Σπουδαία και δίκαια νίκη για τον Θεσπρωτό, 1-0 τον Ολυμπιακό Βόλου-“Χρυσός” σκόρερ ο Κοντοές

Share Button

Επιστροφή στις νίκες για τον διπρόσωπο Θεσπρωτό.

Η ομάδα της Ηγουμενίτσας ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή της στο δεύτερο επικράτησε με 1-0 του Ολυμπιακού Βόλου παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα πλησιάζοντας τον αντίπαλό τους στους δύο βαθμούς δείχνοντας σφυγμό και παλμό μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο που κινδύνεψε να βρεθεί πίσω στο σκορ.

Η διάταξη του Θεσπρωτού

Ο Ρότσα κατά την προσφιλή του τακτική προχώρησε σε αλλαγές στο βασικό σχήμα διατηρώντας τον σχηματισμό 4-1-4-1. Ο Ελληνοαργεντινός τεχνικός στερήθηκε των υπηρεσιών του συμπατριώτη του Πατσέκο για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα λόγω προβλήματος τραυματισμού.

Ο Κίναλης υπερασπίστηκε την εστία επιστρέφοντας στο βασικό σχήμα, με τους Σταυρίδη και Κοντοέ να αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Ο Ζούρκος ήταν στο δεξί άκρο της άμυνας και ο Κωνσταντακόπουλος στο αριστερό. Στο χώρο της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Κωνσταντίνου, Γώγος, Ραμίρεζ, Ζιώγας, Μπίκας και ο Σαραντίδης μοναδικός προωθημένος.

Μοιραίος ο Παπαδημητρίου για τον Ολυμπιακό

Αναγνωριστικό το πρώτο διάστημα του παιχνιδιού με τους παίκτες των δύο ομάδων να ψάχνουν να βρουν τα πατήματά τους και να προσέχουν περισσότερο τα μετόπισθεν.

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν αργός με πολλά λάθη στο χώρο της μεσαίας γραμμής και συχνές διακοπές λόγω των πολλών φάουλ που σφυρίχτηκαν.

Με την πάροδο του χρόνου ο Θεσπρωτός πήρε μέτρα στο γήπεδο ωστόσο ο Σαραντίδης έδειχνε αποκομμένος και απομονωμένος και δεν τροφοδοτήθηκε όσο θα ήθελε, ενώ και οι γραμμές μεταξύ τους είχαν μεγάλη απόσταση με αποτέλεσμα να μην μπορεί να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Ξενοδόχοφ. Ο Κωνταντίνου ήταν πολύ δραστήριος και προσπαθούσε να δημιουργήσει ρήγματα από τα δεξιά, ο Ραμίρεζ πέρασε 2-3 επικίνδυνες μπαλιές, ενώ στην  άμυνα οι στιβαροί Κοντοές και Σταυρίδης κατάφεραν να περιορίσουν την δράση του πανύψηλου Τζούριτς.

H ποιότητα και το θέαμα πέρασαν σε δεύτερη μέρα, με την τακτική των δύο προπονητών να παίζει κυρίαρχο ρόλο.

Στην αντίπερα όχθη, οι ερυθρόλευκοι έκλεισαν όλους τους διαδρόμους προς την εστία του έμπειρου Ξενοδόχοφ και κοίταξαν με… ευλάβια να κρατήσουν το μηδέν στην συμπαγή τους άμυνα αποφεύγοντας το μεγάλο λάθος, ενώ προσπάθησαν να απειλήσουν κυρίως με κάποια στημένα αξιοποιώντας τα μεγάλα κορμιά που διέθεταν.

Η πρώτη αξιόλογη φάση καταγράφηκε στο 24ο λεπτό όταν ο Μπίκας ελίχθηκε μέσα στην περιοχή αλλά η παράλληλη μπαλιά που επιχείρησε από τα δεξιά απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς με τον Ξενοδόχοφ να είναι εξουδετερωμένος.

Οι ερυθρόλευκοι απάντησαν στο 36ο λεπτό με τον Κοντοέ να παρεμβαίνει σαν από μηχανής θεός και να ανακόπτει σωτήρια τον  Γραικό, ενώ στην εξέλιξη της φάσης το γυριστό σουτ του Παπαδημητρίου πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Ο ίδιος παίκτης στάθηκε μοιραίος για τον Ολυμπιακό καθώς στο επόμενο λεπτό προσπάθησε να ξετυλίξει το δώρο του Ζιώγα που έχασε την μπάλα αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει σε κενό τέρμα στην  μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου.

Ήταν ένα δίλεπτο έντονης επιθετικής δραστηριότητας των φιλοξενούμενων με τους γηπεδούχους να δέχονται έντονη πίεση και να γλιτώνουν από τύχη την παραβίαση της εστίας τους.

“Καταιγιστικός” ο Θεσπρωτός

Στην επανάληψη ο Θεσπρωτός μπήκε με φούρια και περισσότερη ζωντάνια και ενέργεια απειλώντας στο 50ό λεπτό με τον Γιαννιτση να προλαβαίνει τον εφορμούντα Γώγο και να του παίρνει την μπουκιά από το στόμα προτού πλασάρει τον Ξενοδόχοφ. Ο Θεσπρωτός άρχισε να σφίγγει τον κλοιό και απείλησε εκ νέου στο 53ο λεπτό με τον Ξενοδόχοφ να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ το ψηλοκρεμαστό σουτ του Γώγου και στην εξέλιξη της φάσης η κεφαλιά του Μπίκα πέρασε δίπλα από το δοκάρι με τους κιτρινόμαυρους να μην μετουσιώνουν σε γκολ την έντονη πίεση που άσκησαν.

Στο 60ό λεπτό ο Κίναλης έκανε άστοχη έξοδο και οι αμυντικοί έδιωξαν πάνω στην γραμμή σε μία πολύ επικίνδυνη κατάσταση στα καρέ του Θεσπρωτού.
Το παιχνίδι άρχισε να αποκτάει ρυθμό με τις άμυνες να χαλαρώνουν και την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει.
Στο 61ο λεπτό σε αντεπίθεση των «κιτρινόμαυρων» ο Μπίκας βρήκε τον Σαραντίδη ο οποίος καθυστέρησε χαρακτηριστικά και ο Μπουτζίκος με σωτήρια προβολή έδιωξε την μπάλα.
Στο 64ο λεπτό η υπεροχή του Θεσπρωτού καρποφόρησε. Σε κόρνερ του Ραμίρεζ από τα δεξιά, ο Κοντοές πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ξενοδόχοφ δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του που δικαιούνταν απόλυτα με τον κεντρικό αμυντικό του πλατανόφυλλου να σκοράρει για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι με πανομοιότυπο τρόπο.

Ο Θεσπρωτός συνέχισε να πιέζει και στο 66ο λεπτό άγγιξε το δεύτερο γκολ αλλά στο σουτ του Μπίκα με το….κακό του αριστερό πόδι η μπάλα βρήκε την εξωτερική μεριά των δικτύων.

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο, οι γηπεδούχοι έβγαλαν το πόδι από το γκάζι και προσπάθησαν να κρατήσουν το ισχνό  αλλά υπερπολύτιμο προβάδισμα οπισθοχωρώντας και δίνοντας γήπεδο στον αντίπαλο.

Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και τα έπαιξαν όλα για όλα κυνηγώντας την ισοφάριση χωρίς ωστόσο να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Κίναλη με τον Θεσπρωτό να αμύνεται εξαιρετικά.

Στο 86ο λεπτό ο Σκοπελίτης αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα (κόκκινη) αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε τους “κιτρινόμαυρους” να πανηγυρίζουν μια πολύ σπουδαία νίκη για δεύτερη συνεχή χρονιά και πλέον ετοιμάζονται με ανεβασμένη ψυχολογία για το εκτός έδρας παιχνίδι με τον Αλμωπό Αριδαίας την Μεγάλη Τετάρτη.

Την αναμέτρηση διηύθυνε ο Νίκος Μπαΐλης από την ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας ενώ βοηθοί του ήταν οι Αλέξανδρος Μπαλιάκας από την ΕΠΣ Κοζάνη και Παύλος Φραγκούλης από την ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κίναλης, Κοντοές, Σταυρίδης, Γώγος Τ. (90ό Κατσής) Ζιώγας, Ζούρκος, Κωνσταντίνου, Κωνσταντακόπουλος,  Μπίκας (84 Γκρανσιέρ), Ραμίρεζ (70ό Ντερβίσι), Σαραντίδης (90ό Πέντσας)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Ξενοδόχοφ, Γραικός (71ο Ερέρα), Μπουτζίκος, Γιαννίτσης, Φιλίποβιτς, Γκιοατά (50ό Σκοπελίτης), Αγροδήμος, , Κόλα (90ό Χολέβας), Παπαδημητρίου, Τσαγκαλίδης, Τζούριτς (51ο Βουκελάτος (71ο λ.τρ. Νικλητσιώτης)