“Χόρευε” στην βροχή ο Θεσπρωτός, 2-0 τη Νίκη Βόλου | Απόρθητο φρούριο η Ηγουμενίτσα

Share Button

Απόρθητο κάστρο η Ηγουμενίτσα.

Ούτε η καταρρακτώδης βροχή, ούτε ο βαρύς αγωνιστικός χώρος, ούτε η φιλόδοξη Νίκη Βόλου μπόρεσαν να σταματήσουν τον Θεσπρωτό ο οποίος πέτυχε την τρίτη του νίκη σε ισάριθμους εντός ΄έδρας αγώνες με σκορ 2-0 και αναρριχήθηκε στην βαθμολογία.

Ένας παθιασμένος και ψυχωμένος Θεσπρωτός, αξιοποίησε τις ευκαιρίες που δημιούργησε, πέτυχε δύο γκολ στο πρώτο 20λεπτο και διαχειρίστηκε στη συνέχεια υποδειγματικά το προβάδισμα φθάνοντας σε μια πολύ μεγάλη νίκη χωρίς να κινδυνεύσει ουσιαστικά σε κανένα σημείο του αγώνα.

Η διάταξη του Θεσπρωτού

Ο Ρότσα προσχώρησε σε τροποποιήσεις στο αρχικό σχήμα αλλάζοντας τόσο τον τερματοφύλακα όσο και το κεντρικό αμυντικό δίδυμο ρίχνοντας στην μάχη τους Σταυρίδη και Βασιλάκη θεωρώντας πως τα χαρακτηριστικά τους ταιριάζουν περισσότερο στον βαρύ αγωνιστικό χώρο.

Ο Παππάς υπερασπίστηκε την εστία και στην τετράδα της άμυνας ξεκίνησαν οι Βαλέντε, Γκανσιέρ, Σταυρίδης και Βασιλάκης. Αμυντικό χαφ ο Παναγιώτης Λύγκας και τετράδα στο κέντρο οι Πούφλης, Βαταμίδης, Στεργίου και ο αρχηγός Κωνσταντίνου. Στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκε ο Αποστόλης Σαραντίδης.

Στα αξιοσημείωτα η μη συμμετοχή στο αρχικό σχήμα των τριών Αργεντινών.

Ιδανικό ξεκίνημα και δύο γκολ στο πρώτο 20λεπτο

Στο 10ο λεπτό ο Κωνσταντίνου τροφοδότησε τον Σαραντίδη ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ νίκη σε τον Μπάγιτς δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο 19ο λεπτό ύστερα από εκτέλεσε κόρνερ του Βαταμίδη ο Βασιλάκης με υπέροχη κεφαλιά δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Σέρβο τερματοφύλακα της Νίκης κάνοντας το 2-0.

Η ομάδα του Ρότσα μετά τα δύο γκολ που πέτυχε διαχειρίστηκε πολύ έξυπνα το προβάδισμα και δεν επέτρεψε στην θεσσαλική ομάδα να απειλήσει, ενώ απειλούσε στις αντεπιθέσεις. Η μοναδική φορά που οι “κιτρινόμαυροι” αισθάνθηκαν την παρουσία των αντιπάλων ήταν στο 24ο λεπτό αλλά ο Παππάς μπλόκαρε την μπάλα στην κεφαλιά του Τζιώρα.

Στο 43ο λεπτό ο Θεσπρωτός άγγιξε το τρίτο γκολ αλλά ο Ανδρέου σαν από μηχανής θεός σταμάτησε τον Πούφλη ο οποίος ήταν έτοιμος να πλασάρει.

Υποδειγματική διαχείριση

Στην επανάληψη, δεν άλλαξε δραματικά η μορφή του αγώνα.

Με το μαξιλαράκι των δύο γκολ, οι κιτρινόμαυροι έδωσαν γήπεδο στη Νίκη, ενώ παράλληλα προσπαθούσαν στις αντεπιθέσεις να αξιοποιήσουν τα ρήγματα και τα κενά στην αντίπαλη άμυνα.

Στο 49ο λεπτό ο Μπάγιτς σταμάτησε τον Βαταμίδη στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου.

Η βροχή ολοένα και δυνάμωνε και με σύμμαχο τον λασπωμένο αγωνιστικό χώρο ο Θεσπρωτός παίζοντας με ψύχη, καρδιά και αυταπάρνηση διαφύλαξε το προβάδισμα και δεν έδωσε το δικαίωμα στη Νίκη να πιστέψει ότι μπορεί να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

Οι φιλοξενούμενοι άσκησαν έντονη πίεση στα τελευταία λεπτά και άγγιξαν το γκολ στο 84ο λεπτό αλλά ο Βασιλείου έστειλε την μπάλα άουτ σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ. Από το σημείο αυτό πέταξαν λευκή πετσέτα και το τελευταίο σφύριγμα του Κατσικογιάννη βρήκε τους παίκτες του Θεσπωτού να πανηγυρίζουν έξαλλα το τρίποντο.

Θεσπρωτός (Ρότσα): Παππάς, Βαλιέντε, Ντ’Αλέσιο, Βασιλάκης, Σταυρίδης, Λύγκας (85ο Γω΄γος), Κωνσταντίνου, Βαταμίδης (85ο Σβι), Σαραντίδης, Στεργίου (67ο Πατσέκο), Πούφλης (71o Ραμίρεζ)

Νίκη Βόλου (Βοσνιάδης): Μπάγιτς, Τσιμπούκας (39′ Πάνος (50ό Μέτσε), Τζοβάρας (39′ Μιράντα), Γρομητσάρης, Ανδρέου, Κάσσος, Κυριακίδης, Παναγιωτίδης, Τσουκαλάς (78ο Κυρίτσης), Ροχάνο, Τζιώρας (46′ Βασιλείου).

ΦΩΤΟ: ΑΡΧΕΙΟ