Πρώτη απώλεια βαθμών για τον Θεσπρωτό στην Ηγουμενίτσα,1-1 με τον ΠΑΟΚ Β’

Την πρώτη απώλεια βαθμών στο πρωτάθλημα στην έδρα του είχε ο Θεσπρωτός που αναδείχθηκε ισόπαλος κόντρα στον ΠΑΟΚ Β’ με σκορ 1-1.

Ένα δεκάλεπτο στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έκρινε το τελικό αποτέλεσμα που θεωρείται σε γενικές γραμμές δίκαιο με βάση την εικόνα που παρουσίασαν οι δύο ομάδες και τις ευκαιρίες που δημιούργησαν.

Μετά από τρεις νικηφόρους αγώνες στο Δημοτικό Στάδιο Ηγουμενίτσας με μηδέν παθητικό, ο Θεσπρωτός είδε την εστία του να παραβιάζεται για πρώτη φορά.

Η ομάδα του Ρότσα που προηγήθηκε στο σκορ θα μπορούσε να πανηγυρίσει το 4χ4 στο “κάστρο” του αλλά ο Κωνσταντίνου απώλεσε την ευκαιρία του αγώνα.

H διάταξη του Θεσπρωτού

Ο Ρότσα εν αντιθέσει με τα δύο τελευταία παιχνίδια, αυτή τη φορά δεν έκανε εκτεταμένο ροτέισον και προχώρησε μόλις σε μία αλλαγή στο βασικό σχήμα ανανεώνοντας την εμπιστοσύνη τους στους 11 που ξεκίνησαν μεσοβδόμαδα στη Νεάπολη Βόλου. Εκτός πλάνων του ελληνοαργεντινού τεχνικού έμεινε και πάλι ο τραυματίας Πατσέκο, ενώ εκτός δράσης ήταν και ο φορμαρισμένος Πούφλης.

Ο Κίναλης βρέθηκε κάτω από τα δοκάρια, έχοντας μπροστά του τους μόνιμους Ντ’Αλέσιο και Βαλιέντε στα δύο άκρα, ενώ το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Γώγος και Γκρανσιέρ. Στον χώρο της μεσαίας γραμμής ξεκίνησαν οι Ραμίρεζ, Ζιώγας, Ρομέρο, Κωνσταντίνου (αρχηγός) και Στεργίου, ενώ μοναδικός προωθημένος ήταν ο Απόστολος Σαραντίδης.

Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν στο γήπεδο με αποκλειστικό στόχο να δώσουν συνέχεια στο νικηφόρο σερί.

Στην αντίπερα όχθη ο Δικέφαλος του Βορρά ταξίδεψε στην Ηγουμενίτσα χωρίς ενίσχυση από την ανδρική ομάδα.

Κάκιστο θέαμα, ελάχιστες φάσεις

Το α’ ημίχρονο δεν βλεπόταν ούτε με…κολλύρια. Χαμηλός ρυθμός, κάκιστο θέαμα και μηδαμινές φάσεις (αξιόλογες) φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας, ωστόσο δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν και επιχειρούσαν με βαθιές μπαλιές να διασπάσουν την σωστά οργανωμένη άμυνα του ΠΑΟΚ.

Χαρακτηριστικά να σημειώσουμε πως ο Θεσπρωτός έκλεισε το α ΄ημίχρονο χωρίς καμία τελική προσπάθεια εκτός από 2-3 υποψίες ευκαιριών.

Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έριξε το περισσότερο βάρος της στα μετόπισθεν και στο πως θα διατηρήσει ανέπαφη την εστία του και βασίστηκε στο παιχνίδι των αντεπιθέσεων στο μεσοεπιθετικό κομμάτι.

Στο 13ο λεπτό το αδύνατο σουτ του Πανίδη έξω από την περιοχή δεν ανησύχησε τον Κίναλη που ήλεγχε την πορεία της μπάλας, ενώ στο 20ό λεπτό ο ταχύτατος Πανίδης μπήκε στην μεγάλη περιοχή από πλάγια δεξιά αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν αρκετά άστοχο.

Στο 33ο λεπτό ο Δικέφαλος άγγιξε το γκολ αλλά το πολύ δυνατό σουτ του Κουλιεράκη από απευθείας εκτέλεση φάουλ έφυγε με φοβερή δύναμη πάνω από τα δοκάρια του Κίναλη στην καλύτερη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου.

Η μοναδική αξιόλογη στιγμή για τον Θεσπρωτό καταγράφηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου αλλά το σουτ του εντελώς ξεμαρκάριστου και αφύλακτου Κωνσταντίνου από το σημείο του πέναλτι ήταν απελπιστικά άστοχο.

Προηγήθηκε ο Θεσπρωτός, άμεση απάντηση από τον ΠΑΟΚ Β’

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο για τον Θεσπρωτό. Στο 51ο λεπτό ο Απόστολος Σαραντίδης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι νίκησε τον Μπουργάνη για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του. (Την παράβαση κέρδισε ο Στεργίου που ανατράπηκε μέσα στην περιοχή).

H χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε για πολύ καθώς ο ΠΑΟΚ είχε άμεση απάντηση. Στο 55ο λεπτό ο Γκορντεζιάνι που είχε περάσει ως αλλαγή στην ανάπαυλα με υπέροχη ατομική προσπάθεια και ωραίο πλασέ έφερε το παιχνίδι στα ίσα σε μια φάση που φάνηκε η ατομική ποιότητα του ποδοσφαιριστή του Δικεφάλου.

Τα δύο γκολ αποτέλεσαν την έκλαμψη του παιχνιδιού καθώς στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με τις δύο ομάδες να δείχνουν αμφότερες ικανοποιημένες με τον βαθμό της ισοπαλίας και να δίνουν περισσότερη έμφαση στο ανασταλτικό κομμάτι.

Οι γηπεδούχοι ήταν πάντως αυτοί που έδειχναν περισσότεροι επικίνδυνοι και να ρισκάρουν λίγο περισσότερο.

Στο 71ο λεπτό το σουτ του Ραμίρεζ από καλή θέση μέσα στην περιοχή και πλάγια αριστερά έφυγε ψηλά άουτ.

Στο 75ο λεπτό το πλατανόφυλλο άγγιξε το γκολ αλλά το πλασέ του Κωνσταντίνου κατέληξε βασανιστικά αργά λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Μπουργάνη σε ένα ανεπανάληπτο τετ-α-τετ του αρχηγού του Θεσπρωτού.

Στο 81ο λεπτό ο πολύ επικίνδυνος Γκορντεζιάνι δεν μπόρεσε αυτή τη φορά να νικήσει τον Κίναλη καθώς το σουτ που επιχείρησε πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Το τελευταίο δεκάλεπτο κύλησε χωρίς συγκινήσεις και το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους παίκτες των δύο ομάδων ικανοποιημένους από το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Μπεκιάρης (Σύνδεσμος Καρδίτσας)

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κίναλης, Βαλέντε, Ντ’ Αλέσσιο, Γώγος, Γκανσιέρ, Ζιώγας (66ο Βαταμίδης), Ραμίρεζ (83ο Διγκόζης), Κωνσταντίνου, Σαραντίδης, Ρομέρο (83ο Σβι), Στεργίου (62ο Λύγκας)

ΠΑΟΚ: Μπουργάνης, Τσοπούρογλου, Αποστολόπουλος, Κουλιεράκης, Παναγιώτου, Ουεντραγκόσο, Γρόσδης (70ό Φασίδης), Χατζηστραβός, Σπυρίδης (62ο Σαλμούρας), Τζίμας, Πανίδης (46ο Γκορντεζιάνι)