Ρεπορτάζ+εικόνες από την ήττα του Θεσπρωτού στην Φιλιππούπολη

Σπουδαίο τρίποντο – «ανάσα» πήρε ο Απόλλωνας κερδίζοντας με 2 – 1 τον Θεσπρωτό στην Φιλιππούπολη, κάνοντας την πρώτη νίκη εντός έδρας!

Η ομάδα της Φιλιππούπολης έφτασε με την νίκη της αυτήν, στους 13 βαθμούς με 15 παιχνίδια, «πιάνοντας» τον Απόλλωνα Καλαμαριάς στην 13η θέση, ο οποίος όμως έχει και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Ο Απόλλωνας ξεκίνησε ένα ακόμη παιχνίδι ιδανικά, σκοράροντας μόλις στο 2ο λεπτό. Ο Βίγια συνεργάστηκε με τον Νούσιο έξω δεξιά και ο Κολομβιανός έφερε τη μπάλα στην περιοχή με τον Ανδρέα Σταματή να πλασάρει από την μικρή περιοχή και τον Παππά να απομακρύνει ενστικτωδώς, με τον Σταματή στην επαναφορά να πετυχαίνει το 1 – 0.

Στο 34′ ο Βίγια εκτέλεσε φάουλ και ο Χατζής με κεφαλιά έστειλα τη μπάλα στο δοκάρι με τον Γιαννίτση εξ’ επαφής να πλασάρει άουτ!

Και τελικά, ο Θεσπρωτός έφτασε στην ισοφάριση πριν το ημίχρονο, όταν ο Σαραντίδης κέρδισε πέναλτι από τον Αστρά, το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο ίδιος ποδοσφαιριστής, στέλνοντας τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα του ημιχρόνου ισόπαλες στο 1 – 1.

Το δεύτερο μέρος ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά θέλοντας να πετύχει γρήγορο το δεύτερο γκολ που θα του έδινε και πάλι το προβάδισμα στην αναμέτρηση και έχασε διπλή ευκαιρία στο 47′.

Αρχικά ο Λίταινας από τα όρια της μεγάλης περιοχής σούταρε με την μπάλα να κοντράρει και να περνά κόρνερ. Το κόρνερ εκτέλεσε στο πρώτο δοκάρι ο Βίγια, με τον Γιαννίτση να παίρνει την κεφαλιά η οποία πέρασε παράλληλα από την εστία του Παππά και σχεδόν οριακά από την γραμμή του τέρματος οι αμυντικοί του Θεσπρωτού απομάκρυναν σε κόρνερ.

Στο 54′ ο Θεσπρωτός είχε απάντηση. Ο Γεωργούσης αναπτύχθηκε από δεξιά και «πάτησε» περιοχή, εκεί όπου ο Σαραντίδης ανάμεσα από μικρή περιοχή και πέναλτι βρέθηκε μόνος του, πλασάροντας με την… μία, άουτ!

Ο Λίταινας στο 61′ απείλησε ξανά, με σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνά δίπλα από το «παραθυράκι» της εστίας του Παππά.

Η «λύτρωση» για τον Απόλλωνα ήρθε στο 70′. Ο Βίγια βγήκε από αριστερά και με σέντρα στο πρώτο δοκάρι, ο Κώστας Χατζής με μια κεφαλιά «ψαράκι» κέρδισε τον Παππά για το 2 – 1 του Απόλλωνα.

Ο Βίγια εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα του Θεσπρωτού βγαίνοντας τετ – α – τετ στο 78′, πλασάροντας τον Παππά από πάνω, με την μπάλα να περνά αργά και βασανιστικά άουτ, χάνοντας τρομερή ευκαιρία να «κλειδώσει» το ματς για τους «κυανόλευκους».

Οι Συνθέσεις

Απόλλων Λάρισας (Θωμάς Γράφας): Αστράς, Λίταινας, Πετράκης, Γιαννίτσης, Χατζής, Τιμπουέ, Καλούσης, Καραμόκο (55′ Μπαλογιάννης), Νούσιος, Σταματής, Βίγια (90’+1′ Κοζού).

Θεσπρωτός (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Παππάς, Βαλιέντε, Λορέντζο, Βασιλάκης, Σταυρίδης (88′ Διγκόζης), Γκρανσιέρ, Στεργίου, Βαταμίδης (74′ Δημήτρουλας), Σαραντίδης, Γεωργούσης, Πούφλης (46′ Μπονίγια).