“Καθάρισε” το ντέρμπι και έκανε σεφτέ ο Θεσπρωτός, 2-1 την Αναγέννηση Αρτας

‘Εκανε σεφτέ ο Θεσπρωτός πανηγυρίζοντας την πρώτη του νίκη επί της Αναγέννησης Αρτας με σκορ 2-1 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Η ομάδα του Ρότσα ήταν εμφανώς ανώτερη αλλά άσφαιρη στο πρώτο ημίχρονο, πήρε το προβάδισμα στην επανάληψη, η Αναγέννηση είχε την απάντηση αλλά το πλατανόφυλλο πέτυχε και δεύτερο γκολ φθάνοντας σε μια πολύ μεγάλη νίκη οξυγόνο.

‘Ακαρπη υπεροχή

Στο 9ο λεπτό το χλιαρό σουτ του Παλαμούτση δεν ανησύχησε τον Μπαλαρούρα που μπλόκαρε την μπάλα στην πρώτη επικίνδυνη επίσκεψη των γηπεδούχων στα αντίπαλα καρέ.

Στο 17ο λεπτό οι κιτρινόμαυροι έφθασαν κοντά στο γκολ αλλά η κοντινή κεφαλιά του Βιλάλμπα μέσα από την μικρή περιοχή ύστερα από ωραία σέντρα του Μπουμπούκη έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσων και την μερίδα του λέοντος στην κατοχή αλλά ήταν επιπόλαιοι και βιαστικοί στην τελική πρσπάθεια.

Στο 23ο λεπτό ο δραστήριος Βιλάλμπα έκανε την γλυκιά σέντρα από τα αριστερά αλλά δεν μπόρεσε κανείς συμπαίκτης του να έρθει σε επαφή με την μπάλα.

Στο 28ο λεπτό ο Παραγουανός αστόχησε εξ’επαφής στην μεγαλύτερη ευκαιρία για το πλατανόφυλλο στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 30ό λεπτό το γυριστό σουτ του Ροβίνα μέσα από την περιοχή ήταν απελπιστικά άστοχο.

Η Αναγέννηση περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο με την παρουσία του πολύπειρου Λισγάρα να δεσπόζει στα μετόπισθεν και ήταν παντελώς ακίνδυνη επιθετικά χωρίς να δικαιολογήσει σε καμία περίπτωση την βαθμολογική της θέση.

Τρία γκολ και δραματικό φινάλε

Στην επανάληψη είχαμε αλλαγή σκηνικού με τους φιλοξενούμενους να ξεκινούν απειλώντας στο πρώτο πεντάλεπτο σε 2-3 περιπτώσεις την εστία του Σιδεράκη με την άμυνα των γηπεδούχων να δέχεται έντονη πίεση.

Αφού απορρόφησε την αρχική πίεση, στην συνέχεια η ομάδα του Ρότσα ισορρόπησε και ανέκτησε εκ νέου την πρωτοβουλία και στο 60ό λεπτό πήρε το προβάδισμα στο σκορ με υπέροχο τελείωμα του Τσιαφίτσα μέσα από την περιοχή και αφού είχε προηγηθεί προσποίηση του Ροβίνα.

Η μαύρη Θύελλα κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στο 71ο λεπτό με κοντινή κεφαλιά του Ζυγκερίδη ύστερα από υπέροχη ομαδική προσπάθεια.

Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά στο τελευταίο εικοσάλεπτο με τον Θεσπρωτό να ψάχνει δεύτερο γκολ και την Αναγέννηση να μην αρκείται με την σειρά της στον βσθμό της ισοπαλίας.

Η τύχη ήταν με το μέρος των γηπεδούχων οι οποίοι έφθασαν στην επίτευξη δεύτερου γκολ.

Στο 82ο λεπτό σε σέντρα του Ράπτη ο Λισγάρας στην προσπάθειά του να διώξει με προβολή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο διάστημα που απέμεινε μέχρι τη λήξη, οι Αρτινοί κυνήγησαν την ισοφάριση χωρίς πάντως να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Σιδεράκη με τους γηπεδούχους να κρατάνε το υπερπολύτιμο τρίποντο.

Διαιτητής : Τζόβας Λεωνίδας (Ηπείρου) Βοηθοί : Γκελης Θωμάς (Ηπείρου) – Ευαγγέλου Ορέστης (Ηπείρου)

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ (Ρότσας): Σιδεράκης, Νικολάου, Ευθυμιάδης, Ζαφείρης (59ο Ραπτόπουλος), Τσώτσος, Παλαμούτσης (90ό Αποστόλου), Τσιαφίτσας, Ζελέκου, Μπουμπούκης (76ο Ράπτης), Βιλάλμπα (90ό Συμεωνίδης), Ροβίνας.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ (Αγγελής): Μπαλαούρας, Παπανικολάου, Μπεκατώρος, Λισγάρας, Γιαλεδάκης (40ό Θεοδωράκης), Αρτέμης, Κυριάκης, Μανιώτης, Ζυγκερίδης, Πλαστουργός (85ο Παπακίτσος), Σακκάς (65ο Μουσιωτίτσας).