“Πληγώθηκε” από την άμυνά του και από τον κορωνοϊό ο Θεσπρωτός, ήττα με 2-0 από τον Πιερικό

Share Button

Ενας ανέτοιμος, λειψός και απελπιστικά άστοχος Θεσπρωτός ηττήθηκε από τον Πιερικό και έχασε έδαφος στην βαθμολογία του πρωταθλήματος της Football League.

Η απραξία δύο εβδομάδων λόγω της συρροής κρουσμάτων κορωνοϊού στο ποδοσφαιρικό τμήμα ήταν το κομβικό σημείο που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του φιλόδοξου Πιερικού με τους γηπεδούχους να παρουσιάζονται φιλότιμοι μεν αλλά χωρίς δυνάμεις (χάθηκαν οι περισσότερες προσωπικές μονομαχίες), ενώ έλειψε παράλληλα το καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια.

Η διάταξη του Θεσπρωτού

Ο Ρότσα υποχρεώθηκε εκ των πραγμάτων να ανακατέψει την τράπουλα και να προχωρήσει σε αλλαγές στο βασικό σχήμα λόγω των απουσιών βασικών ποδοσφαιριστών, διατηρώντας πάντως τον αγαπημένο σχηματισμό 4-1-4-1.

Ο Κίναλης υπερασπίστηκε την εστία έχοντας μπροστά του τους Σταυρίδη και Γιώργο Γώγο ως κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στα δύο άκρα της άμυνας ξεκίνησαν οι Κωνσταντακόπουλος αριστερά και Πετράκης δεξιά στο ντεμπούτο του στο αρχικό σχήμα.

Στο χώρο της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Κωνσταντίνου, Ραμίρεζ, Πατσέκο, Γώγος Τ. , ενώ μοναδικός προωθημένος ήταν ο Σαραντίδης.

Σημαντικές οι απουσίες των Κοντοέ και Μπίκα οι οποίοι μόλις πρόσφατα ανάρρωσαν από τον κορωνοϊό και κρίθηκαν ανέτοιμοι να αγωνιστούν 90 λεπτά, ενώ εκτός δράσης έμεινε και ο Ζούρκος.

Δύο φάσεις, δύο γκολ για τον Πιερικό

Οι γηπεδούχοι παρά την πολυήμερη αποχή και απραξία ξεκίνησαν με διάθεση και όρεξη να πιέσουν από την αρχή και στο 6ο λεπτό άγγιξαν το γκολ. Ο Κριστιάν Ραμίρεζ καθυστέρησε χαρακτηριστικά όντας εντελώς μόνος του απέναντι στον Καραγκιολίδη με τον πολύπειρο πορτιέρο των φιλοξενούμενων να «καπακώνει» την μπάλα.

Μετά τον αρχικό ενθουσιασμό του Θεσπρωτού, ο Πιερικός ισορρόπησε το παιχνίδι και κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Στην πρώτη αξιόλογη επιθετική προσπάθεια και χωρίς προηγουμένως να έχουν απειλήσει, οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν.

Στο 20ό λεπτό ο Μακρής με ένα ξερό ευθύβολο βολέ έξω από την περιοχή δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Κίναλη (η μπάλα βρήκε και το δοκάρι) δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Αμέσως μετά το γκολ, το παιχνίδι απέκτησε σχετικά γρήγορο ρυθμό με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει στις δύο περιοχές με τον Θεσπρωτό να κυνηγάει την ισοφάριση και τον Πιερικό να μην κλείνεται να διαφυλάξει το υπέρ του προβάδισμα χωρίς πάντως να δημιουργηθούν φάσεις εκατέρωθεν.

Ο κινητικός και δραστήριος Πατσέκο προσπαθούσε να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα του Πιερικού αλλά σε αρκετές περιπτώσεις έκανε κατάχρηση ντρίμπλας, ενώ ο Κωνσταντίνου ήταν καλά κλεισμένος από τα αριστερά και δεν μπόρεσε να απειλήσει.

Οι φιλοξενούμενοι αξιοποίησαν στο έπακρο μια αδράνεια και ολιγωρία στην άμυνα του Θεσπρωτού φθάνοντας και σε ένα δεύτερο γκολ. Στο 36ο λεπτό μετά από κόρνερ του Ιντζόγλου από τα δεξιά ο προωθημένος Γκατζολάρι εντελώς αφύλακτος και ξεμαρκάριστος νίκησε με κεφαλιά από κοντά τον Κίναλη κάνοντας το 2-0.

Ο Θεσπρωτός προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα αλλά στο 37ο λεπτό η κεφαλιά του Πατσέκο από πλεονεκτική θέση πέρασε δίπλα από το δοκάρι, ενώ στο 42ο λεπτό το αδύναμο σουτ του Κωνσταντίνου μέσα από την περιοχή δεν ανησύχησε τον Καραγκιολίδη με τους κιτρινόμαυρους να παρουσιάζουν τρανταχτές αδυναμίες στα τελειώματα των φάσεων.  Την ίδια τύχη είχε και η προσπάθεια του αποκομμένου και απομονωμένου Σαραντίδη στο 44ο λεπτό.

Η ομάδα του Ρότσα χωρίς να υστερήσει και χωρίς ο αντίπαλος να είναι εμφανώς ανώτερος δέχθηκε δύο γκολ που θα μπορούσε να αποφύγει, ενώ πλήρωσε την αδυναμία να μετουσιώσει σε γκολ τις ευκαιρίες που δημιούργησε.

Έξυπνη διαχείριση από Πιερικό, σταμάτησε να απειλεί ο Θεσπρωτός

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι έφθασαν πρώτοι πολύ κοντά σε ένα τρίτο γκολ αλλά ο Κίναλης σε ετοιμότητα εκτινάχθηκε και έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Ίτσιου.

Ο Θεσπρωτός κυνήγησε με όλες του τις δυνάμεις ένα γκολ που θα τον ξαναέβαζε στο παιχνίδι αλλά οι του Πιερικού εμφανίστηκαν περισσότερο διαβασμένοι και έκλεισαν όλους τους διαδρόμους προς την εστία του Καραγκιολίδη.

Ο Ρότσα πέρασε στο παιχνίδι του Μπίκα και Πέντσα θέλοντας να δώσει περισσότερη φρεσκάδα και πνοή στην επίθεση. Ο Κωνσταντίνου ανέβασε την απόδοσή του προσπαθώντας να δημιουργήσει ρήγματα από τα δεξιά αλλά δεν είχε συμπαραστάτες με τις αλλαγές του Ρότσα να μην αλλάζουν ουσιαστικά την εικόνα της ομάδας. Είναι χαρακτηριστικό ότι σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο, το πλατανόφυλλο δεν απείλησε ουσιαστικά και δεν είχε τελική προσπάθεια στην επανάληψη με μοναδική εξαίρεση μία φάση στις καθυστερήσεις.

Ο Πιερικός έχοντας το μαξιλαράκι ασφαλείας των δύο γκολ διαχειρίστηκε έξυπνα το παιχνίδι, δίνοντας χώρο στον αντίπαλο και παίζοντας με αντεπιθέσεις. Στο 62ο λεπτό ο Γκατζολάρι “χόρεψε” τρεις παίκτες του Θεσπρωτού, αλλά το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 83ο λεπτό ο Σταυρίδης ανέτρεψε τον εφορμούντα Μπουολί και αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες για τα τελευταία λεπτά.

Στην εκτέλεση φάουλ από το οποίο προήλθε η αποβολή, το σουτ του Τοπαλίδη πέρασε λίγο άουτ.

Στις καθυστερήσεις ο Γώγος έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία του Θεσπρωτού αλλά το σουτ που επιχείρησε απομάκρυναν πάνω στην γραμμή οι αμυντικοί στερώντας από το πλατανόφυλλο ένα γκολ που δικαιούνταν με βάση την εικόνα του αγώνα.

Συνοψίζοντας, οι παίκτες του Ρότσα είχαν να διαχειριστούν μία δύσκολη κατάσταση με την μακροχρόνια αποχή από τις προπονήσεις. Αν προσθέσουμε από τη μία η ποιότητα του αντιπάλου και από την άλλη την αδυναμία στα τελειώματα των φάσεων, το αποτέλεσμα αποτελεί καθρέπτη των προσπαθειών των δύο ομάδων.

Σαν να μην έφθανε η ήττα από τον Πιερικό, ήρθε και η ανέλπιστη νίκη του Απόλλωνα Πόντου μέσα στην Καβάλα που περιπλέκει τα πράγματα στην ουρά της βαθμολογίας με την ομάδα της Καλαμαριάς να πλησιάζει τον Θεσπρωτό στους τρεις βαθμούς.

Διαιτητής: Μπούμπας (Ηπείρου)

Βοηθοί: Διαμάντης (Ηπείρου), Καραγιάννης (Θράκης)

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κίναλης, Σταυρίδης, Γκρανσιέρ, Κωνσταντακόπουλος, Κωνσταντίνου, Γώγος Τ., Γώγος Γ., Πετράκης (60ό Μπίκας), Πατσέκο (73ο Πούφλης), Ραμίρεζ (84ο Κατσής), Σαραντίδης (60ό Πέντσας)

ΠΙΕΡΙΚΟΣ: Καραγκιολίδης, Τοπαλίδης, Χαρτσιάς, Κανταρτζής, Γιαλαμίδης, Αποστολόπουλος, Μακρής, Ιντζόγλου (72ο Μπουζούκης), Ιτσιος (90ό Τακίδης), Γκατζολάρι (72ο Μηλιώτης), Μπουολί