Ρότσα: “Δίκαιο το αποτέλεσμα-Πρέπει μάθουμε να ζούμε με την πίεση”

Δίκαιο χαρακτήρισε το αποτέλεσμα του αγώνα ο Χουάν Ραμόν Ρότσα, στις δηλώσεις μετά το τέλος της αναμέτρησης, της ομάδας του με τη Νίκη Βόλου. Ο Αργεντινός τεχνικός τόνισε πως το ματς κρίθηκε σε δύο στιγμές, στην ευκαιρία του Μπονίγια στο 1-1 και στα δύο τέρματα που πέτυχε η Νίκη πριν το φινάλε του ημιχρόνου.

Η συνέντευξη του Χουάν Ραμόν Ρότσα όπως αποδόθηκε από το goalpost.gr:

«Όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, είναι δίκαιο το αποτέλεσμα. Επειδή είμαστε μία άπειρη ομάδα, το παιχνίδι κρίθηκε στην ευκαιρία του Μπονίγια όταν το σκορ ήταν 1-1 και στα δύο τέρματα που δεχθήκαμε σ’ ένα δίλεπτο.

Από ‘κει και πέρα δεν “μπήκαμε” στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν δώσαμε μάχες όπως θα θέλαμε και η Νίκη ήταν πολύ ανώτερη από εμάς. Έχουμε πολλά παιχνίδια ακόμη και θα δώσουμε τις μάχες μας.

Είμαστε μία άπειρη ομάδα και θα πρέπει να μαθαίνουμε. Ειδικά όταν παίζουμε με καλές ομάδες εκτός έδρας, θα πρέπει τις ευκαιρίες να τις κάνουμε γκολ γιατί δεν είναι πολλές οι ευκαιρίες που θα σου παρουσιαστούν.

Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι, αντίθετα στο δεύτερο η Νίκη ήταν ανώτερη και το τελικό αποτέλεσμα είναι δίκαιο. Η κατοχή της μπάλας στο δεύτερο ημίχρονο από την ομάδα μου ήταν ανούσια. Η κατοχή είναι για να δημιουργείς ευκαιρίες, από μόνη της η κατοχή δεν σου δίνει νίκες. Πρέπει να έχεις ουσία.

Την Κυριακή υποδεχόμαστε τον Ολυμπιακό Βόλου, που είχαμε κερδίσει σ’ αυτό το γήπεδο και θα δώσουμε τη μάχη μας».

Για το αν η υπόθεση παραμονή έχει δυσκολέψει: «Θα δυσκολευτούμε γιατί το πρωτάθλημα έχει αποκτήσει μεγάλο ενδιαφέρον. Θα είναι δύσκολο για όλες τις ομάδες. Για να αντρωθούν ποδοσφαιρικά οι παίκτες μας θα πρέπει να αντέξουν αυτή την πίεση των αποτελεσμάτων. Με τους 24 βαθμούς που έχουμε μπορώ να πω πως είμαστε καλά για την ώρα, γιατί δεν το περίμενα να έχουμε τόσους σ’ αυτή τη χρονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Εμείς με το κακό αποτέλεσμα δυναμώνουμε, γιατί βλέπουμε τα λάθη μας. Αντιθέτως δύο συνεχόμενες νίκες σκεπάζουν πολλά προβλήματα. Τα παιδιά μαθαίνουν από τα προβλήματα και τις ήττες γιατί πρόκειται για νέους ποδοσφαιριστές.

Το ποδόσφαιρο είναι ένα πολύ ωραίο άθλημα αλλά δεν είναι το σημαντικότερο στη ζωή. Υπάρχουν σημαντικότερα πράγματα στη ζωή μας. Στο ποδόσφαιρο όλοι κάνουμε λάθη, εγώ, ο διαιτητής, ο φίλαθλος. Ο φίλαθλος κάνει λάθος που με βρίζει χωρίς να με ξέρει. Θέλουμε κάποια στιγμή το γήπεδο να είναι χώρος για όλη την οικογένεια. Δεν ξέρω αν μπορεί να αλλάξει, αλλά από την πλευρά μου θα προσπαθήσω».