“Στάση” Καναλάκι για τον Θεσπρωτό-Οδυνηρή ήττα με 2-1 για τους “κιτρίνους” που παραμένουν ωστόσο στο -4 από την κορυφή

thesprotos1Στο Καναλάκι σταμάτησε το σερί των τεσσάρων συνεχόμενων νικών του Θεσπρωτού. Οι “κίτρινοι” γνώρισαν οδυνηρή ήττα με 2-1 από τον Αχέροντα και έχασαν μοναδική ευκαιρία να μειώσουν και άλλο την διαφορά από την κορυφή αφού η πρωτοπόρος ΑΕ Καραϊσκάκης υπέστη την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα στο ντέρμπι με τον Αιγινιακό και έτσι η απόσταση που χωρίζει τις δύο ομάδες παρέμεινε στους τέσσερις βαθμούς.

Η ομάδα του Παναγιώτη Χατζηπέτρου πλήρωσε δύο στιγμές ολιγωρίας και αδράνειας στην άμυνα τις οποίες αξιοποίησαν στο έπακρο οι παίκτες του Καναλακίου φθάνοντας έτσι σε μια υπερπολύτιμη νίκη που τους δίνει μεγάλη βαθμολογική ανάσα.

Στο 34ο λεπτό ο Κυριακάκης εκμεταλλεύτηκε τραγικό λάθος της άμυνας του Θεσπρωτού, “τσίμπησε” την μπάλα από τον Κωνσταντάκο και έκανε το 1-0.

Το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων ήρθε με σχεδόν πανομοιότυπο τρόπο. Στο 65ο λεπτό ο Μακρυγιάννης έκλεψε την μπάλα και βρέθηκε απέναντι απο τον Κωνσταντάκο πετυχαίνοντας το 2-0.

Οι “κίτρινοι” ξαναμπήκαν στον παιχνίδι με σκόρερ τον Στεφανίδη στο 83ο λεπτό αλλά στο διάστημα που απέμενε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι διαφύλαξαν το προβάδισμα και με το σφύριγμα της λήξης ξέσπασαν σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Θεσπρωτός: Κωνσταντάκος, Μήτσης, Καρύδης, Πανταζής, Μώκος, Μητσέλος (66ο Κοζάκης), Σουκρήογλου (67ο Λεοντίου), Νάκος, Τζερεμές (29ο λ.τρ. Πέντσας), Στεφανίδης,Γεωργίου.

17Φωκικός1340498-24

* Η Νίκη Βόλου έχει -6 βαθμούς με απόφαση της Π.Ε. Super League * Η Νίκη Βόλου έχει -2 βαθμούς με απόφαση της Π.Ε. ΕΠΟ * Ο Πιερικός έχει -6 βαθμούς με απόφαση της Football League