“Έπεσε” μαχόμενος, ήττα με 2-0 του Θεσπρωτού από τον πρωτοπόρο Πανσερραϊκό

Το τρένο του Πανσερραϊκού δεν σταμάτησε ούτε στην Ηγουμενίτσα.

Η ομάδα των Σερρών πανηγύρισε την 11η διαδοχική νίκη με σκορ 2-0 κόντρα στον Θεσπρωτό πραγματοποιώντας άλλο ένα αποφασιστικό βήμα για την άνοδο στην Super League μετά από 12 χρόνια.

Ο Θεσπρωτός παρουσιάστηκε περισσότερο ανταγωνιστικός και αξιόμαχος σε σχέση με το παιχνίδι με τον Ηρακλή αλλά η ατομική ποιότητα ορισμένων παικτών του Πανσερραϊκού και μια στιγμιαία αδράνεια της άμυνας στο πρώτο ημίχρονο έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων.

Η διάταξη του Ρότσα

Ο Ελληνοαργεντινός τεχνικός απέκλεισε από την αποστολή τους Γώγο, Βασιλάκη και Ρίζο οι οποίοι ξεκίνησαν  στο ματς με τον Ηρακλή (αντικαταστάθηκαν στο ημίχρονο) και αποτελούν την βασική τριάδα της άμυνας από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος, ενώ άφησε εκτός αρχικού σχήματος και τον Λύγκα. Επανήλθε ο Χάρης Μπίκας που εξέτισε την ποινή του.

Ο Τσιμόπουλος επέστρεψε κάτω από τα δοκάρια, ενώ την τετράδα της άμυνας αποτέλεσαν οι Κωνσταντίνου, Ντόντης, Ματίας και Ρούσης. Στον χώρο της μεσαίας γραμμής ξεκίνησαν οι Μίγγος, Χατζάκος, Πανταζέλος, Χουέβας, Μπίκας, ενώ μοναδικός προωθημένος σε ρόλο περισσότερο “ψευτοεν νιαριού” ήταν ο Ιερόθεος Δρίτσας.

Πλήρωσε μια στιγμιαία ολιγωρία

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων κυνηγώντας ένα γρήγορο γκολ.

Στο 2ο λεπτό η κεφαλιά του ξεμαρκάριστου Κατσαντώνη πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Στο 7ο λεπτό το γυριστό σουτ του Σαίντ από το ύψος του πέναλτι σταμάτησε στο απλωμένο πόδι του Τσιμόπουλου που ήταν σε ετοιμότητα.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν στις μεγάλες ευκαιρίες αλλά η καρφωτή κεφαλιά του Δρίτσα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι στο 9ο λεπτό.

Το παιχνίδι είχε καιταιγιστικό ρυθμό και στο 10ό λεπτό ο Τσιμόπουλος σταμάτησε εκ νέου με τα πόδια την προσπάθεια του πολύ δραστήριου και επικίνδυνου Σαίντ.

Οι γηπεδούχοι ήταν πιο προσεκτικοί και σφικτοί στα μετόπισθεν αποφεύγοντας τα αβίαστα λάθη.

Μετά το δυνατό ξεκίνημα των λιονταριών με τις τρεις καλές ευκαιρίες, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους να απειλήσουν βγάζοντάς τους πολλές φορές σε θέσεις οφσάιντ.

Παράλληλα προσπαθούσαν να βγουν στην κόντρα με αιχμή του δόρατος τον Δρίτσα και τον Μπίκα σε πιο προωθημένο ρόλο. Στο 28ο λεπτό το σουτ του Μίγγου μέσα από την περιοχή και λίγο πλάγια δεν ανησύχησε τον Κάτσικα. Στο 31ο λεπτό στο φάουλ του Κωνσταντίνου από τα δεξιά η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και παραλίγο να αιφνιδιάσει τον Κάτσικα. Στο 35ο λεπτό ο Χατζάκος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή αλλά δεν είχε καλή θέση στο σώμα του και στο σουτ που έκανε η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Κόντρα στη ροή του αγώνα και σε ένα διάστημα που ο Θεσπρωτός είχε κερδίσει μέτρα στο γήπεδο, οι Σερραίοι κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Στο 38ο λεπτό, ο Σαίντ βρέθηκε αφύλακτος μέσα στην περιοχή και με κεφαλιά δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Τσιμόπουλο για να κάνει το 1-0. Στο 39ο λεπτό ο ίδιος παίκτης βρέθηκε τετ-α-τετ απέναντι στον πορτιέρο του Θεσπρωτού ο οποίος αποσόβησε δεύτερο γκολ σταματώντας το σουτ του έγχρωμου επιθετικού.

Επιθετική δυστοκία

Στην επανάληψη, το παιχνίδι κύλησε με την ομάδα του Ρότσα να έχει την υπεροχή και την αντίστοιχη του Δερμιτζάκη να οπισθοχωρεί και να δίνει γήπεδο στον αντίπαλο.

Ο Θεσπρωτός είχε εμφανέστατο πρόβλημα στην τελική προσπάθεια, ενώ ο Πανσερραϊκός έπαιξε περισσότερο για να διαφυλάξει το προβάδισμα.

Με κινητήριο μοχλό τον αεικίνητο και ακούραστο Σπύρο Ρούση που ανεβοκατέβαινε στην αριστερή πλευρά, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να δημιουργήσουν ρήγματα αλλά οι οι περισσότερες προσπάθειες ήταν ημιτελείς.

Το πλατανόφυλλο αύξησε την πίεση στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Ρότσα να ρίχνει στην μάχη τους νεαποκτηθέντες Ρόνι και Ράστοκα στο ντεμπούτο τους με την φανέλα με το πλατανόφυλλο ωστόσο οι Σερραίοι κράτησαν με σχετική ευκολία το προβάδισμα μέχρι το τέλος.

Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κανίς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής: Μπουτσίκος (Μακεδονίας), Βοηθοί: Μποζατζίδης, Παπαδοπούλου (Μακεδονίας).

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Τσιμόπουλος, Ρούσης, Ντόντης, Ματίας, Κωνσταντίνου, Χατζάκος (69ο Οικονόμικος), Μίγγος (69ο Τρομπούκης), Πανταζέλος (8ό Ράστοκα), Χουέβας (80ό Ρόνι), Μπίκας (69ο Λύγκας), Δρίτσας

ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ: Κάτσικας, Καρασαλίδης, Παντεκίδης, Ζέρης, Λυμπεράκης, Στάικος, Θυμιάνης (75ο Παπάζογλου), Μούργος (75ο Μασκανάκης), Κατσαντώνης (87ο Αυλωνίτης), Σαίντ (87ο Αλι Μπάμπα), Μπαϊροβιτς (59ο Κανίς)