Στενεύει ο κλοιός για τον Θεσπρωτό, έμεινε στο 1-1 με τον Μακεδονικό στην Ηγουμενίτσα

Ενας διπρόσωπος Θεσπρωτός αναδείχθηκε ισόπαλος με σκορ 1-1 κόντρα στον Μακεδονικό και παραμένει στον βυθό της βαθμολογίας.

Παρά την μεγάλη κρισιμότητα του αγώνα, οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων στο πρώτο ημίχρονο, ενώ παράλληλα, για ένα ακόμη παιχνίδι δέχθηκαν γκολ σχεδόν με το ξεκίνημα, γεγονός που άλλαξε τους συσχετισμούς και δυσκόλεψε περισσότερο την αποστολή τους.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Ρότσα παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη, έφθασε στην ισοφάριση και θα μπορούσε να πετύχει την πλήρη ανατροπή αλλά έλειπε η ψυχραιμία και το καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια.

Αυτή ήταν η 6η ισοπαλία του Θεσπρωτού που ήθελε τη νίκη στο σημερινό παιχνίδι για να ανασάνει βαθμολογικά, ωστόσο πέταξε στα σκουπίδια το πρώτο ημίχρονο.

Οι επιλογές του Ρότσα

Οι Γώγος και Βασιλάκης επέστρεψαν στο αρχικό σχήμα μετά από απουσία δύο αγωνιστικών (είχαν αγωνιστεί για τελευταία φορά στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Ηρακλή και την βαριά ήττα με 4-1).

Ο Τσιμόπουλος υπερασπίστηκε την εστία, ενώ την τετράδα της άμυνας αποτέλεσαν οι Κωνσταντίνου, Βασιλάκης, Γώγος, Ρίζος. Στον χώρο της μεσαίας γραμμής ξεκίνησαν οι Ρούσης, Οικονόμικος, Πανταζέλος, Χουέβας, Μπίκας, ενώ μοναδικός προωθημένος σε ρόλο περισσότερο “ψευτοεν νιαριού” ήταν ο Ιερόθεος Δρίτσας.

Το…γνώριμο γκολ στην αρχή

Με το… καλησπέρα στο παιχνιδι οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Σιμόνι με κοντινή κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Τσιμόπουλο με τον σκόρερ να είναι εντελώς αφύλακτος και να πιάνει στον ύπνο την άμυνα του Θεσπρωτού.

Οι γηπεδουχοι μετά την αρχική ψυχρολουσία, κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και ανέκτησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς πάντως να πλησιάσουν με αξιώσεις την αντίπαλη εστία.

Ο πολύπειρος Χρήστος Λισγάρας δέσποζε με την παρουσία του στο κέντρο της άμυνας του Μακεδονικού, ενώ και ο τερματοφύλακας Γουναρίδης ενέπνεε μεγάλη σιγουριά στους συμπαίκτες του.

Η ομάδα του Ρότσα εμφάνισε σε ένα ακόμη παιχνίδι χτυπητές αδυναμίες στην ανάπτυξη με μεγάλες αποστάσεις ανάμεσα στις γραμμές και την απουσία ενός παίκτη σημείου αναφοράς στο κέντρο με ικανότητα στο δημιουργικό κομμάτι. Παράλληλα δεν αξιοποιήθηκαν οι στημένες φάσεις (κυρίως τα τρία κόρνερ) που σε τόσο κλειστά παιχνίδια παίζουν κομβικό ρόλο, όπως άλλωστε αποδείχθηκε περίτρανα με το γκολ του Σιμόνι.

Ο Μακεδονικός κράτησε το μηδέν παθητικό με σχετική ευκολία και προσπαθούσε να κτυπήσει στην κόντρα χωρίς πάντως να απειλήσει τον Τσιμόπουλο σε κανένα άλλο σημείο του πρώτου ημιχρόνου.

Έβγαλε αντίδραση

Με το ξεκίνημα του β’ημιχρόνου ο Ρότσα έριξε στην μάχη τους Μαρτίνεζ και Σάνι Ρονάλντο προσπαθώντας να δώσει πνοή στην επίθεση και να αλλάξει τα κακώς κείμενα.

Στο 48ο λεπτό, οι Δρίτσας και Μπίκας δεν μπόρεσαν να έρθουν σε επαφή με την μπάλα ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Ρίζου από τα δεξιά και αδυναμία των αμυντικών να απομακρύνουν στην πρώτη αξιόλογη φάση των κιτρινόμαυρων.

Η υπεροχή του Θεσπρωτού καρποφόρησε στο 57ο λεπτό. Ο Ιερόθεος Δρίτσας έφυγε στον κενό χώρο και με υπέροχο πλασέ πέρασε την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα και έκανε το 1-1 πετυχαίνοντας το 5ο προσωπικό του γκολ στην φετινή χρονιά.

Το παιχνίδι απέκτησε μια άγρια ομορφιά στη συνέχεια με αμφότερες τις ομάδες να κυνηγούν το δεύτερο γκολ και να μην αρκούνται στην ισοπαλία.

Στο 77ο λεπτό ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Μπίκα ο προωθημένος Βασιλάκης έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Γουναρίδης σε ετοιμότητα έδιωξε σε κόρνερ.

Στον αντίποδα, τα στημένα χτυπήματα των φιλοξενούμενων προκαλούσαν….ταραχή στην άμυνα του Θεσπρωτού.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, “έπεφταν κορμιά” αλλά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε και η ισοπαλία σφράγισε τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών.

Διαιτητής: Πουλικίδη (Δράμας), Κουβαλάκης, Κοτανίδου (Δράμας)

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Τσιμόπουλος, Ρίζος, Γώγος, Βασιλάκης, Κωνσταντίνου, Ρούσης (58ο Καραμποϊκης), Οικονόμικος (46ο Σάνι Ρονάλντο), Πανταζέλος (46ο Μαρτίνεζ), Κουέβας (70ό Λύγκας), Μπίκας (82ο Παππάς Ε.), Δρίτσας.

Μακεδονικός (Ζαζόπουλος): Γουναρίδης, Μπρατσιάνη (82′ Χασάνογλου), Λισγάρας, Σαραγιώτης, Τσουκάνης, Παναγιωτούδης, Λεωνιδόπουλος (82′ Γαρύφαλλος), Τσιλιγγίρης (46′ Ζαφειράκης), Γκέντσογλου, Σιατραβάνης (82′ Μιλισάβλιεβιτς), Σιμόνι (72′ Σαραντίδη