Σπουδαία νίκη του Θεσπρωτού, 3-2 τον Τύρναβο-Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Πέντσας που σκόραρε δις-Βούρκος το γήπεδο στο 2ο ημίχρονο

ThesprotosfcΜε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πέντσα που μπήκε ως αλλαγή και πέτυχε δύο γκολ ο Θεσπρωτός κέρδισε τον Τύρναβο με 3-2 σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι με δραματική εξέλιξη και χιτσκοκικό φινάλε που διεξήχθει σε έναν πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο.

Μετά από ένα στείρο και άγονο πρώτο ημίχρονο, με τον Θεσπρωτό να έχει την υπεροχή αλλά να μην μπορεί να απειλήσει την αντίπαλη εστία με μοναδική εξαίρεση ένα σουτ του Μπίκα στο 10ο λεπτό που απέκρουσε εκπληκτικά ο πορτιέρο του Τύρναβου, στο δεύτερο ημίχρονο έπεσαν κορμιά σε μια πραγματική λασπομαχία που σε πολλές περιπτώσεις θύμιζε καλλιτεχνικό πατινάζ.

Στο 55΄η μπάλα κόλλησε στην περιοχή του Τυρνάβου, ο Μπίκας επιχείρησε συρτό σουτ, η μπάλα στη γωνία του Παπαγιάννη και 1-0 για τον Θεσπρωτό. Στο 61ο λεπτό, ήρθε η απάντηση για τους φιλοξενούμενους με σχεδόν πανομοιότυπο τρόπο. Κόντρες στο χώρο του κέντρου, τελικός παραλήπτης της μπάλας ο Τσιρλίδης, ο οποίος πρόλαβε τον Κωνσταντάκο και τσίμπησε τη μπάλα για το 1-1 στην πρώτη του επαφή με την μπάλα αφού μόλις είχε περάσει ως αλλαγή.

Και ενώ όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα λήξει ισόπαλο, ο Τάσος Πέντσας που πέρασε σαν αλλαγή είχε διαφορετική άποψη και οδήγησε τον Θεσπρωτό σε μεγάλη νίκη. Στο 84′  ο Μητσέλος σούταρε, η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Πέντσα, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-1. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο επιθετικός των “κιτρίνων” με εκληκτικό σουτ μέσα από την περιοχή στην κλειστή γωνία του Παπαγιάννη έκανε το 3-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Οι πολύ μαχητικοί και αξιόμαχοι παίκτες του Τυρνάβου δεν εγκατέλειψαν τα όπλα και μείωσαν σε 3-2 με τον Λίταινα στο 88ο δίνοντας άγρια ομορφιά στα τελευταία λεπτά όπου δεν έλειψαν η ένταση και οι αψιμαχίες.

Το σφύριγμα της λήξης του Γρεβενιώτη ρέφερι βρήκε τον Θεσπρωτό να πανηγυρίζει μια μεγάλη νίκη που τον φέρνει ξανά στην 4η θέση της βαθμολογίας.
Θεσπρωτός: Κωνσταντάκος,Κοζάκης, Πανταζής, Μήτσης, Καρύδης, Μητσέλος Α., Σουκρήογλου (72ο Μώκος), Νάκος, Στεφανίδης, Τζερεμες (77ο Γεωργίου), Μπίκας (68ο Πέντσας).

Τύρναβος: Παπαγιάννης, Αϊβάζης, Μπαρούτας,Καρατάσιος, Καρλιάμπας, Μπαξεβάνου, Τασιούλης, Λούγκος, Παπαχρήστος (73ο Μανιώτης), Λίταινας, Χρηστίδης (60ο Τσιρλίδης).

Ρήγας Φεραίος-Οικονόμος Τσαριτσάνης 3-1

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Η Νίκη Βόλου μπορεί να έχασε δύο βαθμούς σήμερα στο ματς με την ΑΕ Φαρκαδόνας, ωστόσο θα καταθέσει ένσταση για να κερδίσει το παιχνίδι στα χαρτιά.
Ο λόγος; Για αντικανονική συμμετοχή ποδοσφαιριστή της τρικαλινής ομάδας, καθώς έπαιξε ο Φορτούνης ενώ είχε συμπληρώσει τέσσερις κίτρινες κάρτες.
Ο βολιώτικος σύλλογος, εφόσον καταθέσει ένσταση, θα την κερδίσει καθώς στις ποινές που έχει ανακοινώσει η ΕΠΟ από τα ματς της προηγούμενης αγωνιστικής, αναφέρεται πως ο Φορτούνης έχει τιμωρία ενός αγώνα λόγω τεσσάρων κίτρινων.