Σπουδαία νίκη για τον Θεσπρωτό, 1-0 τον Πιερικό με…πειραματική ενδεκάδα και χωρίς τους τρεις Αργεντινούς

Με ψυχή και καρδιά χιλίων λεόντων ο αποδεκατισμένος και πληγωμένος Θεσπρωτός επικράτησε με 1-0 του Πιερικού στο παρθενικό του εντός έδρας παιχνίδι στην ιστορία του στο πρωτάθλημα της SL2 και πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη έχοντας να αντιμετωπίσει πολλές αντιξοότητες και αναποδιές.

Ένα ξαφνικό πρόβλημα της τελευταίας στιγμής, υποχρέωσε τον Ρότσα να τροποποιήσει τα πλάνα του λίγο πριν από την σέντρα καθώς οι τρεις Αργεντινοί (Πατσέκο, Ραμίρεζ, Γκρανσιέρ) τέθηκαν νοκ-άουτ (πρόβλημα με τις άδειες παραμονής) με αποτέλεσμα το πλατανόφυλλο να παρατάξει μια πειραματική ενδεκάδα.

Η διάταξη του Θεσπρωτού

Ο Κίναλης υπερασπίστηκε την εστία, ενώ την τετράδα της άμυνας αποτέλεσαν ο Αργεντινός Βαλιέντε και ο Ιταλός ΝτΆλέσσιο στα δύο άκρα και οι Γώγος, Σταυρίδης στο κέντρο της οπισθοφυλακής.

Στο χώρο της μεσαίας γραμμής ξεκίνησαν οι Λύγκας, Βαταμίδης, ο αρχηγός Κωνσταντίνου και οι Ζιώγας, Πούφλης με τον Σαραντίδη μοναδικό προωθημένο στην κορυφή της επίθεσης.

Με πέναλτι το προβάδισμα ο Θεσπρωτός

Αμφότερες οι ομάδες ξεκίνησαν το ματς επιφυλακτικά, με συνέπεια στο πρώτο 15λεπτο να μην δημιουργηθούν υποσχόμενες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες.

Στο 17ο λεπτό ο Σαραντίδης ανατράπηκε μέσα στην μικρή περιοχή. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Τζήμα που έπεσε στην αντίθετη γωνία για να δώσει το προβάδισμα στον Θεσπρωτό.

Με κεκτημένη ταχύτητα από το γκολ και με την ψυχολογία στα ύψη οι γηπεδούχοι άγγιξαν και δεύτερο γκολ στο 20ό λεπτό αλλά το σουτ του Σαραντίδη κόντραρε στους αμυντικούς με την μπάλα να αλλάζει πορεία και να φεύγει ξυστά δίπλα από το δοκάρι.

Μετά το εκρηκτικό πεντάλεπτο των «κιτρινόμαυρων», ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με τους ποδοσφαιριστές του Ρότσα να δείχνουν προσήλωση και αυτοσυγκέντρωση στα αμυντικά τους καθήκοντα χωρίς να επιτρέπουν στους αντιπάλους του να απειλήσουν με τον Δημήτρη Σταυρίδη να είναι απροσπέλαστος.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν παντελώς ακίνδυνοι και δεν δημιούργησαν την παραμικρή απειλή στην εστία του Κίναλη ο οποίος ήταν σταθερότατος στις εξόδους.

Σαν να μην έφθανε το απρόοπτο με τους τρεις Αργεντινούς, στο 40ό λεπτό αποχώρησε τραυματίας ο Ζιώγας στερώντας από την ομάδα τα τρεξίματά του στον νευραλγικό χώρο της μεσαίας γραμμής.

Ο Ρότσα τα έβαζε με την ατυχία του ωστόσο οι παίκτες του τον έβγαλαν ασπροπρόσωπο με την αυταπάρνηση και το πάθος που έδειξαν και η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Θεσπρωτό να έχει δίκαιο προβάδισμα.

Κράτησε το μηδέν, πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι έδωσαν χώρο αλλά με εξαιρετική ανασταλτική λειτουργία δεν επέτρεψαν στους παίκτες του Θεοδοσιάδη να φανούν απειλητικοί με τους φιλοξενούμενους να έχουν μια ανούσια υπεροχή.

Το πλατανόφυλλο κυνήγησε ένα δεύτερο γκολ στην κόντρα αλλά έλειπε η ψυχραιμία και το καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια. Στο 53ο λεπτό η κακή συνεννόηση Κωνσταντίνου και Σαραντίδη σπατάλησε μία πολύ καλή ευκαιρία, ενώ στο 54ο λεπτό η προσπάθεια του Κωνσταντίνου σταμάτησε στον Τζήμα ο οποίος είχε βγει προσωρινά μακριά από την εστία του.

Η πρώτη απειλή στο δεύτερο ημίχρονο αλλά και στον αγώνα για τον Πιερικό καταγράφηκε στο 58ο λεπτό όταν ο Κίναλης σταμάτησε την προσπάθεια του Χαντζάρα από πλάγια δεξιά μέσα από την μικρή περιοχή.

Στο 61ο λεπτό ο Στεργίου επιχείρησε δυνατό σουτ με τον Τζήμα να βρίσκεται σε ετοιμότητα και να απομακρύνει την μπάλα, ενώ αρκετά άστοχο ήταν και το σουτ του Κωνσταντίνου στο 63ο λεπτό.

Ο Πιερικός στο 64ο λεπτό άγγιξε το γκολ της ισοφάρισης αλλά ο Παπουτζίδης νικήθηκε από τον εξαιρετικό Κίναλη.

Οι γηπεδούχοι άφησαν ημιτελείς αρκετές προσπάθειες ΄βρίσκοντας χώρο στις αντεπιθέσεις και δεν μπόρεσαν να πετύχουν ένα δεύτερο γκολ και να διώξουν το άγχος.

Ο Θεσπρωτός άντεξε την πίεση των τελευταίων λεπτών με τα συνεχόμενα γεμίσματα και τις αλλεπάλληλες μακρινές μπαλιές των παικτών του Πιερικού και κρα΄τησε το υπερπολύτιμο 1-0 μέχρι το τέλος.

Στο 9΄0ό λεπτό οι γηπεδούχοι γλίτωσαν το…έμφραγμα με τον Κίναλη να μπλοκάρει την μπάλα στην κεφαλιά του αμαρκάριστου Εμπουσί.

Με το σφύριγμα της λήξης οι παίκτες του Ρότσα εισέπραξαν το ζεστό και παρατεταμένο χειροκρότημα του φίλαθλου κόσμου ο οποίος επιβράβευσε την μεγάλη προσπάθεια των ποδοσφαιριστών.

Διαιτητής του αγώνα ο κ. Μπούμπας με βοηθούς τους κ. Φραγκούλη και Φαλτάκα και 4ο τον κ. Μπαϊλη

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ (Ρότσα) : Κινάλης, Βαλιέντε, Ντ’ Αλέσιο, Γώγος, Σταυρίδης, Ζιώγας (40ό λ.τρ. Στεργίου), Κωνσταντίνου, Λύγκας (65ο Ρομέρο), Σαραντίδης, Βαταμίδης, Πούφλης (80ο λ.τρ. Παππάς Ε.)

ΠΙΕΡΙΚΟΣ: Τζήμας, Μηλιώτης, Χαρτσιάς (68ο Κριμιτζάς), Γιαλαμίδης (83ο Εμπουσί), Παντελιάδης, Σουντάν, Ιτσιος (46ο Παπουτζίδης), Καρβούνης, Καρανάτσιος (46ο Φλορεντίν), Ζαφειράκης (46ο Μπουόλι), Χαντζάρας