Σε ρυθμό προπόνησης ο Θεσπρωτός διέλυσε με το εκκωφαντικό 7-0 την αδύναμη Καβάλα-Σκόραραν 7 διαφορετικοί παίκτες (!!)

Σε παράσταση για ένα ρόλο-όπως άλλωστε αναμενόταν-μετέτρεψε ο Θεσπρωτός το παιχνίδι κόντρα στην λειψή και αδύναμη Καβάλα φθάνοντας σε μία πολύ εύκολη νίκη με σκορ 7-0.

Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν στο γήπεδο με αποκλειστικό στόχο την επιστροφή στα «τρίποντα» και την αναρρίχηση στη βαθμολογία.

Στην αντίπερα όχθη, οι Καβαλιώτες επισκέφτηκαν την Ηγουμενίτσα με μόλις τρεις επαγγελματίες ποδοσφαιριστές στο έμψυχο δυναμικό τους (διαβάστε σχετικά παρακάτω).

Από τους 11 του κόουτς Καραμπιμπέρη οι Παπαποστόλου, Γιαννακός και Θαλασσινός είναι επαγγελματίες ποδοσφαιριστές. Έχουν ξαναπαίξει ποδόσφαιρο και έχουν και σχέση / σύνδεση με την Καβάλα.

Από τους υπόλοιπους, ο Παπαδόπουλος έπαιζε μπάσκετ, όπως μπάσκετ έπαιζε και ο Καμαρίδης που είναι και φυσιοθεραπευτής (με πατέρα που έπαιζε ποδόσφαιρο και το ίδιο έκανε και ο γιος του αλλά όχι σε επαγγελματικό επίπεδο). Kick boxer και πυγμάχος με σημαντικές διακρίσεις και τίτλους είναι ο Δημήτρης Βορδοναράκης, που προέρχεται από τους Μαχητές Καβάλας και είναι φαντάρος αυτήν την περίοδο. Μάλιστα ο προπονητής του στο kick boxing (Παναγιώτης Καρανικολής) ήταν ιδιαίτερα ευτυχής που ο αθλητής του δοκιμάστηκε και στο ποδόσφαιρο.

Χωρίς αλλαγές και εκπλήξεις η ενδεκάδα του Θεσπρωτού

Ο Βασίλης Κίναλη υπερασπίστηκε την εστία και στην τετράδα της άμυνας ξεκίνησαν οι Βαλέντε, Γκανσιέρ, Γώγο και Ντ΄Αλέσιο. Αμυντικό χαφ ο Παναγιώτης Λύγκας και τετράδα στο κέντρο οι Πούφλης, Βαταμίδης, Πατσέκο και ο αρχηγός Κωνσταντίνου. Στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκε ο Αποστόλης Σαραντίδης.

3 γκολ στο 20λεπτο

Σε ένα πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο εξαιτίας της καταρρακτώδους βροχής, με το «καλησπέρα» οι κιτρινόμαυροι έδειξαν τις άγριες διαθέσεις τους. Με την συμπλήρωση του 1ου λεπτού ο Σαραντίδης με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0 απλοποιώντας την υπόθεση νίκης.

Στο 7ο λεπτό η σέντρα σουτ του Πατσέκο από τα αριστερά σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 11ο λεπτό ο Παπαποστόλου με υπερένταση έδιωξε την μπάλα στην κοντινή καρφωτή κεφαλιά του Πούφλη.

Στο 13ο λεπτό το εντυπωσιακό σλάλομ του Πατσέκο που πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του σταμάτησε στους αμυντικούς των Αργοναυτών οι οποίοι περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο με 11 παίκτες πίσω από την μπάλα.

Στο 15ο λεπτό ο Πούφλης με κοντινή προβολή ύστερα από σέντρα του Λύγκα διπλασίασε τα τέρματα του Θεσπρωτού σε μία ξεκάθαρα άνιση μάχη με χαοτική διαφορά δυναμικότητας.

Στο 18ο λεπτό ο Πατσέκο πέτυχε το 3-0 με ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ (η μπάλα βρήκε στο μέσα μέρος της οριζόντιας δοκού προτού καταλήξει στο βάθος της εστίας).

Στο 33ο λεπτό ο Κωνσταντίνου με καρφωτή κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 4-0 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του πλατανόφυλλου.

Στο ρελαντί άλλα τρία γκολ

Στην επανάληψη, ο Ρότσα πέρασε στο παιχνίδι τους Σταυρίδη, Ρομέρο, Στεργίου και Ε. Παππάς, ενώ αντικαταστάθηκε και ο Κίναλης από τον Δ.Παππά.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι κιτρινόμαυροι κατέβασαν ελαφρώς ταχύτητα και το παιχνίδι κύλησε με τον Θεσπρωτό να έχει κατοχή μπάλας 90%-95% και την Καβάλα να αμύνεται μαζικά και να προσπαθεί να περιορίσει την έκταση του σκορ έχοντας σε μεγάλη τον τερματοφύλακα Παπαποστόλου ο οποίος κατέβασε τα ρολά.

Στο 57ο λεπτό ο Δ.Παππάς στάθηκε άτυχος καθώς το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Παπαποστόλου.

Ενδεικτικό της άνισης μάχης το γεγονός πως οι Αργοναύτες πέρασαν για πρώτη φορά με αξιώσεις το κέντρο στο 60΄ό λεπτό με ένα μακρινό σουτ του Θαλασσινού το οποίο μπλόκαρε με ευκολία ο Δ. Παππάς.

Η πολυφωνία και ο πλουραλισμός στο σκοράρισμα συνεχίστηκε με τον Ιταλό ΝτΑλέσιο να σκοράρει το παρθενικό του γκολ σημειώνοντας το 5-0, για να έρθει ο Γω΄γος στο 68ο λεπτό να εκτοξεύσει τον δείκτη του σκορ στο 6-0 σε ένα παιχνίδι που δεν αντέχει σε κριτική.

Στο 79ο λεπτό ο Βαταμίδης με εκτέλεση πέναλτι έβαλε το κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το 7-0 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα με τον ίδιο να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό γκολ.

Διαιτητής: Τάσης (Ηπείρου)

Βοηθοί: Λιόντος (Ηπείρου), Κακαφώνης (Αχαΐας) και τέταρτος διαιτητής Μπούμπας (ΕΠΣ Ηπείρου)

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κίναλης (46ο Παππάς Δ.), Βαλέντε, Γκανσιέρ, Γώγος, ΝτΑλέσιο, Λύγκας (46ο Σταυρίδης), Πούφλης, Βαταμίδης, Πατσέκο (46ο Ρομέρο), Κωνσταντίνου (46ο Στεργίου), Σαραντίδης (46ο Παππάς Ευαγγ.)

ΚΑΒΑΛΑ: Παπαποστόλου, Γιαννακός, Θαλασσινός, Χατζηγεωργίου, Παπαδόπουλος, Δραγανίτης (66ο Περτζεμλίδης)  Λαμπαδίτης, Καμαρίδης, Ταχτατζίδης, Αποστόλου, Βορδοναράκης.

Το χρονικό της υπόθεσης Καβάλας

Με την Καβάλα έγινε το εξής απίθανο… Την 1/10 η ΕΕΑ δεν έδωσε πιστοποιητικό συμμετοχής στην SL2 στην Καβάλα, αλλά στις 5/10 ανακάλεσε την απόφασή της και οι «Αργοναύτες» κρίθηκε πως μπορούσαν να αγωνιστούν κανονικά στο πρωτάθλημα!

Εν συνεχεία, το αίτημα Ζακύνθου και Καβάλας για αναβολή της 1ης αγωνιστικής απορρίφθηκε. Έτσι, δεν παρέταξε ομάδα με την Καλλιθέα και τον Απόλλωνα Πόντου.

Στις 9 Νοεμβρίου, όμως, η Καβάλα δικαιώθηκε στο Διαιτητικό Δικαστήριο της ΕΠΟ! Έτσι απέκτησε το δικαίωμα να βγάλει δελτία, ενώ είχε ήδη λήξει ασφαλώς η μεταγραφική περίοδος… Εν τέλει η διοίκηση κατέληξε σε πιτσιρικάδες αλλά και σε αρκετές περιπτώσεις αθλητών που δεν είχαν παίξει ποδόσφαιρο (έκαναν άλλα αθλήματα) ή έχουν αγωνιστεί σε πολύ χαμηλότερο επίπεδο ως ποδοσφαιριστές.

Όπως και να έχει, αυτή η ιστορία είναι μοναδική όχι μόνο στα χρονικά της Super League 2. Η Καβάλα ως ομάδα δεν θεωρεί πως διακωμωδεί το άθλημα ενώ τα σχόλια – από τη μέρα που… έσκασε η είδηση πως θα αγωνίζεται με αθλητές που έπαιζαν μπάσκετ ή έκαναν kick boxing – δίνουν και παίρνουν