Τεράστιο διπλό για τον Θεσπρωτό στην Φιλιππιάδα, νίκη-παραμονή με 1-0 με δράστη τον Σιάννη στο 97′

ThesprotosfcΝίκη παραμονή στην κατηγορία πέτυχε ο Θεσπρωτός στην Φιλιππιάδα με σκορ 1-0 κόντρα στον σκληροτράχηλο Εθνικό. Με δράστη τον Αγγελο Σιάννη στο 7ο λεπτό (!!!) των καθυστερήσεων η ομάδα του Λάζαρου Σέμου πήρε τεράστια νίκη και σε συνδυασμό με την ήττα του Δωτιέα Αγιάς απέχει πλέον έντεκα βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη που αποτελεί ένα πολύ σημαντικό μαξιλαράκι ασφαλείας και εξασφαλίζει σε πολύ μεγάλο βαθμό την παραμονή στην κατηγορία.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο ποιοτικά με ελάχιστες καλές φάσεις και κύρια χαρακτηριστικά του παιχνιδιού τα πολλά νεύρα, την ένταση και τις δυνατές μονομαχίες.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε και δημιουργήθηκαν ευκαιρίες εκατέρωθεν. Στο 70ο λεπτό αποβλήθηκε ο Νίκος Ντόκος καθώς ο αρχηγός των “κιτρίνων” αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα για κτύπημα εκτός φάσης σε αντίπαλο.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεσαν προσπαθώντας να αξιοποιήσουν την αριθμητική υπεροχή αλλά οι παίκτες του Λάζαρου Σέμου παρά το αριθμητικό μειονέκτημα άντεξαν την πίεση και στο τέλος “έκλεψαν” το τρίποντο.