“Μάγκας” Θεσπρωτός, τεράστιο διπλό στο Βόλο | 1-0 τον Ολυμπιακό με σκόρερ τον Ραμίρεζ-

Ένας ψυχωμένος και άριστα διαβασμένος Θεσπρωτός «άλωσε» τη Νεάπολη του Βόλου, κέρδισε απολύτως δίκαια τον Ολυμπιακό με 1-0 και φιγουράρει στην 5η θέση του πρωταθλήματος πιάνοντας τους «ερυθρόλευκους» στην βαθμολογία.

Με κεκτημένη ταχύτητα από τη μεγάλη νίκη κόντρα στην συντοπίτισσα Νίκη, με απροσπέλαστη άμυνα, εξαιρετική ανασταλτική λειτουργία και με τον Βασίλη Κίναλη κέρβερο κάτω από την εστία, η ομάδα του Ρότσα πανηγύρισε το πρώτο τρίποντο μακριά από την Ηγουμενίτσα, ενώ αδικείται από το τελικό αποτέλεσμα με τον Ξενοδόχοφ να γλιτώνει την ομάδα του από βαρύτερη ήττα.

Εκτεταμένο ροτέισον από τον Ρότσα-Επέστρεψαν οι 2 Αργεντινοί

Ο Ρότσα προχώρησε σε αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήμα σε σχέση με το νικηφόρο παιχνίδι κόντρα στη Νίκη Βόλου.  Εκτός πλάνων του ελληνοαργεντινού τεχνικού έμεινε ο τραυματίας Πατσέκο.

Ο Κίναλης επανήλθε κάτω από τα δοκάρια, έχοντας μπροστά του τους μόνιμους Ντ’Αλέσιο και Βαλιέντε στα δύο άκρα, ενώ το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Γώγος και Γκρανσιέρ. Στον χώρο της μεσαίας γραμμής επέστρεψαν μετά από καιρό οι Ραμίρεζ και Ζιώγας που αποθεραπεύτηκαν έχοντας στο πλάι τους τους Πούφλη, Κωνσταντίνου (αρχηγός) και Στεργίου, ενώ στην κορυφή της επίθεσης ξεκίνησε ο Απόστολος Σαραντίδης.

«Χτύπησε» στην κόντρα με Ραμίρεζ

Ο Θεσπρωτός στα προηγούμενα εκτός έδρας παιχνίδια με Αναγέννηση Καρδίτσας και Αλμωπό Αριδαίας δέχθηκε γκολ στα πρώτα λεπτά και αναγκάστηκε να κυνηγάει στο σκορ γνωρίζοντας εν τέλει ισάριθμες ήττες.

Στο σημερινό παιχνίδι μπήκε με περισσότερη προσοχή και αυτοσυγκέντρωση αποφεύγοντας τα λάθη.

Στο 7ο λεπτό ο Σιαφάς επιχείρησε αδύναμη κεφαλιά και μπλόκαρε εύκολα ο Κίναλης.

Στο 12ο λεπτό οι γηπεδούχοι άγγιξαν το γκολ. Ο Σκοπελίτης έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Σιαφά, όμως ο Κίναλης νίκησε τον επιθετικό του Ολυμπιακού, σώζοντας την ομάδα του από βέβαια παραβίαση στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ματς.

Ο Θεσπρωτός απείλησε για πρώτη φορά στο 15ο λεπτό αλλά το σουτ του Σαραντίδη κόντραρε σε σώματα αμυντικών και απομακρύνθηκε.

Η ομάδα του Ρότσα με ασφυκτικό πρέσινγκ και ατέλειωτο τρέξιμο έκλεισε τους διαδρόμους προς την εστία του Κίναλη, ενώ προσπαθούσε να κτυπήσει στην κόντρα.

Στο 32ο λεπτό, ο Ραμίρεζ με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ στο παρθενικό γκολ του Αργεντινού στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν σαστισμένοι και μουδιασμένοι και προσπάθησαν να αντιδράσουν και να φθάσουν στην ισοφάριση.

Στο 37ο λεπτό το πλασέ του Μπάτροβιτς θα κοντράρει και η μπάλα θα φτάσει αδύναμα στην αγκαλιά του Κίναλη, ενώ στο 38ο λεπτό ο πολύ σταθερός πορτιέρο του Θεσπρωτού μπλόκαρε την μπάλα στην κεφαλιά του Φιλίποβιτς.

Ο τερματοφύλακας των κιτρινόμαυρων δήλωσε παρόν και στο 44ο λεπτό απομακρύνοντας την μπάλα στο σουτ του Κόκα από μέσα αριστερά στην τελευταία καλή στιγμή για το πρώτο ημίχρονο που κύλησε ιδανικά για το πλατανόφυλλο.

Υποδειγματική διαχείριση

Στην επανάληψη δεν άλλαξε δραματικά η μορφή του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός διατηρούσε μια εδαφική-ανούσια υπεροχή χωρίς να βρίσκει διαδρόμους στην εστία του Κίναλη και ο Θεσπρωτός προσπαθούσε να αξιοποιήσει τους ανοικτούς χώρους και να «κτυπήσει» στην κόντρα.

Στο 54ο λεπτό στην εκτέλεση φάουλ του Ζιώγα η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 64ο λεπτό ο προωθημένος Ντ’Αλέσιο βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχο.

Ο Ολυμπιακός εγκλωβίστηκε από την υποδειγματική ανασταλτική λειτουργία του Θεσπρωτού και δεν απείλησε ουσιαστικά σε κανένα σημείο του δευτέρου ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το 2ο γκολ στο 75ο λεπτό. Ο Γώγος σούταρε υπό καλές προϋποθέσεις με την μπάλα να περνά μόλις άουτ, ενώ στο 77ο λεπτό ο Ξενοδόχοφ σταμάτησε την μπάλα στο σουτ του Ζιώγα με τον Θεσπρωτό να βρίσκει πολλούς χώρους και να απειλεί στις αντεπιθέσεις.

Στο 79ο λεπτό, σε παράλληλη σέντρα του Ραμίρεζ, δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή ο Σαραντίδης σε μία ακόμη καλή στιγμή για το πλατανόφυλλο, ενώ στις καθυστερήσεις ο Ξενοδόχοφ αρνήθηκε το δεύτερο γκολ πρώτα στον Λύγκα και ύστερα στον Ρομέρο.

Ο Θεσπρωτός κράτησε με ευκολία το προβάδισμα μέχρι το τέλος χωρίς να πιέζεται και πανηγύρισε μια πανάξια νίκη.

Διαιτητής ήταν ο Παναγιώτης Τσοπουλίδης από την Ξάνθη. Βοηθοί του οι Αντώνης Δίπλαρης (Καρδίτσας) και Άγγελος Ζίρδας (Δράμας).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Ξενοδόχοβ, Γραικός, Κόκας (53ο Ναά), Φιλίποβιτς, Παπακώστας, Κόλα (63ο Κατσούκης), Σκοπελίτης (80ό Χατζηπιρπιρίδης), Κιτόκο, Σιαφά, Μπάτροβιτς (53ο Βερνάρδος), Κουντουριώτης (63ο Σουλεϊμάν).

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κίναλης, Ντ΄Αλέσιο, Γκανσιέρ, Γώγος, Βαλιέντε, Ζιώγας, Πούφλης (46o Ρομέρο), Ραμίρεζ (82ο Βαταμίδης), Στεργίου (62ο Λύγκας), Κωνσταντίνου, Σαραντίδης.