“Αυτοκτόνησε” ο Θεσπρωτός στην ματσάρα της Ζακύνθου και οδυνηρή ήττα με 4-3

Έμπαζε στην άμυνα, πετούσε φωτιές στην επίθεση ο Θεσπρωτός γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 4-3 από την Ζάκυνθο σε ένα παιχνίδι με απίστευτη εξέλιξη και χιτσκοκικό φινάλε.

Η ομάδα της Ηγουμενίτσας που θα μπορούσε να φύγει ακόμη με το διπλό από το νησί του Ιονίου, πλήρωσε τις αμυντικές αδυναμίες της. Και σαν μην έφθανε αυτό επιστρέφει στην βάση της με δύο σοβαρά όπως όλα δείχνουν τραυματίες (Ευθυμιάδης και Τσώτσος).

Ανατροπή από 2-0 σε 2-2

Το ξεκίνημα δεν προιδέαζε για την απίστευτη εξέλιξη με τις συνεχείς εναλλαγές του σκορ και τις πολλές συγκινήσεις.

Μετά από ένα αναγνωριστικό παιχνίδια στο πρώτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και στο 14ο λέπτό απείλησαν για πρώτη φορά την εστία του Θεσπρωτού. Ο Τσιμέλι έδωσε στον Κακολύρη ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Σιδεράκη αλλά ο ζακυνθινός επιθετικός άνοιξε το κοντρόλ και έχασε την μπάλα!

Στο 20ό λεπτό η υπεροχή των νησιωτών καρποφόρησε. Ο Νίκος Ντούκας βρέθηκε στην μικρή περιοχή μετά από φάση διαρκείας και με κοντινό σουτ ανοιξε το σκορ!

Οι γηπεδούχοι με το πόδι στο γκάζι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα. Στο 25ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι όταν ο Αγγελούλης ανέτρεψε τον Νικολακόπουλο. Ο συνήθη ύποπτος και πρώτος σκόρερ των κυανοκίτρινων Παραγουανός Τσιμέλη με το γνώστο απαράμμιλο στυλ δεν αστόχησε κάνοντας το 2-0.

Ο Θεσπρωτός έδειξε σημάδια ανάκαμψης και κατάφερε να μειώσει στο 30ό λεπτό όταν ύστερα από φάση διαρκείας ο Villalba με κοντινό πλασέ σε κενή εστία ύστερα από πάσα του Ζελέκου μείωσε σε 2-1 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν πλήρως τα ηνία του αγώνα και με τους γηπεδούχους να δείχνουν σαστισμένοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα. Στο 35ο λεπτό ύστερα από απίστευτο λάθος (ασυνεννοησία) του Τσίγκρηλα και Οικονομάκη ο Ζελέκου τους έκλεψε την μπάλα και από κοντά με ψηλοκρεμαστό σουτ έκανε το 2-2! Αυτό ήταν το τέταρτο γκολ του 28χρονου μεσοεπιθετικού με την φανέλα με το πλατανόφυλλο.

Το παιχνίδι έγινε ροντέο και απέκτησε μια άγρια ομορφιά με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει στις δύο περιοχές και τις άμυνες αμφότερων των ομάδων να παρουσιάζουν πολλά κενά.

Οι νιησιώτες είχαν τον τελευταίο λόγο στο πρώτο ημίχρονο πετυχαίνοντας και 3ο γκολ με τον Τσίγκληρα ακριβώς με την εκπνοή με κοντινή κεφαλιά.

Χιτσκοκικό φινάλε

Στην επανάληψη, οι κιτρινόμαυροι του Ρότσα μπήκαν φουριόζοι και έφθασαν μια ανάσα από την ισοφάριση. Στο 47ο λεπτό ο Μούστα κατα λάθος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της εστίας του ύστερα από προσπάθεια του δαιμόνιου Ζελέκου ο οποίος προκαλούσε πανικό στην αντίπαλη εστία κάθε φορά που ερχόταν σε επαφή με την μπάλα αποτελώντας μόνιμη πηγή κινδύνων.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να πιέζουν κυνηγώντας την ισοφάριση. Στο 59ο λεπτό σέντρα του Ζελέκου, κεφαλιά ο Villalba απέκρουσε ο Οικονομάκης, ενώ στο 64ο λεπτό ύστερα από λάθος βολέ από τον Οικονομάκη ο Τσιαφίτσα προσπάθησε να “κρεμάσει” τον πορτιέρο της Ζακύνθου με την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια. Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο και στο 70ό λεπτό η κεφαλιά του Ράπτη απέκρουσε ο Οικονομάκης.

Η υπεροχή του Θεσπρωτού καρποφόρησε στο 71ο λεπτό όταν ο Τσιαφίτσας αξιοποίησε στην σέντρα του Ράπτη φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Οι γηπεδούχοι που περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο στην επανάληψη, απείλησαν για πρώτη φορά στο 81ο λεπτό όταν σε σέντρα του Νικολακόπουλου η κεφαλιά του Κάρδαρη, η μπάλα πέρασε άουτ!

Στο 89ο λεπτό οι νησιώτες κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Τσιμέλι από τον Σιδεράκη. Ο Τσιμέλι ανέλαβε την εκτέλεσε και δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα για δεύτερη φορά κάνοντας το 4-3 στο 91ό λεπτό.

Στο φινάλε έσπασαν καρδιές με τον Θεπσρωτό να σπαταλάει ακόμη μια ευκαιρία στο 93ο λεπτό αλλά το σουτ του Αγγελούλη έφυγε πάνω τα δοκάρια!

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Χαράλαμπος Πετρόπουλος με βοηθούς τον Μιχάλη Ανδριανό και Δημήτρη Σωτηρόπουλο αμφότεροι από την Αχαϊα.

ΑΠΣ Ζάκυνθος: (Στάθης Καραμαλίκης) Οικονομάκης, Ντούκας (64ο Τσουκαλάς), Μεντής, Λιβέρης Τσιμέλι, Κάρδαρης (85ο Ελέζι), Κακολύρης (91ο Στύλλα), Μούτσα, Νικολακόπουλος, Νικολίτσας, Τσίγκρηλας (91ο Σούρμπης)

Θεσπρωτός: (Χουάν Ραμόν Ρόστα) Σιδεράκης, Νικολάου, Ευθυμιάδης (18ο λ.τρ. Αγγελούλης), Συμεωνίδης, Τσώτσος (80ό λ.τρ. Ραπτόπουλος), Παλαμούτσης, Τσιαφίτσας, Ζελέκου, Clemente (64ο Μπουμπούκης), Villalba, Ροβίνας (64o Ράπτης).

1 comment on “Αυτοκτόνησε” ο Θεσπρωτός στην ματσάρα της Ζακύνθου και οδυνηρή ήττα με 4-3

1. Έχει.. Την.. Καλύτερη.. Ομάδα.. Στον. Ομηλο.. Και.. Θα.. Βγει.. Πρωταθλήτρια..