“Χ”αρακίρι ο Θεσπρωτός στην Κοζάνη-Γλίτωσε την ήττα στο 93′ με τον Σαραντίδη κόντρα στην ουραγό ΑΕΠ

Συνέχεια στο σερί ανεπιτυχών αποτελεσμάτων έδωσε ο Θεσπρωτός που αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με την ουραγό ΑΕΠ Κοζάνης στην πόλη της Βορειοδυτικής Μακεδονίας.

Η ομάδα του Ρότσα πλήρωσε για ένα ακόμη παιχνίδι τις χτυπητές αδυναμίες στο τελείωμα των φάσεων και δεν αξιοποίησε τις ήττες του Απόλλωνα Πόντου και του Αλμωπού Αριδαίας χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να κερδίσει και να ανασάνει βαθμολογικά.

Οι “κιτρινόμαυροι” με τον βαθμό της ισοπαλίας αποσπάστηκαν έναν βαθμό από τον Απόλλωνα στον βαθμολογικό πίνακα (12 εναντίον 11) και πλέον ετοιμάζονται για τον εξ’αναβολής εκτός έδρας αγώνα της Τετάρτης με την Καβάλα.

Το τελικό αποτέλεσμα αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση για την ομάδα της Ηγουμενίτσας που δέχθηκε γκολ στο 89′ και έσωσε τον βαθμό στο 93′ αλλά θα μπορούσε να είχε “καθαρίσει” το παιχνίδι πολύ νωρίτερα.

Η διάταξη του Θεσπρωτού

Ο Ρότσα έχοντας  όλους τους παίκτες ετοιμοπόλεμους και την ευχέρεια να επιλέξει την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα προχώρησε σε αρκετές αλλαγές επιλέγοντας ένα άκρως επιθετικό σχήμα τροποποιώντας και τον αγαπημένο του σχηματισμό (από 4-1-4-1 σε 3-5-2)

Ο Κίναλης επέστρεψε κάτω από τα δοκάρια στην θέση του Κολιοφούκα έχοντας μπροστά του τους Γκρανσιέρ και Σταυρίδη ως κεντρικό αμυντικό δίδυμο, ενώ την τριάδα της άμυνας συμπλήρωσε ο Κωνσταντακόπουλος.

Στο χώρο της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Ραμίρεζ, Μπίκας, Κωνσταντίνου, Γώγος Τάσος, Πατσέκο, ενώ οι Σαραντίδης και Πέντσας αποτέλεσαν το επιθετικό δίδυμο για πρώτη φορά από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος.

Ανοικτό ματς, ευκαιρίες εκατέρωθεν

Οι γηπεδούχοι που έχουν απειροελάχιστες ελπίδες για την παραμονή και αγωνίστηκαν ελεύθερα και χωρίς σκοπιμότητες απείλησαν για πρώτη φορά μόλις στο 8ο λεπτό αλλά το δυνατό διαγώνιο σουτ του Lee βρήκε σε ετοιμότητα τον Κίναλη ο οποίος απομάκρυνε με δυσκολία, ενώ στο 11ο λεπτό σε σέντρα του Φολίνα ο Τρομπούκης αστόχησε από καλή θέση.

Ο Θεσπρωτός έκανε αισθητή την παρουσία του στο 13ο λεπτό όταν ο Χρήστος Πέντσας έπιασε απευθείας σουτ από καλή θέση με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Σταυρίδη.

Στο 38ο λεπτό το πλατανόφυλλο έφθασε μια ανάσα από το γκολ ύστερα από συνεργασία των δύο επιθετικών του. Ο Πέντσας πάσαρε στον Σαραντίδη αλλά ο τελευταίος δεν μπόρεσε να σκοράρει από πολύ πλεονεκτική θέση με τον Σταυρίδη να μπλοκάρει την μπάλα σε μια μοναδική ευκαιρία για τον Θεσπρωτό να πάρει κεφάλι στο σκορ.

Με την εκπνοή του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να πάρουν προβάδισμα στο σκορ αλλά η κεφαλιά του Κοτταρίδη μέσα από την μικρή περιοχή έφυγε πάνω από την εστία του Κίναλη αφού προηγουμένως κτύπησε στο έδαφος.

Δραματικό φινάλε, λυτρώθηκε με τον Σαραντίδη

Στην επανάληψη η δυνατή βροχή που ξεκίνησε να πέφτει δυσκόλεψε τις κινήσεις των 22 ποδοσφαιριστών.

Με τα χρονικά περιθώρια να στενεύουν ο Θεσπρωτός που καιγόταν για τη νίκη κυνήγησε περισσότερο το γκολ και στο 58ο λεπτό σε σουτ του Ραμίρεζ η μπάλα βρήκε σε σώματα αμυντικών, άλλαξε πορεία και πέρασε πάνω από την εστία του Σταυρίδη.

Στο 63ο λεπτό το πλατανόφυλλο άγγιξε το γκολ αλλά ο πορτιέρο της ΑΕΠ έδειξε τα αντανακλαστικά του και σταμάτησε με εντυπωσιακό τρόπο το υπέροχο σουτ του Πατσέκο από το ύψος της περιοχής.

Το φινάλε του αγώνα ήταν δραματικό.

Οι γηπεδούχοι στο 89ο λεπτό αξιοποίησαν μια στημένη φάση και πήραν προβάδισμα στο σκορ. Ο Ντινόπουλος αξιοποίησε μία σύγχηση και ολιγωρία στην άμυνα του Θεσπρωτού και με κοντινό πλασέ νίκησε τον Κίναλη φθάνοντας μία ανάσα από την παρθενικής του νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο στριμωγμένος στα σκοινιά και ριγμένος στο καναβάτσο Θεσπρωτός έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας με τον Σαραντίδη στο 93ο λεπτό (πρόλαβε με προβολή τον Σταυρίδη) με τον στράικερ του πλατανόφυλλου να σκοράρει ένα γκολ το οποίο ενδέχεται να αποδειχθεί πολύτιμο στο τέλος.

AEΠ Κοζάνης: Σταυρίδης, Saint Duk Selso, Lee, (72′ Shea Franko) Κοτταρίδης, Παπαδόπουλος, Ντούκα, Πάλλας, (79′ Nτινόπουλος) Ταϊρης, Νικολίτσας, Τρομπούκης, (87′ Κυριαλάνης) Φωλίνας
Θεσπρωτός: Κίναλης, Γώγος Α., (61′ Πούφλης) Κωνσταντακόπουλος, Κωνσταντίνου, Μπίκας, Πέντσας, (73′ Γώγος Γ.) Σαραντίδης, Σταυρίδης (91′ Κάτσης), Γκρανσιέρ, Ραμίρεζ, Πατσέκο.