“Εμφραγμα” στο 90ο λεπτό για τον Θεσπρωτό-Οδυνηρή ήττα 0-1 από το Αιγάλεω-«Μοιραίος» ο Ευθυμίου που αστόχησε σε πέναλτι

Στην χειρότερη του εμφάνιση στο Δημοτικό Στάδιο Ηγουμενίτσας ο Θεσπρωτός γνώρισε οδυνηρή ήττα με σκορ 1-0 από το Αιγάλεω και πέταξε άλλους τρεις βαθμούς στην προσπάθειά του να βγει από την επικίνδυνη ζώνη και να ανασάνει βαθμολογικά παραμένοντας καθηλωμένος στην προτελευταία θέση.

Οι γηπεδούχοι δεν ανταποκρίθηκαν στις προσδοκίες και την κρισιμότητα του αγώνα, παρουσιάστηκαν ασύνδετοι και με πολλά προβλήματα στην δημιουργία, ενώ δεν μπόρεσαν να σκοράρουν ούτε από τα ένδεκα βήματα με «μοιραίο» παίκτη τον Βασίλη Ευθυμίου σε ένα πολύ κομβικό σημείο του αγώνα. Στο 90ό λεπτό μάλιστα ήρθε ένα φάουλ-«μαχαιριά» να αποτελειώσει το πλατανόφυλλο που δεν μπόρεσε να πάρει ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Η διάταξη του Θεσπρωτού

Ο Ελληνοαργεντινός τεχνικός προχώρησε σε μία αλλαγή σε σχέση με το παιχνίδι της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στα Τρίκαλα με τον πρώτο σκόρερ του πλατανόφυλλου Μάουρο Νταλά Κόστα  ο οποίος εξέτισε την ποινή του να επανέρχεται στο βασικό σχήμα αντικαθιστώντας τον  Κώστα Κολτσίδα ο οποίος για πρώτη φορά από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος απουσίαζε από την αρχική ενδεκάδα σε μία μίνι-έκπληξη (μετρούσε 8 συμμετοχές σε ισάριθμα παιχνίδια)

Πιο συγκεκριμένα ο Θεσπρωτός αγωνίστηκε με τερματοφύλακα τον Κωνσταντάκο, ενώ την τετράδα της άμυνας από τα δεξιά προς τα αριστερά αποτέλεσαν οι Δημήτρουλας, Σερβιλάκης, Νόνης και Καρβούνης. Στη μεσαία γραμμή έπαιξαν οι Ραμίρεζ, Γώγος, Ευθυμίου, Ραμίρεζ  με τους Νταλά Κόστα και Βιγιαφάνε να αγωνίζονται στις δύο πτέρυγες και τον Χρήστο Κολλά στην κορυφή της επίθεσης σε σχηματισμό-διάταξη 4-5-1.

Το α’ημίχρονο

Οι φιλοξενούμενοι παραλίγο να αιφνιδιάσουν όταν πριν την συμπλήρωση ενός λεπτού  ο Ροτζέριο ελίχθηκε μέσα στην περιοχή αλλά το χλιαρό σουτ που επιχείρησε βρήκε σε ετοιμότητα τον Κωνσταντάκο που απέκρουσε στην αριστερή του γωνία.

Η πρώτη καλή στιγμή των γηπεδούχων καταγράφηκε στο 12ο λεπτό όταν το μακρινό σουτ του Κολλά έφυγε αρκετά μέτρα άουτ χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα τον Σικαλιά.

Η κατοχή της μπάλας ήταν υπέρ του πλατανόφυλλου πλην όμως αυτή περιορίστηκε σχεδόν αποκλειστικά σε ανούσιες πάσες στο αμυντικό τρίτο της ομάδας.

Το σύνολο του Ρότσα παρά την  κατοχή μπάλας, δεν μπόρεσε να φτιάξει φάσεις ενώ δεν μεταφερόταν με αξιώσεις στο επιθετικό τρίτο, έχοντας αρκετές λανθασμένες μεταβιβάσεις, μεγάλη βιασύνη και καμία υπομονή στην κυκλοφορία της μπάλας στο επιθετικό τρίτο. Όλοι οι μεσοεπιθετικοί ήταν εκτός παιχνιδιού, ενώ η βοήθεια από τον άξονα, μηδαμινή. Οι «κιτρινόμαυροι» δεν είχαν ταχύτητα στις πάσες, δεν είχαν κίνηση χωρίς την μπάλα και ήταν μοιραίο να μην παράγουν ούτε μία αξιόλογη φάση.

Στο 27ο λεπτό το σουτ του αμαρκάριστου Τσιλιγκίρη μέσα από την περιοχή έφυγε ψηλά άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το μακρινό σουτ του Σταματάκη στο 36ο λεπτό με το «Σίτι» να δείχνει σε γενικές γραμμές πιο επικίνδυνο.

Στο 43ο λεπτό, το Αιγάλεω άγγιξε το γκολ όταν στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσιλιγκίρη η μπάλα πέρασε ξυστά άουτ δίπλα από το δοκάρι του εμβρόντητου Κωνσταντάκου ο οποίος απλώς παρακολουθούσε την πορεία της μπάλας στην μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου.

Ευκαιρίες άξιες αναφοράς; Μία και μοναδική. Τελικές στον στόχο; Ελάχιστες. Λάθη; Δεκάδες. Σκληρά μαρκαρίσματα; Αρκετά. Ποιότητα ποδοσφαίρου; Καμία. Οι δύο ομάδες κακοποίησαν το ποδόσφαιρο στο πρώτο μέρος, σε ένα παιχνίδι όπου είχε μόνο δύναμη και πάθος. Τίποτα άλλο.

Το β’ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε δραματικά.

Στο 51ο λεπτό, ο Χατζηιωαννίδης επιχείρησε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε άουτ χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα τον Κωνσταντάκο.

Ο κύριος εκφραστής των επιθετικών προσπαθειών του Θεσπρωτού και πρώτος σκόρερ Μάουρο Ντάλα Κόστα ήταν καλά μπλοκαρισμένος με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να παραμένουν κομμένοι στα δύο με τον Χρήστο Κολλά να προσπαθεί όντας απελπιστικά μόνος του καθώς δεν είχε τις απαιτούμενες βοήθειες ούτε από τον άξονα, αλλά ούτε και από τις πτέρυγες.

Οι κιτρινόμαυροι δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ούτε και από στημένες φάσεις με τους φιλοξενούμενους να κρατάνε σχετικά εύκολα το μηδέν στην άμυνά τους.

Με την πάροδο του χρόνου, ο ρυθμός πάντως άνοιξε, οι χώροι έγιναν μεγαλύτεροι με τις δύο ομάδες να δημιουργούν προϋποθέσεις για το γκολ που με βάση την μορφή του αγώνα θα έκρινε σε μεγάλο βαθμό την έκβαση της αναμέτρησης.

Στο 66ο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Συριόπουλου μέσα στην μικρή περιοχή σε σέντρα του Ραμίρεζ από τα δεξιά. Ο Ευθυμίου ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο Σικαλιάς έπεσε στην σωστή γωνία μπλοκάροντας (!) την μπάλα.

Στο 75ο λεπτό ο αφύλακτος Φαρινόλα στην πρώτη του επαφή με την μπάλα καθώς μόλις είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι, επιχείρησε πλασέ μέσα στην μικρή περιοχή με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Κωνσταντάκου.

Στο 82ο λεπτό ο Μπίκας πάσαρε υπέροχα στον Νταλά Κόστα ο οποίος άργησε απελπιστικά να σουτάρει από καίρια θέση μέσα στην μεγάλη περιοχή με τους αμυντικούς να του παίρνουν την…. μπουκιά από το στόμα σε μία φάση ενδεικτική της μέτριας μέρας του Αργεντινού.

Στο 90ό λεπτό ο Καρβούνης αντίκρισε την κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη) του ρέφερι για χέρι έξω από την περιοχή.

Ο Τσιλιγκίρης ανέλαβε την εκτέλεση και με αριστοτεχνικό τρόπο νίκησε τον ανήμπορο να αντιδράσει Κωνσταντάκο κάνοντας το 1-0 εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών.

Ο Γιαννιώτης ρέφερι της αναμέτρησης Πάνου έκανε κατάχρηση στην υπόδειξη φάουλ σφυρίζοντας πάρα πολύ (παίχθηκε ελάχιστος χρόνος καθαρό παιχνίδι) εκνευρίζοντας τους ανθρώπους του Θεσπρωτού οι οποίοι έχουν πολλά παράπονα από την διαιτησία.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κωνσταντάκος, Δημήτρουλας, Σερβιλάκης, Νόνης, Καρβούνης, Βιγιαφάνε, Ραμίρεζ (85ο Κωνσταντίνου Β.), Γώγος, Ευθυμίου (68ό Μπίκας), Κολλάς (77ο Κολτσίδας), Νταλά Κόστα.

ΑΙΓΑΕΩ: Σικαλιάς, Σπυρόπουλος, Ψάνης, Συριόπουλος, Παπανικόλας, Τσίτσαρης, Χατζηιωαννίδης (75ο Φαρινόλα), Σταματάκης (73ο Μπαξεβάνου), Ροτζέριο Μάρτινς, Λάμπρου, Τσιλιγκίρης.