“‘Επεσε” μαχόμενος στην Κατερίνη ο Θεσπρωτός, ήττα με 3-2 από τον Σβορώνο

Share Button

Πάλεψε, μόχθησε, έβγαλε χαρακτήρα, ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βιλάλμπα αλλά τελικά υπέκυψε στην Κατερίνη ο Θεσπρωτός γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 3-2 από τον Σβορ΄ώνο.

Η ομάδα του Ρότσα βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ, είχε άμεση απάντηση, έφερε “τούμπα” το παιχνίδι αλλά οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση διαρκείας πήραν την νίκη που τους κρατάει ζωντανούς στο κυνήγι της ανόδου.

Στον αντίποδα, ο Θεσπρωτός έπεσε κάτω από την ζώνη και έχασε και άλλο έδαφος στην μάχη για την παραμονή.

Η ομάδα της Κατερίνης προηγήθηκε με τον συνήθη ύποπτο Κυπαρίσση στο 19ο λεπτό, αλλά ο Θεσπρωτός απάντησε άμεσα με τον μόνιμο σκόρερ του Βιλάλμπα στο 23ο λεπτό φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα. Το πλατανόφυλλο πέτυχε την πλήρη ανατροπή με δράστη και πάλι τον εντυπωσιακό Βιλάλμπα στο 6΄0ό λεπτό με τον Παραγουανό να φθάνει τα 13 γκολ στο πρωτάθλημα. Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των παικτών του Θεσπρωτού ο Κυπαρίσσης “χτύπησε” ξανά φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα στο 61ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι είχαν το momentum του αγώνα και στο 76ο λεπτό ανέτρεψαν το σκορ με τον Κυρτέγο να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του.

ΓΑΣ Σβορώνου (Σάκης Θεοδοσιάδης): Ζωγράφος, Κωτσιόπουλος, Δημητρίου, Καραγκούνης, Χαρτσιάς, Μυστρίδης, Κοντοθανάσης (90’ Τρούμπαλος), Δεμηρτζόγλου (90’ Ξυδούς), Λάμπογλου (55’ Δημηνάς), Χατζής (55’ Κυρτέγος), Κυπαρίσσης (85’ Φυτόπουλος).
Θεσπρωτός (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Δασκαλάκης, Αγγελούλης, Ορφανός, Τσώτσος, Κορακιανίτης (80’ Μπενινκάζα), Παλαμούτσης, Οικονομίκος (80’ Ροβίνας), Ζελέκου (69’ Ράπτης), Ρούσης (75’ Βλαχόπουλος), Βιγιάλμπα, Βαρέλα (69’ Τσιαφίτσας).