“Εκλεψε” τον βαθμό στο 92ο ο Θεσπρωτός στο Μαρτίνο, 1-1 με Οπούντιο

ThesprotosfcΜε σκόρερ τον Καρύδη στις καθυστερήσεις, ο Θεσπρωτός πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στο Μαρτίνο κόντρα στον Οπούντιο σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι με τις δύο ομάδες να έχουν εξασφαλίσει την παραμονή τους στην κατηγορία.

Οι “κίτρινοι” μπήκαν φουριόζοι στο παιχνίδι και πλησίασαν το γκολ σε δύο περιπτώσεις.

Στο 6ο λεπτό σε σουτ του Μώκου ο Καρανάσος απέκρουσε εκπληκτικά στο παραθυράκι της εστίας του, ενώ λίγο αργότερα ο ίδιος παίκτης δεν αξιοποίησε αδράνεια της άμυνας και σπατάλησε μια καλή ευκαιρία.

Οι γηπεδούχοι στην πρώτη τους αξιόλογη επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ άνοιξαν το σκορ. Στο 11ο λεπτό ο Νικολόπουλος με ωραίο κοντρόλ και πλασέ έδωσε το προβάδισμα στον Οπούντιο.

Στην επανάληψη δημιουργήθηκαν ευκαιρίες εκατέρωθεν και εκεί που όλα έδειχναν πως ο Οπούντιος θα φθάσει τελικά στη νίκη ο Καρύδης στις καθυστερήσεις αξιοποίησε σέντρα του Ρίκο Γκόμεζ και με κοντινή προβολή έφερε το ματς στα ίσα.

Με αρκετές αλλαγές στην 11αδα παρατάχθηκε ο Οπούντιος, ενώ ο Θεσπρωτός ταξίδεψε στο Μαρτίνο με 14 παίκτες στην αποστολή.

Πολύ καλή η διαιτησία της Πειραιώτισσας Ελένης Λαμπαδαρίου (Παναγιώτης Χαλβαντζάκος – Παναγιώτα Κοτσιμπού)

Οπούντιος Μαρτίνου (Μάκης Ζαχαρόπουλος): Καρανάσος, Κουτσούμπας, Μπαρκώσης, Σπυριδάκης, Τσέλλος, Πέππας, Νικολόπουλος (82ο Πατσαρούχας), Βλάχος, Καπός, Καντού (72ο Κωτσαλάς), Μαλέρδος (65o Βέλλιος).
Θεσπρωτός (Λάζαρος Σέμος): Κολιοφούκας, Τρακάκης, Ασωνίτης (75ο Κύργιος), Μπουρδούβαλης (50ο Ντόκος), Καρύδης, Μώκος, Σιάννης, Πανταζής Χρ., Γκόμεζ, Κάλλος (82ο Μητσέλος), Πανταζής Π.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η κατάσταση στην κορυφή παρέμεινε αμετάβλητη μετά τις εκτός έδρας νίκες της ΑΕ Καραϊσκάκη και του Α.Ο.Τρικάλων. Η πρωτοπόρος ΑΕ Καραϊσκάκη άλωσε και την Κατερίνη φθάνοντας σε μια σχετικά εύκολη νίκη με 2-0 επί του Αχιλλέα Νεοκαισάρειας και διατήρησε την απόσταση των δύο βαθμών από τον Α.Ο.Τρικάλων που πέρασε από το Βελεστίνο κερδίζοντας με 3-0 τον Ρήγα Φεραίο.