Στη SL2 και τη νέα χρονιά το καμάρι της Θεσπρωτίας, ο ιστορικός Θεσπρωτός-Σφράγισε την παραμονή με λευκή ισοπαλία κόντρα στον Απόλλωνα Πόντου

Share Button

Ήταν δίκαιο και έγινε πράξη. Ο ιστορικός Θεσπρωτός, το καμάρι της Ηγουμενίτσας και όλης της Θεσπρωτίας θα αγωνίζεται και τη νέα χρονιά στο πρωτάθλημα της Super League 2 μετά και την ολοκλήρωση της σημερινής τελευταίας αγωνιστικής.

Με πρωτεργάτη και πρωτομάστορα της επιτυχίας τον θρυλικό Χουάν Ραμόν Ρότσα, το πλατανόφυλλο ανανέωσε τη συμμετοχή του στη δεύτερη τη τάξη επαγγελματική κατηγορία και καθιερώνεται ως σταθερή αξία.

Σε μια χρονιά που πέρασε από σαράντα κύματα με έναν εντυπωσιακό πρώτο γύρο και έναν πολύ μέτριο δεύτερο γύρο με πενιχρή συγκομιδή βαθμών, χρειάστηκε το παιχνίδι στο φινάλε του πρωταθλη΄ματος και η λευκή ισοπαλία με τον Απόλλωνα Καλαμαριάς για να σφραγίσει την παραμονή.

Στο ρελαντί το 0-0

Στο πρώτο ημίχρονο, το παιχνίδι κύλησε σε χαμηλό τέμπο με τον Θεσπρωτό να ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό, να μην κινδυνεύει και να απειλεί σε 2-3 περιπτώσεις με κυ΄ριο εκφραστή των επιθετικών προσπαθειών τον Αποστόλη Σαραντίδη.

Στο 8ο λεπτό το μακρινό σουτ του Σαραντίδη βρήκε σε ετοιμότητα τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα Πόντου, ενώ στο 12ο λεπτό ο πρώτος σκόρερ των κιτρίνων δεν βρήκε σωστά την μπάλα από πλεονεκτική θέση.

Στο 32ο λεπτό οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά αλλά ο Φράγκος προτίμησε να σουτάρει αντί να πασάρει και οι αμυντικοί απομάκρυναν.

Στο 37ο λεπτό η ομάδα της Ηγουμενίτσας άγγιξε το γκολ αλλά το σουτ του Βαταμίδη ύστερα από εξαιρετική πάσα με τακουνάκι από τον Βαταμίδη έφυγε λίγο έξω την εστία.

Στην επανάληψη, ο Θεσπρωτός δεν πήρε κανένα ρίσκο, αρκέστηκε στην διαφύλαξη του μηδέν στην άμυνα, οι παίκτες έμειναν πιστοί στο πλάνο του Ρότσα ώστε η ομάδα να μην κινδυνεύσει και με τον βαθμό ισοπαλίας από ατόφιο χρυσάφι πανηγύρισε την παραμονή.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης και η επιστροφή στην ενεργό δράση του αρχηγού Χάρη Μπίκα και του Κώστα Κολτσίδα μετά από πολύμηνη αποχή λόγω τραυματισμού με αμφότερους να παίρνουν χρόνο συμμετοχής.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κίναλης, Βαλιέντε, Ντ’Αλέσιο (74ο λ.τρ. Κολτσίδας), Σταυρίδης, Βασιλάκης, Λύγκας (67o Ραμίρεζ), Ζιώγας, Κωνσταντίνου, Πούφλης (85ο Μπίκας), Βαταμίδης, Σαραντίδης,