Θεσπρωτός: ΄’Εχασε έδαφος στην μάχη για την παραμονή, “κόλλησε” στο μηδέν με τον αξιόμαχο Ηρακλή Λάρισας

Ο Θεσπρωτός δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα μένοντας στο στείρο και άγονο 0-0 κόντρα στον Ηρακλή Λάρισας.

Το πλατανόφυλλο διατήρησε το αήττητο για τέταρτο σερί παιχνίδι αλλά δεν μπόρεσε να φθάσει στην πολυπόθητη νίκη πραγματοποιώντας μέτρια εμφάνιση.

Η ομάδα του Ρότσα ήταν κατώτερη των περιστάσεων στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, “ξύπνησε” μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο χάνοντας τρεις καλές ευκαιρίες και απώλεσε έδαφος στην μάχη για την παραμονή.

Η διάταξη του Θεσπρωτού

Ο Ρότσα προχώρησε σε δύο αλλαγές στο βασικό σχήμα σε σχέση με το νικηφόρο παιχνίδι στη Ρόδο κόντρα στον Διαγόρα με τον Τάσο Ρούση που δημιούργησε τα δύο από τα γκολ σε αυτό το παιχνίδι παίζοντας ως αλλαγή και τον Πανταζέλο να αντικαθιστούν τους Μπίκα και Φάκη.

Ο Τσιμόπουλος υπερασπίστηκε την εστία. Η άμυνα παρέμεινε απαράλλαχτη με τους Γώγο, Βασιλάκη, Τρομπούκη και Ρίζο. Στην μεσαία γραμμή βρέθηκαν οι Μαρτίνεζ, Πανταζέλος, Κωνσταντίνου, Μίγγος και Ρούσης και μοναδικός προωθημένος ο Δρίτσας.

Απέφυγε τον…συνήθη αιφνιδιασμό

Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν δύο γρήγορα κόρνερ στα πρώτα τρία λεπτά τα οποία πέρασαν ανεκμετάλλευτα και ξεκίνησαν να πιέζουν ψηλά δυσκολεύουντας την ανάπτυξη του Θεσπρωτού.

Στο 5ο λεπτό ο Τσιμόπουλος απέκρουσε το αδύναμο σουτ του Λόπεζ Γκαρσία στην πρώτη επικίνδυνη κατάσταση μπροστά στις δύο εστίες, ενώ στο 7ο λεπτό ο πορτιέρο του Θεσπρωτού σταμάτησε την εξ’επαφής κεφαλιά του Χατζή που βγήκε στην πλάτη της άμυνας σε ένα διάστημα που οι Θεσσαλοί προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν.

Με την πάροδο του χρόνου οι γηπεδούχοι άρχισαν να κερδίζουν μέτρα στο γήπεδο αλλά έδειχναν υπνωτισμένοι με πολλές λάθος πάσες και βεβιασμένες επιλογές στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου.

Οι πορτοκαλί του Ηρακλη πάταγαν καλύτερα και έδειχναν πιο επίκινδυνοι με κινητήριο μοχλό τον δραστήριο και τεχνίτη Λούκας Γκαρσία.

Στο 24ο λεπτό ο Τσιμόπουλος απομάκρυνε με σχετική δυσκολία το μακρινό σουτ του Συρεγγέλα.

Ο Θεσπρωτός απείλησε για πρώτη φορά στο 31ο λεπτό αλλά η αδύναμη κεφαλιά του Δρίτσα κατέληξε στην αγκαλιά του Φαρμάκη.

Το παιχνίδι είχε αρκετές διακοπές που ανέκοπαν τον ρυθμό του αγώνα με τις δύο ομάδες να προσέχουν αρκετά τα μετόπισθεν λόγω και της κρισιμότητας του αγώνα και του βαθμολογικού διακυβεύματος.

Οι γηπεδούχοι είχαν προσπάθειες που παρέμεναν ημιτελείς απέναντι σε μια άμυνα που δεν πιέστηκε πάντως ιδιαίτερα και δεν επέτρεψε στους παίκτες του Θεσπρωτού να πατήσουν με αξιώσεις την περιοχή.

Το πρώτο ημίχρονο το οποίο θα ξεχαστεί γρήγορου εξαιτίας του μέτριου θεάματος και των λιγοστών φάσεων έμεινε στο στείρο 0-0.

Ο Τσιμόπουλος κράτησε το μηδέν, απείλησε στο τέλος

Με το ξεκίνημα της επανάληψης (47ο) οι φιλοξενούμενοι “άγγιξαν” το γκολ αλλά ο Τσιμόπουλος απέκρουσε με υπερένταση την κοντινή καρφωτή κεφαλιά του Κάσας στην μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα.

Στο 51ο λεπτό ο πορτιέρο του Θεσπρωτού ήταν σωστά τοποθετημένος και έδιωξε με δυσκολία στην γωνία του το μακρινό σουτ του Γκουγκούδη σε ένα διάστημα πίεση από πλευράς Ηρακλή.

Ο Θεσπρωτός αδυνατούσε να απειλήσει και ο Ρότσα προσπάθησε να δώσει πνοή στην ομάδα περνώντας ως αλλαγή στο παιχνίδι τους Σάνι, Μπίκα και Κουέβας.

Οι Θεσσαλοί συνέχισαν να έχουν την μερίδα του λέοντος στις ευκαιρίες και στο 68ο λεπτό ο εξαιρετικός Τσιμόπουλος απέκρουσε το φάουλ του Λούκας Γκαρσία από επικίνδυνη θέση, ενώ στο επόμενο λεπτό σε μία περίεργη φάση και ύστερα από σέντρα από τα δεξιά η μπάλα πέρασε παράλληλα, βρήκε το κάθετο δοκάρι και στην συνέχεια έδιωξαν οι αμυντικοί.

Οι αλλαγές άλλαξαν την εικόνα του αγώνα και βελτίωσαν την εικόνα του Θεσπρωτού που κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και άρχισε να γίνεται περισότερο επικίνδυνος.

Στο 84ο λεπτό το συρτό σουτ του Κουέβας υποχρέωσε τον Φαρμάκη σε δύσκολη απόκρουση στην αριστερή του γωνία.

Στο 89ό λεπτό ο Καμπέρης σαν από μηχανής θεός σταμάτησε το σουτ του Δρίτσα μέσα από την περιοχή ενώ στο 90ό λεπτό η κεφαλιά του Λύγκα από καλή θέση πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος με τις ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό και η μάχη για την παραμονή συνεχίζεται.

Διαιτητής: Μπακογιάννης (Αθηνών), Βοηθοί: Νικολάου, Μαραθωνίτης (Αθηνών).

Θεσπρωτός (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Τσιμόπουλος, Τρομπούκης (46ο Οικονομίκος), Βασιλάκης, Γώγος, Ρίζος, Μαρτίνεζ (72ο Κουέβας), Μίγγος (72ο Μπίκας), Πανταζέλος (55ο Λύγκας), Ρούσης (65ο Σάνι Ρονάλντο), Κωνσταντίνου, Δρίτσας.

Ηρακλής Λάρισας (Χατζηλιάδης): Φαρμάκης, Γιαννίτσης, Χατζής, Γκαλίτσιος, Μπόσιο, Τασιουλής (55ο Λεσάι), Γκουγκούδης, Καμπέρης, Λούκας Γκαρσία, Κέρι (89ο Ζαφειρίου), Κάσας (76ο Ντιέγκο).