσπρωτό στην Αριδαία.

Η ομάδα της Ηγουμενίτσας που παρατάχθηκε χωρίς τρεις βασικότατους ποδοσφαιριστές έμεινε στο μηδέν κόντρα στον ιστορικό Αλμωπό παραμένοντας σε απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη πλησιάζοντας παράλληλα τους προπορευόμενους Πιερικό και Ολυμπιακό Βόλου σε απόσταση αναπνοής.

Η διάταξη του Θεσπρωτού

Ο Ρότσα ανακάτεψε αναγκαστικά την τράπουλα λόγω των αρκετών απουσιών διατηρώντας τον σχηματισμό 4-1-4-1. Ο Ελληνοαργεντινός τεχνικός στερήθηκε των υπηρεσιών των συμπατριωτών του Πατσέκο και Ραμίρεζ λόγω προβλημάτων τραυματισμού καθώς και του Κωνσταντίνου που ταλαιπωρείται από ίωση και έμεινε στην Ηγουμενίτσα.

Ο Κίναλης υπερασπίστηκε την εστία, με τους Σταυρίδη και Κοντοέ να αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Ο Ζούρκος ήταν στο δεξί άκρο της άμυνας και ο Κωνσταντακόπουλος στο αριστερό. Στο χώρο της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Γώγος, Καζβιρόπουλος, Διγκόζης, Ζιώγας, Μπίκας και ο Σαραντίδης μοναδικός προωθημένος.

Από ένα δοκάρι οι δύο ομάδες

Η ομάδα του Ρότσα πρόσεξε περισσότερο τα μετόπισθεν με πρώτο στόχο να διαφυλάξει το μηδέν και να προσπαθήσει να απειλήσει με αντεπιθέσεις με τις απουσίες να είναι πάντως εμφανέστατες κυρίως στο δημιουργικό κομμάτι.

Η πρώτη αξιοσημείωτη φάση καταγράφηκε στο 9ο λεπτό αλλά το σουτ του Γώγου ήταν αρκετά άστοχο και δεν ανησύχησε τον Καραγιαννίδη.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 15ο λεπτό αλλά στο σουτ του Κολτσίδα η μπάλα κόντραρε στους αμυνόμενους και κατέληξε κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε σε χαμηλό τέμπο, με πολλά λάθη στο χώρο της μεσαίας γραμμής και ελάχιστες καλές στιγμές.

Η πρώτη φορά που χρειάστηκε να επέμβει ένας από τους δύο τερματοφύλακες ήταν στο 21ο λεπτό με τον Κίναλη να απομακρύνει με τις γροθιές δυνατό σουτ του Γκαγιέγος.

Με την πάροδο του χρόνου, οι γηπεδούχοι κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο χωρίς πάντως να γίνονται ιδιαίτερα απειλητικοί με το δίδυμο Κοντοέ-Σταυρίδη να δεσπόζει στο κέντρο της άμυνας και να απομακρύνει τους διαφαινόμενους κινδύνους.

Στο 32ο λεπτό ο Αλμωπός άγγιξε το γκολ. Σε εκτέλεση φάουλ του Γκαγιέγος, ο Λουσέρο πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι της εστίας του Κίναλη στην μοναδική στιγμή αδράνειας και ολιγωρίας στην άμυνα του Θεσπρωτού.

Οι κιτρινόμαυροι είχαν άμεση απάντηση φθάνοντας μία ανάσα από το γκολ. Στο 34ο λεπτό το σουτ του Χάρη Μπίκα σταμάτησε στο δοκάρι του Καραγιαννίδη σε ένα τρίλεπτο έντονης επιθετικής δραστηριότητας και από τις δύο ομάδες.

Όλα μηδέν στην επανάληψη

Με το… καλησπέρα στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν.

Στο 47ο λεπτό  ο πολύ δραστήριος και επικίνδυνος Λουσέρο βρέθηκε απέναντι στον Κίναλη αλλά άργησε χαρακτηριστικά να πλασάρει και κόπηκε από τους αμυντικούς.

Aπό το σημείο αυτό και ύστερα δεν έγινε ουσιαστικά καμία μεγάλη φάση. Ο Αλμωπός εξακολουθούσε να έχει περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια του και να βρίσκεται περισσότερη ώρα στο αντίπαλο τελευταίο τρίτο, όμως ο Κίναλης δεν ενοχλήθηκε. O πορτιέρο του Θεσπρωτού την μοναδική φορά που χρειάστηκε να επέμβει, έδειξε τα αντανακλαστικά του αποκρούοντας το δυνατό σουτ του Εππα.

Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, το πλατανόφυλλο κράτησε το μηδέν στην άμυνα και πλέον η προσοχή στρέφεται στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Πανσερραϊκό την Τετάρτη του Πάσχα για την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου.

ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ: Καραγιαννίδης, Βενέτης, Κουρούπης (66ο Χαντζάρας), Μανιός, Ρογγότης (66ο Τούφας), Γκαγιέγος (86ο Λόμπα), Μανίσογλου (61o Mεντής), Ασλαμπάλογλου, Κολτσίδας, Πέττας, Λουσέρο (66ο Εππας)

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κίναλης, Ζούρκος, Κωνσταντακόπουλος, Κοντοές, Σταυρίδης, Ζιώγας (46ο Γκρανσιέρ), Διγκόζης, Καζβιρόπουλος (72ο Πούφλης), Γώγος Τ. (89ο Πετράκης), Μπίκας, Σαραντίδης (66ο Πέντσας).

ΦΩΤΟ: ΑΡΧΕΙΟ