“Τζάμπα” ήττα 1-0 για τον Θεσπρωτό από την Καβάλα-Πολλά παράπονα από την διαιτησία για το πλατανόφυλλο-Διπρόσωπη η ομάδα του Ρότσα που ξύπνησε στην επανάληψη

Ποδαρικό με το…. αριστερό για τον Θεσπρωτό στο αφιλόξενο όπως αποδείχθηκε Δημοτικό Στάδιο Ηγουμενίτσας. Το πλατανόφυλλο ηττήθηκε με σκορ 1-0 από την φιλόδοξη Καβάλα και δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στο νικηφόρο ξεκίνημα στην Κατερίνη.

Τέσσερα νέα πρόσωπα

O Θεσπρωτός είχε αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήμα σε σχέση με το νικηφόρο παιχνίδι της πρεμιέρας με τον Ρότσα να προχωράει σε rotation (4 νέα πρόσωπα: Γώγος, Ζιώγας, Γκανσιέρ, Πούφλης)

Ο Κίναλης υπερασπίστηκε την εστία, οι  Γκρανσιέρ και Σταυρίδης ήταν οι δύο κεντρικοί αμυντικοί ενώ την τετράδα της άμυνας συμπλήρωσαν οι Ζούρκος (δεξί μπακ) και Κωνστανταντακόπουλος (αριστερό μπακ).

Στο χώρο της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Κωνσταντίνου, Ζιώγας, Γώγος, Πούφλης και Ζιώγας, ενώ μοναδικός προωθημένος ήταν ο Πατσέκο Ροντρίγκεζ

Στην αντίπερα όχθη, η Καβάλα στερήθηκε των υπηρεσιών ενός παλιού γνώριμου, του Χρήστου Κολλά, με τον μέχρι πέρυσι παίκτη του Θεσπρωτού να μένει στον πάγκο λόγω προβλήματος τραυματισμού.

Πλήρωσε μία αδράνεια της άμυνας

Το πρώτο ημίχρονο θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα με ελάχιστες καλές στιγμές.

Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων συναγωνίζονταν σε λάθη στο χώρο της μεσαίας γραμμής και έξω από τις δύο περιοχές.

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ υποτονικός και ράθυμος και τα πολλά φάουλ έδωσαν τον τόνο με το παιχνίδι να διακόπτεται σε αρκετές περιπτώσεις.

Η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 16ο λεπτό. Ο Κωνσταντίνου εκτέλεσε το φάουλ, ο Σταυρίδης σούταρε με την μπάλα να απομακρύνεται προς στιγμήν, ο Ραμίρεζ σούταρε εκ νέου αλλά η πορεία της μπάλας αλλοιώθηκε για να μπλοκάρει ο Κυρίτσης.

Η Καβάλα διατήρησε μια ελαφριά υπεροχή χωρίς πάντως να την μετουσιώσει σε ευκαιρίες με την άμυνα του Θεσπρωτού να αναχαιτίζει όλους τους κινδύνους. Στο 23ο λεπτό οι Αργοναύτες απείλησαν για πρώτη φορά αλλά η κεφαλιά του Γαβριηλίδη απομακρύνθηκε από τον Σταυρίδη πριν από την γραμμή.

Οι κιτρινόμαυροι από την πλευρά τους έδωσαν γήπεδο στους αντιπάλους και προσπαθούσαν να απειλήσουν με αντεπιθέσεις με αιχμή του δόρατος τον Πατσέκο που έδειχνε αποκομμένος και απομονωμένος, ενώ και  οι αποστάσεις μεταξύ των γραμμών να ήταν μεγάλες.

Στο 36ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι αξιοποίησαν μια ολιγωρία και αδράνεια στην άμυνα του Θεσπρωτού και με σουτ του Βαλαβανόπουλου από το ύψος του πέναλτι πήραν κεφάλι στο σκορ με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα προς τον διαιτητή για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

Ατυχία με τον Γώγο

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στην επανάληψη και στο 48ο λεπτό άγγιξαν την ισοφάριση αλλά το σουτ του Τάσου Γώγου μέσα από την περιοχή και πλάγια αριστερά τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Κυρίτση.

Ο Θεσπρωτός είχε την εδαφική υπεροχή αλλά με εξαίρεση την φάση του Γώγου δεν μπόρεσε να βρει τους διαδρόμους προς την εστία των Αργοναυτών.

Στο 65ο λεπτό ο Ρότσα πέρασε στο παιχνίδι τον Πέντσα προσπαθώντας να γεμίσει κορμιά στην άμυνα της Καβάλας δίνοντας δύναμη και ύψος με τον έμπειρο επιθετικό να περνάει στην κορυφή της επίθεσης και τον Πατσέκο να οπισθοχωρεί.

Στο 66ο λεπτό η κεφαλιά του Ραμίρεζ δεν βρήκε στόχο με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Στο ίδιο διάστημα, οι Αργοναύτες έδωσαν χώρο στους αντιπάλους και κυνήγησαν ένα δεύτερο γκολ με αντεπιθέσεις απειλώντας σε 1-2 περιπτώσεις.

Στο 80ό λεπτό ο Καζαντζίδης βρέθηκε απέναντι από τον Κίναλη με τον πορτιέρο του Θεσπρωτού να απομακρύνει σωτήρια με το πόδι.

Στο 83ο ο Ραμίρεζ βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην μικρή περιοχή αλλά έδειξε να αιφνιδιάστηκε και δεν έπιασε καλά το σουτ.

Στο 86ο λεπτό ο Διγκόζης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ προκαλώντας τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων.

Στο 87ο λεπτό ο Ραμίρεζ με σωτήρια προβολή αποσόβησε σίγουρο γκολ της Καβάλας στην αντεπίθεση.

Στις καθυστερήσεις εντάθηκε η πίεση του Θεσπρωτού με τον Σαραντίδη να αγγίζει το γκολ στο 93ο λεπτό αλλά να χάνει το κοντρόλ και να σπαταλάει μεγάλη ευκαιρία.

Οι άνθρωποι του Θεσπρωτού έχουν πολλά παράπονα από την διαιτησία του Κατσικογιάννη και κυρίως του πρώτου βοηθού Θανασιά.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κίναλης, Γκρανσιέρ (76ο Διγκόζης), Ζούρκος, Γώγος (65ο Πέντσας), Κωνσταντακόπουλος, Ζιώγας, Κωνσταντίνου (76ο Σαραντίδης), Σταυρίδης, Πούφλης (22ο λ.τρ. Καζβιρόπουλος), Ραμίρεζ, ,  Πατσέκο

ΚΑΒΑΛΑ: Κυρίτσης, Καζαντζίδης (86ο Τενεκές), Κολλαράς, Στίκας, Παντελίδης, Γαβριηλίδης, Θωμαϊδης, Ορφανίδης, Παπαδόπουλος (58ο Κέρθι), Βαλαβανόπουλος, Κόκκορης  (66ο Μελισσόπουλος)