Θεσπρωτός: Οδυνηρή ήττα με 1-2 από τον Αλμωπό Αριδαίας και πρόωρος αποκλεισμός από το Κύπελλο Ελλάδας

Πρόωρο αντίο στο Κύπελλο Ελλάδος για τον Θεσπρωτό μετά την ήττα με 2-1 από τον Αλμωπό Αριδαίας στο ΠΕΑΚΙ.

Η ομάδα του Ρότσα ευτύχησε να προηγηθεί στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, ωστόσο η ομάδα της Πέλλας με αντεπίθεση διαρκείας στην επανάληψη εκμεταλλεύτηκε τα σοβαρά λάθη της άμυνας των τυπικά γηπεδούχων, ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού.

8 παλιοί, 3 νέοι

Με μόλις τρία νέα πρόσωπα στη σύνθεσή του παρατάχθηκε ο Θεσπρωτός καθώς ο Ρότσα στηρίχθηκε σε μεγάλο βαθμό στην περσινή ομάδα διατηρώντας τον βασικό κορμό. Ο Ιταλός Ντ’Αλέσιο, ο Ισπανός Βαλιέντε και ο παλιός γνώριμος Κολτσίδας ήταν οι τρεις διαφοροποιήσεις στο αρχικό σχήμα με τον τελευταίο πάντως να τραυματίζεται νωρίς και να αντικαθίσταται από τον Ζιώγα.

Προβάδισμα με Ραμίρεζ στο φινάλε του ημιχρόνου

To πρώτο ημίωρο του αγώνα κύλησε χωρίς συγκινήσεις με παιχνίδι κέντρου και πολλές λάθος μεταβιβάσεις. Οι δύο ομάδες πρόσεχαν τα μετόπισθεν με αποτέλεσμα οι ευκαιρίες να είναι ελάχιστες και οι απειλές για τους δύο τερματοφύλακες σποραδικές.

Στο τελευταία τέταρτο ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε. Ο Θεσπρωτός απείλησε για πρώτη φορά με τον δραστήριο Πατσέκο να σουτάρει αλλά να βρίσκει τον τερματοφύλακα σε ετοιμότητα.

Οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ στο 39ο λεπτό όταν το σουτ του Ρόβα απέκρουσε με δυσκολία ο Κίναλης και στη συνέχεια Μπακούτσης έστειλε την μπάλα άουτ.

Η ομάδα της Ηγουμενίτσας που είχε αρχίσει να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο, αύξησε την πίεση και κατάφερε να λύσει τον γόρδιο δεσμό της σφικτής άμυνας του Αλμωπού με τον Κριστιάν Ραμίρεζ να νικάει τον Παϊτέρη με σουτ μέσα από την περιοχή στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του σε ένα κομβικό σημείο του αγώνα.

Ανατροπή με μοιραίο τον Κίναλη

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Αλμωπός έφθασε στην ισοφάριση με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ρόβα σε ανατροπή του ίδιου από τον Κίναλη ο οποίος αντίκρισε και την κίτρινη κάρτα.

Το γκολ της ισοφάρισης πείσμωσε τους παίκτες του Ρότσα με τον Θεσπρωτό να ανακτά τα ηνία του αγώνα.

Με κινητήριους μοχλούς τους Ραμίρεζ, Πατσέκο και Κωνσταντίνου, το πλατανόφυλλο απείλησε σε διάστημα δύο λεπτών αλλά το ανάποδο ψαλίδι του Πατσέκο και η κεφαλιά του Ραμίρεζ πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

Στην συνέχεια το παιχνίδι έγινε αρκετά δυνατό έως και σκληρό σε ορισμένες περιπτώσεις με τον ρέφερι να μοιράζει κίτρινες κάρτες.

Ο Αλμωπός έφθασε στην πλήρη ανατροπή στο 83ο λεπτό με τον Κίναλη να επιχειρεί άστοχη έξοδο και τον Σουλιώτη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με γυριστό σουτ με τον πορτιέρο του Θεσπρωτού να φέρει ακέραια ευθύνη.

Οι κιτρινόμαυροι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά δεν έδειχναν να έχουν τα ψυχικά αποθέματα αλλά και τις φυσικές δυνάμεις ώστε να κυνηγήσουν την ισοφάριση.

Στην τελευταία φάση του αγώνα ο κορυφαίος παίκτης των γηπεδούχων Κωνσταντίνου επιχείρησε δυνατό σουτ με την μπάλα να περνάει άουτ.

Διαιτητής  Θεοχάρης (Θεσσαλίας) με βοηθούς τους Νατσιόπουλο – Μποζατζίδη (Μακεδονίας) | 4ος Φουστανάς (Μακεδονίας)

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κίναλης, Γώγος (74ο Ρομέρο), Κολτσίδας (15 λ.τρ. Ζιώγας), Κωνσταντίνου. Πούφλης (57ο Σουμάο), Σαραντίδης, D’ Alessio, Gancier, Pacheco (74ο Βασιλάκης), Ramirez, Valente.

ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ: Παϊτέρης, Πρίκας, Παρασκευάς, Σέχου, Σουλιώτης, Ασλαμπάλογλου, Μπακούτσης, Αδαμίδης, Τριανταφυλλάκης, Ρόβας, Γιουκούδης.