“Πληγώθηκε” από την άμυνά του ο Θεσπρωτός, ήττα με 2-0 από τον Πιερικό στην Κατερίνη-Έβγαλε σφυγμό στο τέλος με δύο δοκάρια αλλά ήταν αργά

Αφιλόξενη αποδείχθηκε αυτή τη φορά η Κατερίνη για τον Θεσπρωτό.

Η ομάδα της Ηγουμενίτσας στην δεύτερη επίσκεψη μέσα σε μία εβδομάδα στην όμορφη πόλη της Κεντρικής Μακεδονίας γνώρισε την ήττα με σκορ 2-0 από τον νεοφώτιστο Πιερικό (μετά τη νίκη της πρεμιέρας κόντρα στην Καλαμαριά) δεχόμενη δύο γκολ σε κομβικά σημεία του αγώνα. Έβγαλε σφυγμό και αντίδραση προς στο τέλος η ομάδα του Ρότσα αλλά ήταν αργά.

Γκολ σε καίριο χρονικό σημείο

Ο Θεσπρωτός προσπάθησε να αιφνιδιάσει αλλά στο 5ο λεπτό η κεφαλιά του προωθημένου Ζιώγα στο δεύτερο δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κωνσταντίνου από αριστερά έφυγε άουτ.

Στο 9ο λεπτό ο Γκατσολάρι έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε σε σώμα αμυντικού και κατέληξε κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους καταγράφηκε στο 19ο λεπτό. Υστερα από συρτή σέντρα του Δεμηρτζόγλου από δεξιά, ο Κυβελίδης έκανε την προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής όμως η μπάλα απομακρύνθηκε πριν περάσει τη γραμμή από αντίπαλο αμυντικό και στη συνέχεια της φάσης ο Παπαδόπουλος επιχείρησε νέο που έκοψαν οι αμυντικοί

Οι φιλοξενούμενοι είχαν άμεση απάντηση και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μπίκας υποδέχθηκε την μπάλα στο ημικύκλιο της περιοχής, έκανε ωραίο στοπάρισμα και σούταρε δυνατά, με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καραγκιολίδη.

Μετά από ένα απόλυτα ισορροπημένο πρώτο μισό, με την πάροδο του χρόνου οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους, κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και αύξησαν την πίεση στα καρέ του Θεσπρωτού.

Στο 27ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκατσολάρι από αριστερά, τόσο ο Γιαλαμίδης όσο και ο Δεμηρτζόγλου δε μπόρεσαν να βρουν με το κεφάλι τη μπάλα στο πρώτο δοκάρι.

Στο 37ο λεπτό πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Πιερικό να ανοίξει το σκορ αλλά ο Γκατσολάρι που βρέθηκε απέναντι από τον Κίναλη άργησε να εκτελέσει και προτίμησε να δώσει στον επερχόμενο Κυβελίδη από δεξιά, όμως ο έμπειρος φορ του Πιερικού δεν ήταν δυνατόν να προλάβει τη μπάλα και έκανε ένα πολύ άστοχο σουτ.

Η υπεροχή του Πιερικού καρποφόρησε στο 43ο λεπτό με τον  Δεμηρτζόγλου να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του σε ένα σε ένα καίριο χρονικό σημείο.

«Χτύπησε» και πάλι ο Δερμιτζόγλου

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι και ευτύχησαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό με «δράστη» και πάλι τον Δεμηρτζόγλου ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά μέσα από την μικρή ύστερα από «συστημένη» πάσα του Παπαδόπουλου δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Κίναλη

Οι παίκτες του Θεσπρωτού έδειχναν σαστισμένοι και επηρεασμένοι από το γκολ στο φινάλε του ημιχρόνου και δέχθηκαν ψυχρολουσία με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου πληρώνοντας αδράνεια και ολιγωρία στο κέντρο της άμυνας.

Οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν να συνέλθουν και απείλησαν σε δύο περιπτώσεις με τους Πατσέκο και Ζούρκο (48ο και 57ο λεπτό αντίστοιχα) χωρίς πάντως ο πορτιέρο των γηπεδούχων να κινδυνεύσει ιδιαίτερα.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν να ελέγχουν απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα, «πάτησαν» πάνω στο καθαρό προβάδισμα των δύο τερμάτων και προσπάθησαν να το διαφυλάξουν ως κόρη οφθαλμού με τον Θεσπρωτό να έχει μια ανούσια υπεροχή. Ο Χουάν Ρότσα επιχείρησε να ανακατέψει την τράπουλα  με τις αλλαγές που έκανε θέλοντας να κάνει την ομάδα του πιο επιθετική και τα κατάφερε σε σημαντικό βαθμό με το πλατανόφυλλο να ανεβάζει την απόδοσή του στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού.

Στο 70ό λεπτό o Σαραντίδης επιχείρησε σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Καραγκιολίδης ήταν σε ετοιμότητα και πέφτοντας στην δεξιά του γωνία απομάκρυνε την μπάλα.

Στο 73ο λεπτό ο Θεσπρωτός άγγιξε το γκολ αλλά η κεφαλιά του Καζβιρόπουλου βρήκε το οριζόντιο δοκάρι στην καλύτερη στιγμή για το πλατανόφυλλο στην επανάληψη.

Η είσοδος του Πέντσα στο τελευταίο δεκάλεπτο αύξησε την πίεση στα καρέ του Πιερικού.

Στο 86ο λεπτό στην τελευταία απέλπιδα προσπάθεια του Θεσπρωτού να πετύχει ένα γκολ και να ξαναμπεί στο παιχνίδι, η βολίδα του Πατσέκο έξω από την περιοχή, έδιωξε σε κόρνερ ο εξαιρετικός Καραγκιολίδης, ενώ στο 89ο λεπτό το σουτ του Σαραντίδη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι με το πλατανόφυλλο να δικαιούται απόλυτα ένα γκολ με βάση την εικόνα που παρουσίασε στο τελευταία εικοσάλεπτο.

Διαιτητής:  Μπεκιάρης (Καρδίτσα) με βοηθούς τους Βογιατζή (Καρδίτσας) και Νταβέλα (Μακεδονίας)

ΠΙΕΡΙΚΟΣ: : Καραγκιολίδης, Τοπαλίδης, Χαρτσιάς, Γιαλαμίδης, Αποστολόπουλος, Μακρής, Ιντζόγλου (72ο Κριεμάντι), Γκατσολάρι (83ο Ντόσης), Κυβελίδης (61ο Μπουολί), Δεμηρτζόγλου, Παπαδόπουλος (72ο Μηλιώτης)

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κίναλης, Ζούρκος (59ο Καζβιρόπουλος), Κωνσταντακόπουλος (80ό Πέντσας), Γώγος Γ., Κοντοές,  Ζιώγας (46ο Πετράκης), Κωνσταντίνου, Ραμίρεζ (63ο Τάσος Γώγος), Πατσέκο, Μπίκας, Σαραντίδης.

ΦΩΤΟ: ΑΡΧΕΙΟ