“Αλωσε” και τον Ασπρόπυργο ο Θεσπρωτός, τεράστιο διπλό παραμονής 2-1 με ανατροπή

Με σπασμένα φρένα και καρδιά χιλίων λεόντων, ο Θεσπρωτός “άλωσε” τον Ασπρόπυργο, πανηγύρισε την δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη (η προηγούμενη στην Τρίγλια) και αποσπάστηκε τέσσερις βαθμούς από τον Ασπρόπυργο κάνοντας το πλέον αποφασιστικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία.

Παράλληλα, ο ψυχωμένος και παθιασμένος Θεσπρωτός διατήρησε το αήττητο σερί για τέταρτο σερί παιχνίδι και παραμένει τρεις βαθμούς πάνω από την επικίνδυνη ζώνη πιστοποιώντας την ανοδική πορεία που βρίσκεται στην πιο κρίσιμη καμπή του πρωταθλήματος.

Το πλατανόφυλλο παρότι βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα, έφερε “τούμπα” το παιχνίδι και επιστρέφει στην Ηγουμενίτσα με ένα τρίποντο από ατόφιο χρυσάφι καθώς εκτός της αναρρίχησης στην βαθμολογία υπερτερεί του Ασπρόπυργου σε περίπτωση πιθανής ισοβαθμίας (είχε επικρατήσει με 1-0 στον αγώνα του πρώτου γύρου).

Η διάταξη του Θεσπρωτού

Χωρίς ιδιαίτερες εκπλήξεις η ενδεκάδα του Θεσπρωτού με τον Χουάν Ραμόν Ρότσα να αναγκάζεται και πάλι να ανακατέψει την τράπουλα λόγω των πολλών απουσιών.

Η μοναδική αλλαγή σε σχέση με το παιχνίδι με την Καβάλα η επιστροφή στο αρχικό σχήμα του Δημήτρουλα στην θέση του τιμωρημένου Σερβιλάκη.

Πιο συγκεκριμένα, το πλατανόφυλλο παρατάχθηκε με τον Κίναλη κάτω από τα δοκάρια, οι Ζούρκος και Δημήτρουλας βρέθηκαν στα δύο άκρα της άμυνας και οι Κοντοές, Καρβούνης αποτέλεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο χώρο της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Κωνσταντακόποπουλος, Ραμίρεζ, Μπίκας, Ευθυμίου, Βουκομάνοβιτς ενώ μοναδικός προωθημένος ήταν ο Κολλάς.

Με αποκλειστικό στόχο τη νίκη που θα τους κρατούσε πάνω από την επικίνδυνη ζώνη παρατάχθηκαν οι γηπεδούχοι.

Στην αντίπερα όχθη, ο λαβωμένος Θεσπρωτός ταξίδεψε στον Ασπρόπυργο με την ψυχολογία στα ύψη μετά τις συνεχόμενες νίκες θέλοντας να δώσει συνέχεια στο αήττητο σερί και να κάνει άλλο ένα αποφασιστικό βήμα για την παραμονή.

Το α’ημίχρονο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τον Θεσπρωτό καθώς δέχθηκε γκολ στην πρώτη ουσιαστική απειλή στα καρέ του Κίναλη.

Στο 13ο λεπτό, ο ταχύτατος Ζγκούρη πήρε την μπάλα περίπου στο χώρο της μεσαίας γραμμής, με μια κούρσα 10-15 μέτρων βρέθηκε μόνος απέναντι στον Κίναλη χωρίς κανείς να μπορεί να τον ανακόψει και με πλασέ έκανε το 1-0 σε μία φάση που η άμυνα πιάστηκε στον ύπνο και τον Ρότσα να ωρύεται στον πάγκο μη μπορώντας να πιστέψει την αδράνεια των παικτών του.

Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι, κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο ωστόσο δεν μπόρεσαν να διασπάσουν την πολύ καλά οργανωμένη άμυνα των γηπεδούχων.

Στο 16ο λεπτό το αδύναμο σουτ του Μπίκα έξω από την περιοχή δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Γκίνη.

Στο 38ο λεπτό οι “κιτρινόμαυροι” έφεραν το ματς στα ίσα. Ο Κολλάς έκλεψε την μπάλα, μπήκε στην μεγάλη περιοχή το πλασέ που επιχείρησε βρήκε το δοκάρι αλλά στην επαναφορά ο Χάρης Μπίκας ήταν στην κατάλληλη θέση και με πλασέ έκανε το 1-1 εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών των παικτών του Ρότσα και των αρκετών φίλων του Θεσπρωτού που βρέθηκαν στις κερκίδες.

Το πάθος, οι δυνατές μονομαχίες και τα πολλά λάθη εκατέρωθεν ήταν τα βασικά στοιχεία του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο με το θέαμα να είναι κάτω του μετρίου και τις φάσεις ελάχιστες έως ανύπαρκτες με εξαίρεση τα δύο γκολ.

Το β’ημίχρονο

Στην επανάληψη, το σκηνικό του αγώνα δεν΄άλλαξε δραματικά. Οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε παιχνίδι κέντρου με τους γηπεδούχους να έχουν την εδαφική αλλά ανούσια υπεροχή και τον Θεσπρωτό με εξαιρετική ανασταλτική λειτουργία και αδιάκοπο τρέξιμο και πρέσινγκ να κρατάει τους παίκτες του Ασπρόπυργου μακριά από την εστία του Κίναλη και να προσπαθεί να απειλήσει με αντεπιθέσεις.

Στο 60ό λεπτό ο Κολλάς δεν πρόλαβε την μπάλα στην προβολή που επιχείρησε ύστερα από σέντρα του Ζούρκου, ενώ οι γηπεδούχοι απάντησαν στις ευκαιρίες στο 67ο λεπτό αλλά το γυριστό σουτ του πολύ δραστήριου και επικίνδυνου Ζγκούρη μέσα από την περιοχή πέρασε άουτ.

Στο 78ο λεπτό ο Θεσπρωτός έφθασε στην ολοκληρωτική ανατροπή με δράστη και πάλι τον Χάρη Μπίκα ο οποίος με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-2 πανηγυρίζοντας με τους φίλους του πλατανόφυλλου.

Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι πίεσαν ασφυκτικά αλλά η άμυνα του Θεσπρωτού άντεξε μέχρι το τέλος χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα και πανηγύρισε μία πολύ μεγάλη νίκη που ανοίγει πλέον διάπλατα τον δρόμο για την παραμονή.

AΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ: Γκίνης, Κότσεφ, Φιλίποβιτς, Νικολάου, Μπαξεβάνου, Κάκκο, Γκατζολάρι, Σρέτσκοβιτς, Φράγκος, Ρολέττο, Ζγκούρη.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κίναλης, Κοντοές, Καρβούνης, Δημήτρουλας, Ζούρκος, Ραμίρεζ, Κωνσταντακόπουλος, Βουκομάνοβιτς, Ευθυμίου, Μπίκας και Κολλας.

ΦΩΤΟ: ΑΡΧΕΙΟ