Θεσπρωτός: Προδόθηκε και πάλι από την άμυνά του, ισοπαλία 1-1 με την Βέροια

Πληρώνοντας μια στιγμιαία αδράνεια και ολιγωρία της άμυνας στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Θεσπρωτός υποχρεώθηκε σε ισοπαλία απέναντι στην Βέροια με σκορ 1-1 και παραμένει χωρίς νίκη μετά από 4 αγώνες (3 ισοπαλίες, 1 ήττα).

Η ομάδα του Ρότσα ήταν πολύ κυνική και αποτελεσματική, αξιοποίησε την μία και μοναδική φάση που έκανε σε ολόκληρο το παιχνίδι αλλά δεν μπόρεσε για ένα ακόμη παιχνίδι να κρατήσει το μηδέν στα μετόπισθεν με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να γευτεί τη χαρά της νίκης απέναντι στην πάντα υπολογίσιμη και φιλόδοξη Βασίλισσα του Βορρά.

Το παιχνίδι ήταν σχετικά ισορροπημένο και το τελικό αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο.

Η διάταξη του Θεσπρωτού

O Ρότσα προχώρησε σε τρεις αλλάγές στο βασικό σχήμα (εκ των οποίων η μία υποχρεωτική) σε σχέση με το παιχνίδι στην Ευκαρπία και την ήττα από τον Μακεδονικό.

Ο Αντώνης Σεμερτζάκης αντικατέστησε τον τραυματία Βασιλάκη στο κέντρο της άμυνας στην παρθενική του παρουσία στο  βασικό σχήμα, ο Νταμιάν Πέρεζ ξεκίνησε για πρώτη φορά στην αρχική ενδεκάδα, ενώ ο Αδαμάκης ήταν στις αρχικές επιλογές του Ρότσα.

Ο Τσιμόπουλος υπερασπίστηκε την εστία, ενώ την τετράδα της άμυνας αποτέλεσαν  οι Τρομπούκης, Γώγος, Σεμερτζάκης και Ρίζος. Στον χώρο της μεσαίας γραμμής βρέθηκαν οι Δρίτσας, Αδαμάκης, Κωνσταντίνου, Μπίκας και Πέρεζ, ενώ μοναδικός προωθημένος ήταν ο Μπονίγια.

Στην αντίπερα όχθη, ο Κώστας Ανυφαντάκης στερήθηκε των υπηρεσιών του Μπουολί ο οποίος είχε πετύχει και τα δύο γκολ της ομάδας του στην ήττα αποκλεισμό του Θεσπρωτού από το Κύπελλο Ελλάδας στο ξεκίνημα της σεζόν.

Χτύπησε σαν την κόμπρα στην αντεπίθεση

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ανήκε στην Βέροια.  Στο 5ο λεπτό ο Τσιμόπουλος εκτινάχθηκε στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε την μπάλα στην γυριστή κεφαλιά του Μπελεβώνη.

Η Βασίλισσα πήρε από την αρχή τα ηνία του αγώνα, κυκλοφορούσε καλύτερα την μπάλα και έδειχνε περισσότερο απειλητική απέναντι σε έναν νωθρό και μουδιασμένο Θεσπρωτό που περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και αδυνατούσε να πατήσει περιοχή.

Ο Πέρεζ έδειχνε κεφάτος και ορεξάτος, είχε 1-2 καλές ενέργειες αλλά δεν μπόρεσε να γίνει επιδραστικός στο παιχνίδι της ομάδας του δείχνοντας πως χρειάζεται ακόμη χρόνο για να προσαρμοστεί.

Οι Κωνσταντίνου και Μπίκας κινήθηκαν σε ρηχά νερά και δεν βοήθησαν στο δημιουργικό κομμάτι, ο Μπονίγια έδεχνε ξεκομμένος, ενώ οι δύο ακραίοι αμυντικοί απέφυγαν τις προωθήσεις και περιορίστηκαν περισσότερο στα αμυντικά τους καθήκοντα

Η Βέροια κέρδισε 3-4 φάουλ πέριξ της μεγάλης περιοχής και άλλά τόσα κόρνερ τα οποία πέρασαν ανεκμετάλλευτα με την άμυνα του Θεσπρωτού να δουλεύει υποδειγματικά παρά την απουσία του Βασιλάκη

Στο 37ο λεπτό οι Μακεδόνες έφθασαν κοντά στο γκολ αλλά τα σουτ των Φασίδη και Ιωάννου σταμάτησαν στον πεσμένο Τσιμόπουλο στην μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι στο 40ό λεπτό σε μια υποδειγματική αντεπίθεση κατάφεραν να προηγηθούν κόντρα στη ροή του αγώνα. Ο Μπονίγια ξεχύθηκε από τα αριστερά, την κατάλληλη στιγμή τροφοδότησε τον εφορμπούντα Κωνσταντίνου ο οποίος με πλασέ πάνω στην κίνηση “σκότωσε” τον Παπαδόπουλο για να κάνει το 1-0 μέσα σε αποθέωση.

Πληγώθηκε από την άμυνά του

Με το ξεκίνημα στην επανάληψη η Βέροια επέβαλλε τον ρυθμό της, μετέφερε το παιχνίδι προς την εστία του Τσιμόπουλου έχοντας όμως μια ανούσια υπεροχή.

Ο Θεσπρωτός παραχώρησε γήπεδο στον αντίπαλο και προσπάθησε να χτυπήσει στην κόντρα.

Με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα τραυματίστηκε ο Σεμερτζάκης και αντικαταστάθηκε από τον Μαρτίνεζ που έπαιξε στο πλευρό του Γώγου στο κέντρο της άμυνας.

Στο 65ο λεπτό η Βέροια έφερε το παιχνίδι στα ίσα όταν σε σέντρα του Μπουκουβάλα από τα δεξιά ο Φασίδης με καρφωτή κεφαλιά δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Τσιμόπουλο.

Στο 75ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το δεύτερο γκολ αλλά σαν από μηχανής θεός ο Μαρτίνεζ πρόλαβε τον επερχόμενο Μπουκουβάλα παίρνοντάς του την μπουκιά από το στόμα.

Στα τελευταία 15 λεπτά που διεχθήσαν υπό το φως των προβολέων λόγω του σκότους από την συννεφιά, το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά με τις δύο ομάδες να κυνηγούν το δεύτερο γκολ.

Στο 81ο λεπτό ο Μπονίγια σκόραρε αλλά υποδείχθηκε έγκαιρα σε θέση οφσάιντ με τους γηπεδούχους να διαμαρύρονται έντονα προς τον διαιτητή για την απόφασή του.

Οι δυνατές μονομαχίες και τα σκληρά μαρκαρίσματα στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού άναψαν τα αίματα με τον ρέφερι να είναι αρνητικός πρωταγωνιστής με τα αλλοπρόσαλλα σφυρίγματα (σταμάτησε την φάση σε υποσχόμενη αντεπίθεση του Θεσπρωτού).

Στο 90ό λεπτό το δυνατό σουτ του Ρίζου μέσα από την περιοχή έφυγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια στην τελευταία φάση του αγώνα.

Διαιτητής: Γιούργας (Κέρκυρας)

Βοηθοί: Κακαφώνης (Αχαΐας), Νάστος (Πρέβεζας / Λευκάδας)

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Τσιμόπουλος, Τρομπούκης, Σεμερτζάκης (60ό λ.τρ. Μαρτίνεζ), Γώγος, Ρίζος, Αδαμάκης (77ο Ρούσης), Δρίτσας, Μπίκας, Κωνσταντίνου (85ο Δρίτσας), Πέρεζ (85ο Πανταζέλος), Μπονίγια.

ΒΕΡΟΙΑ: Παπαδόπουλος, Μουχάγης, Παπαχρήστος, Στίκας, Μαραγκός, Μπούζας (85ο Περδίκης), Ορφανίδης (75o Κατσούκης), Μπελεβώνης, Φασίδης, Ιωάννου, Μπουκουβάλας.