Τέταρτη συνεχόμενη ήττα και δεύτερη στην Ηγουμενίτσα (1-2) για τον Θεσπρωτό από τον κακό του δαίμονα Απόλλωνα Πόντου

Τέταρτη συνεχόμενη ήττα για τον αγνώριστο Θεσπρωτό με θύτη αυτή την φορά τον κακό του δαίμονα Απόλλωνα Πόντου με σκορ 2-1.

Παρότι προηγήθηκε στο σκορ στο 1ο ημίχρονο χωρίς πάντως να το δικαιούται, η ομάδα του Ρότσα  πλη΄ρωσε τα πολλά λάθη στην άμυνα και υπέκυψε φυσιολογικά στην ανωτερότητα του Απόλλωνα ο οποίος όπως και πέρυσι έφυγε με το τρίποντο από την Ηγουμενίτσα με τον Θεσπρωτό να χάνει και άλλο έδαφος στην βαθμολογία και να προβληματίζει με την απόδοσή του.

Η Καλαμαριά της ευκαιρίες, ο Θεσπρωτός το γκολ με τον κορυφαίο του παίκτη

Ο Θεσπρωτός ανέκτησε με την σέντρα τα ηνία της αναμέτρησης, είχε την υπεροχή χωρίς πάντως να γίνει απειλητικός για την εστία του Πίτκα.

Οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν με αμυντικούς προσανατολισμούς και πρωταρχικό μέλημα να κρατήσουν μακριά από την περιοχή τους παίκτες του Θεσπρωτού.

Στο 7ο λεπτό το μακρινό σουτ του Βαλιέντε βρήκε σε ετοιμότητα τον Πίτκα στην πρώτη υποψία ευκαιρίας.

Η τακτική του Απόλλωνα απέδωσε καρπούς καθώς οι παίκτες του Ρότσα έδειχναν εγκλωβισμένοι και ανήμποροι να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις.

Υπήρχε εμφανέστατο πρόβλημα στο δημιουργικό κομμάτι με αρκετούς παίκτες να μην  βρίσκονται σε καλή μέρα και τον Σαραντίδη να δείχνει ξεκομμένος και απομονωμένος.

Οι φιλοξενούμενοι αναθάρρησαν σιγά-σιγά και βγήκαν από το καβούκι τους πατώντας την αντίπαλη περιοχή.

Στο 16ο λεπτό ο Κίναλης έπεσε στην αριστερή του γωνία και έδιωξε με δυσκολία το φαλτσαριστό σουτ του Νόμο μέσα από την περιοχή στην πρώτη ευκαιρία για τους Θεσσαλονικείς.

Ο γόρδιος δεσμός στην άμυνα του Απόλλωνα λύθηκε με γκολ από στημένη φάση.

Ο Θεσπρωτός προηγήθηκε στο 22ο λεπτό με τον….συνήθη ύποπτο Σπύρο Βασιλάκη ο οποίος με υπέροχη κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Πούφλη «κρέμασε» τον Πίτκα. Ο κεντρικός αμυντικός των κιτρινόμαυρων εξελίσσεται σε επιθετικό όπλο πετυχαίνοντας το 4ο γκολ στο φετινό πρωτάθλημα με πανομοιότυπο τρόπο προσφέροντας πολλές λύσεις στο σκοράρισμα.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και κέρδισαν περισσότερα μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.

Η τετράδα της άμυνας του Θεσπρωτού άντεξε στην πίεση με τον Βασιλάκη να είναι πραγματικός ογκόλιθος και στο 35ο λεπτό να επεμβαίνει σαν από μηχανής θεός και να παίρνει την μπουκιά από το στόμα του Σουντουρά που είχε….οπλίσει.

Στο 38ο λεπτό η καρφωτή κεφαλιά του ξεμαρκάριστου Μαλουμασένκο πέρασε δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Κίναλη, ενώ στο 41ο λεπτό ο Κίναλης εκτινάχθηκε και αποσόβησε γκολ σε απρόσεκτη κεφαλιά προς τα πίσω του Βαλιέντε.

Η αστοχία και επιπολαιότητα του Απόλλωνα στην τελική προσπάθεια δεν πλήγωσε τον Θεσπρωτό που πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα βραχείας κεφαλής.

Δύο γκολ σε δύο λεπτά και πλήρη ανατροπή

Στην επανάληψη ο Ρότσα προσπάθησε με διορθωτικές κινήσεις να αλλάξει το κακό αγωνιστικό πρόσωπο της ομάδας αντικαθιστώντας τους Ραμίρεζ και Πούφλη με τους Δημήτρουλα (ντεμπούτο με την φανέλα με το πλατανόφυλλο) και Γκρανσιέρ με στόχο να θωρακίσει περισσότερο τα μετόπισθεν.

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε με τον Απόλλωνα να έχει την μερίδα  του λέοντος στην κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας χωρίς πάντως να απειλεί με την ίδια ευκολία όπως στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Βασιλάκης ήταν απροσπέλαστος και “καθάριζε” όλους τους κινδύνους στην ΄άμυνα, έχοντας για συμπαραστάτη τον Γώγο που βελτιώθηκε αισθητά.

Στο 62ο λεπτό σε μία ανύποπτη φάση και με την μπάλα να φεύγει άουτ ο Ντ’Αλέσιο ανέτρεψε τον Καλογέρη. Ο Νόμο ανέλαβε την εκτέλεση, ο Κίναλης απέκρουσε αλλά στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης δεν λάθεψε για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Οι αποσβολωμένοι και εμβρόντητοι παίκτες του Θεσπρωτού πριν ακόμη συνέλθουν δέχθηκαν και δεύτερο χτύπημα με δράστη αυτή τη φορά τον Ρούνει οποίος με δυνατό σουτ δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Κίναλη κάνοντας το 2-1.

Ο στριμωγμένος στα σχοινιά Θεσπρωτός προσπάθησε να βρει σφυγμό, πίεσε τον αντίπαλο αλλά δεν είχε το καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια.

Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά με τον Απόλλωνα να αμύνεται θέλοντας να διαφυλάξει το υπέρ του σκορ και να βγαίνει στην αντεπίθεση κυνηγώντας ΄ένα τρίτο γκολ για να κλειδώσει τη νίκη.

Το φάουλ του Γκρανσιέρ στην γραμμή της περιοχής στο 82ο λεπτό πέρασε ανεκμετάλλευτο με τους ανθρώπους του Θεσπρωτού να διαμαρτύρονται για χέρι από παίκτη στο τείχος, ενώ στο 88ο λεπτό το σουτ του Βαταμίδη από καλή θέση ήταν απελπιστικά άστοχο.

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Κατσικογιάννης του συνδέσμου Ηπείρου με βοηθούς τους Μποζατζίδη (Μακεδονίας) και Δημόπουλο (Φλώρινας).

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κίναλης, Ντ’ Αλέσσιο, Γώγος (70ό Ρομέρο), Βασιλάκης, Βαλιέντε, Ζιώγας, Πούφλης (46ο Γκρανσιέρ), Ραμίρεζ (46ο Δημήτρουλας), Λύγκας (61o Βαταμίδης), Γεωργούσης (61ο Μπονίγια), Σαραντίδης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ: Πίτκας, Δαλιανόπουλος, Μαλουμανσέκο, Σουντουρά (76ο Ιντζίδης), Καλαϊτζίδης, Ρούνεϊ (91ο Εσαλό), Νόμο, Νάσσερ, Καλογέρης, Φράγκος (66ο Λουφάκης), Εσσουμά.