“Αλωσε” την Τρίγλια ο Θεσπρωτός, τεράστιο διπλό (1-0) με “χρυσό” σκόρερ τον νεαποκτηθέντα Καζβιρόπουλο

Ενας “λαβωμένος” Θεσπρωτός, “άλωσε” την Τρίγλια πετυχαίνοντας σπουδαία νίκη με σκορ 1-0 και πραγματοποίησε το πλέον αποφασιστικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία.

Με κεκτημένη ταχύτητα από τον θρίαμβο επί του Ολυμπιακού Βόλου, ο ψυχωμένος και παθιασμένος Θεσπρωτός πανηγύρισε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και την δεύτερη συνεχόμενη και πλέον διατηρεί βάσιμες ελπίδες για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Η διάταξη του Θεσπρωτού-Ντεμπούτο για τον Κοντοέ

Ο Παναγιώτης Κοντές πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την φανέλα με το πλατανόφυλλο αγωνιζόμενος στο κέντρο της άμυνας στο πλευρό του Καρβούνη, ενώ ο Βουκομανόβιτς επανήλθε στο αρχικό σχήμα παίρνοντας την θέση του τραυματία Νταλά Κόστα.

Πιο συγκεκριμένα, το πλατανόφυλλο παρατάχθηκε με τον Κίναλη κάτω από τα δοκάρια, οι Ζούρκος και Σερβιλάκης βρέθηκαν στα δύο άκρα της άμυνας και οι Κοντοές, Καρβούνης αποτέλεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο χώρο της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Κολτσίδας, Ραμίρεζ, Μπίκας, Ευθυμίου, Βουκομάνοβιτς ενώ μοναδικός προωθημένος ήταν ο Κολλάς.

Με αποκλειστικό στόχο τη νίκη (την πρώτη μετά τις 17 Νοεμβρίου 2019) παρατάχθηκαν οι γηπεδούχοι καθώς τα περιθώρια για νέα απώλεια είχαν στενέψει επικίνδυνα.

Στην αντίπερα όχθη, ο Θεσπρωτός ταξίδεψε στην Χαλκιδική με την ψυχολογία στα ύψη μετά τον θρίαμβο επί του Ολυμπιακού Βόλου και φιλοδοξώντας να αποσπάσει ένα θετικό αποτέλεσμα προκειμένου να μείνει ζωντανός στο κυνήγι της παραμονής.

Το α’ημίχρονο

Μετά από ένα αναγνωριστικό παιχνίδια κέντρου στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Θεσπρωτός ισορρόπησε το παιχνίδι και άρχισε να πατάει με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή.

Στο 11ο λεπτό απείλησε για πρώτη φορά με τον Κολά να αστοχεί από πλεονεκτική θέση ύστερα από υπέροχη προσπάθεια και πάσα του Ευθυμίου, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Σερβιλάκης εκτέλεσε φάουλ αλλά ο Παλαβράκης ήταν σε ετοιμότητα και απομάκρυνε την μπάλα σε ένα διάστημα επιθετικής δραστηριότητας των φιλοξενούμενων.

Με την πάροδο του χρόνου, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους, κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησαν να μεταφέρουν το παιχνίδι στην εστία του Κίναλη ο οποίος πάντως δεν κινδύνεψε σε κανένα σημείο του αγώνα με τον Θεσπρωτό να λειτουργεί πολύ καλά ανασταλτικά και να κλείνει όλους τους διαδρόμους.

Στο 25ο λεπτό ο Ιάσωνας Παπαδημητρίου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά με τον σκόρερ να βρίσκεται σε ξεκάθαρη θέση οφσάιντ.

Σκληρά μαρκαρίσματα; Αρκετά. Ποιότητα ποδοσφαίρου; Καμία. Οι δύο ομάδες δεν ικανοποίησαν με την απόδοσή τους στο πρώτο μέρος, σε ένα παιχνίδι όπου είχε μόνο δύναμη, πάθος, αρκετά νεύρα και ελάχιστες καλές στιγμές.

Το β΄ημίχρονο

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στην επανάληψη και στο 49ο λεπτό άγγιξαν το γκολ. Ο ιδιαίτερα δραστήριος Παπαδημητρίου κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας του Θεσπρωτού, βρέθηκε απέναντι από τον Κίναλη αλλά ο πορτιέρο των “κιτρινόμαυρων” έδειξε την κλάση του κρατώντας το μηδέν.

Με την πάροδο του χρόνου, ο ρυθμός πάντως άνοιξε, οι χώροι έγιναν μεγαλύτεροι με τις δύο ομάδες να δημιουργούν προϋποθέσεις για το γκολ που με βάση την μορφή του αγώνα θα έκρινε σε μεγάλο βαθμό την έκβαση της αναμέτρησης.

Στο 83ο λεπτό ο Καζβιρόπουλος στην πρώτη του ουσιαστικά επαφή με την μπάλα (μόλις είχε περάσει ως αλλαγή) αξιοποίησε την λάθος απομάκρυνση των παικτών της Τρίγλιας, μπήκε “σφήνα” ανάμεσα στους αμυντικούς και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Παλαβράκη κάνοντας το 1-0 με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα αλλά τον διαιτητή να κατακυρώνει τελικά το γκολ ύστερα από διαβούλευση και με τον βοηθό, αποβάλλοντας μάλιστα άνθρωπο του πάγκου της Τρίγλιας.

ΤΡΙΓΛΙΑ: Παλαβράκης, Ζώτος, Σγουρής, Ρογγότης, Κουρέλας, Παπαστεργιανός, Λεμονής, Μπρίτο, Ζορμπάς, Παπαδημητρίου, Ναζλίδης,

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κίναλης, Ζούρκος, Καρβούνης, Κοντοές, Σερβιλάκης, Κολτσίδας, Βουκομάνοβιτς (67′ Κωνσταντίνου), Ραμίρεζ, Μπίκας (86′ Καμένης), Ευθυμίου (75′ Καζβιρόπουλος), Κολλάς

ΦΩΤΟ: ΑΡΧΕΙΟ