SL2: Φρένο στον ΠΑΟΚ Β’ από τη Νίκη, η Βέροια υπέταξε τον Παναθηναϊκό Β’ με ανατροπή-Στην κορυφή ο Πανσερραϊκός

Ύστερα από πέντε σερί νίκες, ο ΠΑΟΚ Β’ γνώρισε την ήττα από τη Νίκη στο Βόλο για την 8η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Super League 2. Η Βέροια έκανε την ανατροπή και πέρασε με 2-1 από τη Ριζούπολη κόντρα στον Παναθηναϊκό. Ανατροπή και θρίαμβος για τον Πανσερραϊκό κόντρα στην ΑΕΛ.

Στους έξι αγώνες σταμάτησε το αήττητο του πρωτοπόρου ΠΑΟΚ Β’ και στους πέντε το σερί νικών. Το ταξίδι στον Βόλο αποδείχθηκε καταστροφικό, αφού η τοπική Νίκη του έβαλε “φρένο” με το 2-0 για την 8η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Super League 2.

Ο Όσκαρ Σιαφά με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 23ο λεπτό και ο Λούκα Μιλούνοβιτς διπλασίασε τα τέρματά τους στο 40′. Η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου ήταν ανώτερη και στο 2ο ημίχρονο, έχασε ευκαιρίες και τελικά έφτασε στο “τρίποντο” που τη διατηρεί στα υψηλά κλιμάκια του βαθμολογικού πίνακα.

Η Βέροια έφυγε με νίκη 2-1 από το “Γεώργιος Καμάρας”, ύστερα από ανατροπή απέναντι στον Παναθηναϊκό Β’. Οι “πράσινοι” προηγήθηκαν στο 15ο λεπτό με τον Γιάννη Σαρδέλη, όμως οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή στα πρώτα 20 λεπτά του 2ου μέρους με τους Χρήστο Μπελεβώνη και Αλέξανδρο Μασούρα, φτάνοντας στην πρώτη εκτός έδρας νίκη πρωταθλήματος από τον Απρίλιο.

Η ήττα του ΠΑΟΚ Β’ καθώς και της Αναγέννησης Καρδίτσας στην Αριδαία από τον Αλμωπό με 0-1 μετέτρεψε την αναμέτρηση στις Σέρρες μεταξύ Πανσερραϊκού και ΑΕΛ σε ντέρμπι άτυπης κορυφής. Οι “βυσσινί” μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, προηγήθηκαν δίκαια με τον Λούκα Αντράντα στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους, όμως το τελικό αποτέλεσμα ήτσαν διαφορετικό. Στο 70′ ο Αριστοτέλης Καρασαλίδης ισοφάρισε σε 1-1 και στο 89′ ο Χισάμ Κανίς με πέναλτι ολοκλήρωσε την ανατροπή (2-1) και έφτασε τα τέσσερα γκολ σε έξι αγώνες, στέλνοντας τα “λιοντάρια” στη 2η θέση της βαθμολογίας.