Θεσπρωτός τριών αστέρων, σκόρπισε τον Πανσερραϊκό με 3-0 και αγκάλιασε την παραμονή στη SL2-Σκόραρε δις ο Σαραντίδης

Σε μια από τις πιο μεστές και γεμάτες εμφανίσεις του από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος ο Θεσπρωτός επικράτησε με το επιβλητικό 3-0 του Πανσερραϊκού και σφιχταγκάλιασε την παραμονή στην κατηγορία τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Ο αγώνας είχε τον χαρακτήρα του τελικού λόγω της μεγάλης κρισιμότητας αλλά η ομάδα του Ρότσα φρόντισε να μετατρέψει το παιχνίδι σε παράσταση για ένα ρόλο παίζοντας στο μεγαλύτερο διάστημα τον Πανσερραϊκό σαν την γάτα με το ποντίκι φθάνοντας σε μια πανάξια νίκη.

Καταθέτοντας ψυχή, καρδιά, πάθος, τακτικό πλάνο και σχεδόν κανένα παίκτη υστερήσαντα, ο Θεσπρωτός επέβαλλε από την αρχή τον ρυθμό του και ήδη από το πρώτο ημίωρο έβαλε θεμέλια για την τελική επικράτηση.

Το πλατανόφυλλο είχε σύμμαχο και την τύχη με τον Παππά να αποκρούει πέναλτι του Κανίς με το σκορ στο 1-0.

Η διάταξη του Θεσπρωτού

Ο Ρότσα μετά από αρκετό καιρό με μοναδική εξαίρεση τον τιμωρημένο Ντ’Αλέσιο είχε όλους τους παίκτες στην διάθεσή του και ως εκ τούτου την ευχέρεια να επιλέξει την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα.

Ο Παππάς υπερασπίστηκε την εστία αντικαθιστώντας τον Κίναλη. Την τετράδα της άμυνας αποτέλεσαν οι Βαλιέντε, Κωνσταντίνου, Βασιλάκης και Γκρανσιέρ. Στο χώρο της μεσαίας γραμμής ξεκίνησαν οι Πατσέκο, Ραμίρεζ, Ζιώγας, Πούφλης, Γεωργούσης, ενώ μοναδικός προωθημένος ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας Αποστόλης Σαραντίδης στον προσφιλή σχηματισμό  4-1-4-1.

Ονειρικό πρώτο ημίχρονο

Ο Θεσπρωτός μπήκε φουριόζος στο παιχνίδι και ευτύχησε να προηγηθεί με τον Πατσέκο μόλις στο 4ο λεπτό. Ο Αργεντινός μέσος με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή με το κακό του αριστερό πόδι δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Κάτσικα σκοράροντας το δεύτερο γκολ μετά την επιστροφή του από τραυματισμό.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν άμεσα με την ισοφάριση με τον Παππά να σταματάει έγκαιρα τον Κανίς σε μια σωτήρια επέμβαση στο 5ο λεπτό.

Το παιχνίδι απέκτησε ρυθμό με το ξεκίνημα με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει στις δύο περιοχές.

Στο 13ο λεπτό οι αμυντικοί του Πανσερραϊκού ανέκοψαν την τελευταία στιγμή τον εφορμούντα Σαραντίδη.

Στο 16ο λεπτό ο Παππάς εκτινάχθηκε και με εντυπωσιακό τρόπο σταμάτησε το σουτ του Εππα.

Στο 24ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι μετά από υπόδειξη του διαιτητή για χέρι του Κωνσταντίνου. Ο εκπληκτικός Παππάς «ψάρεψε» τον σπεσιαλίστα Κανίς κρατώντας ανέπαφη την εστία του με τον κόσμο στις κερκίδες να βράζει για τον καταλογισμό της παράβασης.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Θεσπρωτός σκόραρε για δεύτερη φορά. Ο εξαιρετικός Γεωργούσης από τα αριστερά βρήκε με σέντρα ακριβείας τον Σαραντίδη ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 2-0 πετυχαίνοντας το όγδοο προσωπικό του γκολ στο πρωτάθλημα βάζοντας γερές βάσεις για τη νίκη “κόβοντας” τα πόδια των Σερραίων.

Εχοντας το μαξιλαράκι των δύο γκολ, η ομάδα του Ρότσα διαχειρίστηκε το προβάδισμα και δεν επέτρεψε στους αντιπάλους του να απειλήσουν και να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις να ξαναμπούν στο παιχνίδι πριν από τη λήξη του ημιχρόνου.

Το πλατανόφυλλο μαλιστα άγγιξε το 3-0 αλλά στο 41ο λεπτό η κεφαλιά του Ραμίρεζ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κάτσικα.

Στο 44ο λεπτό οι κιτρινόμαυροι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Σαραντίδη από τον Καρασαλίδη ο οποίος είδε την κόκκινη κάρτα.

Ο ίδιος ο παθών ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο Κάτσικας έπεσε στην σωστή γωνία και έδιωξε σε κόρνερ σε μία ανεπανάληπτη ευκαιρία να κάνει το 3-0 και να κλειδώσει το τρίποντο.

“Κλείδωσε” το τρίποντο

Με το ξεκίνημα της επανάληψης και έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα αλλά και με την ψυχολογία στα ύψη, ο Θεσπρωτός έφθασε και σε τρίτο γκολ με τον Απόστολο Σαραντίδη στο 50ό λεπτό να παίρνει το αίμα του πίσω για το χαμένο πέναλτι σκοράροντας από πλάγια θέση για το 3-0.

Το υπόλοιπο του αγώνα ήταν τυπική διαδικασία με τους παίκτες του Ρότσα να βγάζουν το πόδι από το γκάζι και να κάνουν συντήρηση δυνάμεων εν όψει της συνέχειας.

Στο 73ο λεπτό ο Ζιώγας παραλίγο να χριστεί σκόρερ “αδειάζοντας” δύο παίκτες του Πανσερραϊκού αλλά το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων στην τελευταία αξιοσημείωτη φάση.

Διαιτητής: Τσαμούρης (Πειραιά), Βοηθοί: Κορωνάς (Πειραιά), Χρηστάκος (Πειραιά)

Θεσπρωτός: Παππάς, Κωνσταντίνου, Βαλιέντε, Γκρανσιέρ, Βασιλάκης, Ζιώγας, Πούφλης (65ο Μπονίγια). Ραμίρεζ, Πατσέκο (77o Μαρτίνεζ), Γεωργούσης (85ο λ.τρ. Ρομέρο), Σαραντίδης (85o Πάνος)

Πανσερραϊκός: Κάτσικας, Κεφαλάς, Καρασαλίδης, Πίντο, Ντανιελάν (70ό Σοφιανός), Κρητικός (46ο Μαρκόνι), Καραμπέρης, Εππας (86ο Μασκανάκης), Μέσι (44ο Δημητρίου), Κανίς, Ντίαζ (70ό Βάντερσον)