Θεσπρωτός: “Πληγώθηκε” πάλι από την άμυνα και καθαρή εκτός έδρας ήττα με 3-1 από τη Νίκη Βόλου | Πλήρωσε ένα εφιαλτικό τρίλεπτο στο τέλος του α’ημιχρόνου

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τον Θεσπρωτό με σκορ 3-1 από τη Νίκη Βόλου στο Δημοτικό Στάδιο Νεάπολης πληρώνοντας ένα νεκρό διάστημα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου όπου δέχθηκε δύο γκολ έχοντας προηγουμένως ισοφαρίσει.

Σε…κακό φεγγάρι η ομάδα του Ρότσα, με τη Νίκη-όπως και ο Αλμωπός Αριδαίας- να τιμωρεί τις τρανταχτές αμυντικές αδυναμίες των κιτρίνων και ηττήθηκε φυσιολογικά διατηρώντας ωστόσο την διαφορά τεσσάρων (4) βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη.

Πλέον το παιχνίδι της ερχόμενης Κυριακής με τον Ολυμπιακό Βόλου αποκτά χαρακτήρα ζωής ή θανάτου για το πλατανόφυλλο με τη νίκη να αποτελεί μονόδρομο.

Εφιαλτικό τρίλεπτο

Οι γηπεδούχοι απείλησαν με το…καλημέρα και στο 5ο λεπτό άγγιξαν το γκολ σε μια τριπλή χαμένη ευκαιρία.

Αρχικά ο Βλαχομήτρος σούταρε από καλή θέση με τον Κίναλη να διώχνει, το ριμπάουντ πήρε ο Κουσκουνάς, όμως το σουτ κόντραρε σε πόδια αμυντικού και στη συνέχεια ο Μιράντα επιχείρησε να πλασάρει όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Με την πάροδο του χρόνου αυξάνονταν η πίεση στα καρέ του Κίναλη με τον Θεσπρωτό να αμύνεται συνεχώς.

H υπεροχή της Νίκης καρποφόρησε στο 17ο λεπτό.

Ο Βλαχομήτρος έκανε την παράλληλη σέντρα από μέσα δεξιά, ο πολύπειρος και…σεσημασμένος σκόρερ Κουσκουνάς από το δεύτερο δοκάρι πλάσαρε εύστοχα, ανοίγοντας το σκορ.

Ο Θεσπρωτός έβγαλε αντίδραση και έφθασε πολύ γρήγορα στην ισοφάριση.

Στο 22ο λεπτό, οι παίκτες της Νίκης δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν σωστά σε γέμισμα στην περιοχή τους, η μπάλα στρώθηκε στον Στεργίου που με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα δημιουργώντας νέα δεδομένα στο παιχνίδι με την ομάδα του Βόλου να δέχεται γκολ μετά από 4 παιχνίδια με μηδέν παθητικό.

Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη ανέκτησε εκ νέου τα ηνία του αγώνα έχοντας την μερίδα του λέοντος τόσο στην κατοχή της μπάλας, όσο και στις ευκαιρίες.

Στο 28ο λεπτό ο Αλιατίδης έστρωσε με κεφαλιά στον Κουσκουνά, όμως το γυριστό σουτ του επιθετικού της Νίκης και μόνιμης πηγής κινδύνου για την εστία του Θεσπρωτού πέρασε άουτ, ενώ στο 31ο λεπτό το σουτ του Γκαρσία δεν ανησύχησε τον Κίναλη.

Στο 35ο λεπτό ο Μιράντα σέντραρε από τα αριστερά, ο Βλαχομήτρος από το δεύτερο δοκάρι έκανε την καρφωτή κεφαλιά με την μπάλα να περνάει δίπλα από δεξί δοκάρι του Κίναλη.

Ο επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων συνεχίστηκε.

Στο 37ο λεπτό σε γλυκιά σέντρα του Γκαρσία στην καρδιά της άμυνας των φιλοξενούμενων, ο Κίναλης θα προλάβει και θα διώξει με τα πόδια πριν τον Μιράντα που ήταν έτοιμος να κάνει την προβολή.

Ο Θεσπρωτός δεν αμέλησε τα επιθετικά του καθήκοντα και σε μία ξαφνική αντεπίθεση έφθασε μία ανάσα από την ισοφάριση.

Στο 40ό λεπτό ο Κωνσταντίνου μέσα από την περιοχή έβγαλε τη σέντρα, με τον Μπονίγια σε κενή εστία να στέλνει την μπάλα άουτ σε μια ανεπανάληπτη ευκαιρία για το πλατανόφυλλο.

Ακολούθησε ένα καταιγιστικό τρίλεπτο με τη Νίκη να πετυχαίνει δύο γκολ και την άμυνα του Θεσπρωτού να πελαγοδρομεί.

Στο 42ο λεπτό ο Βλαχομήτρος πήρε το ριμπάουντ από την απόκρουση του Κίναλη στο σουτ του Κουσκουνά και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-1.

Προτού κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ήρθε και τρίτο γκολ για τη Νίκη.

Στο 43ο λεπτό ο Γκαρσία σέρβιρε στον Αθανασίου που δεν έχασε την ευκαιρία να κάνει το 3-1 με σουτ μέσα από την περιοχή σε ένα εφιαλτικό διάστημα για τον Θεσπρωτό που παρουσίασε τρανταχτές αδυναμίες στην ανασταλτική λειτουργία.

Διαχειρίστηκε το προβάδισμα η Νίκη

Στην επανάληψη, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κατακόρυφα.

Η Νίκη «πάτησε» στο μαξιλαράκι των δύο γκολ και έπαιξε για να διαφυλάξει το προβάδισμα, ενώ ο Θεσπρωτός προσπάθησε να κυνηγήσει ένα γκολ προκειμένου να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

Στο 64’ πάλι ο Κωνσταντίνου εκτέλεσε το φάουλ λίγο έξω από την περιοχή του Μπάγιτς, αναγκάζοντας τον τερματοφύλακα της Νίκης να διώξει με τις άκρες των δαχτύλων του σε κόρνερ, ενώ ο Γεωργούσης στο 69’ προσπάθησε να κάνει το σουτ εντός περιοχής, αλλά έδιωξε η άμυνα της Νίκης.

Αν εξαιρέσει κανείς ένα πεντάλεπτο που είχε ο Θεσπρωτός, οι «κυανόλευκοι» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο δεύτερο μέρος και διαχειρίστηκε στο παιχνίδι όπως χρειαζόταν, ενώ στο 83’ έφτασε κοντά στο γκολ, με τον Αθανασίου να εκτελεί το κόρνερ και τον Αλιατίδη να κάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στον Τσουκαλά.

Διαιτητής: Τσιάρας (Καβάλας), Βοηθοί: Κουκούμης (Καβάλας) – Καμπερίδης (Καβάλας)

Νίκη Βόλου (Βοσνιάδης): Μπάγιτς, Κάσσος (90ό Πάνος), Αθανασίου, Ανδρέου, Αλιατίδης, Κυριακίδης, Τσουκαλάς, Βλαχομήτρος (84ο Ροχάνο), Μιράντα (84ο Γρομητσάρης), Γκαρσία (73ο Μέτσε), Κουσκουνάς (9΄0ό Κυρίτσης)

Θεσπρωτός (Ρότσα): Κίναλης, Βασιλάκης, Γώγος, Αλέξις, Ντ’Αλέσιο, Στεργίου (58ο Ζιώγας), Ρομέρο (70ό Ραμίρεζ), Κωνσταντίνου,Μπονίγια (70ό Σαραντίδης), Βαταμίδης (58ο Γεωργούσης), Βαλιέντε (46o Δημήτρουλας).