Θεσπρωτός: Υπέκυψε στην ανωτερότητα του πρωτοπόρου Σβορώνου και βαριά ήττα με 3-0 στην Ηγουμενίτσα

Ο Θεσπρωτός γνώρισε βαριά ήττα από τον πρωτοπόρο ΓΑΣ Σβορώνου στο Δημοτικό Στάδιο Ηγουμενίτσας και δεν μπόρεσε σε ένα ακόμη παιχνίδι να αξιοποιήσει τον παράγοντα έδρα πληρώνοντας τα πολλά λάθη στην άμυνα που εξελίσσεται σε αχίλλειος πτέρνα μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Ρότσα ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο αλλά κατέρρευσε στην επανάληψη απέναντι σε μια πολύ ποιοτική ομάδα που δικαιολόγησε την θέση της στην κορυφή της βαθμολογίας.

Γρήγορο προβάδισμα του Σβορώνου

Σε ένα πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο λόγω της βροχής που έπεφτε σχεδόν καθόλη την διάρκεια της αναμέτρησης, ο Θεσπρωτός μπήκε φουριόζος και απείλησε πριν την συμπλήρωση του 1ου λεπτού με τον Κούζα να σταματάει με τις γροθιές το δυνατό σουτ του Ζελέκου, ενώ ο γηπεδούχοι κέρδισαν και δύο κόρνερ που πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

Οι φιλοξενούμενοι που ταξίδεψαν στην Ηγουμενίτσα με τον αέρα του πρωτοπόρου, κατάφεραν να προηγηθούν στο 9ο λεπτό με δυνατό σουτ του Κοντοθανάση μέσα από τη περιοχή με την μπάλα να βρίσκει προηγουμένως στο κάθετο δοκάρι και να καταλήγει στο βάθος της εστίας του Πάνου.

Οι κιτρινόμαυροι της Κατερίνης έδειχναν να πατάνε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, είχαν καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και έδειχναν πιο επικίνδυνοι όταν έβγαιναν στην επίθεση.

Από την άλλη ο Θεσπρωτός έδειξε διάθεση να παίξει ποδόσφαιρο χωρίς πάντως να καταφέρει να γίνει απειλητικός για την αντίπαλη εστία με τους φιλοξενούμενους να είναι συμπαγείς στα μετόπισθεν και τους παίκτες του Ρότσα να έχουν βιαστικές επιλογές και να υποπίπτουν σε πολλά λάθη.

Στο 32ο λεπτό ο Κούζας σταμάτησε την προσπάθεια του Μπουμπούκη που έδειξε να αιφνιδιάζεται.

Οι κιτρινόμαυροι της Κατερίνης άγγιξαν το 2ο γκολ στο 36ο λεπτό αλλά η ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Κυπαρίσση σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πάνου.

Οι φιλοξενούμενοι έφθασαν μια ανάσα από το δεύτερο γκολ όταν στο 44ο λεπτό ο Δερμιτζόγλου αστόχησε μόνος απέναντι στον Πάνου με κοντινή προβολή.

Το στοιχείο που κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο ήταν οι πολύ δυνατές μονομαχίες με τον Σβορώνο να είναι πάντως εμφανώς ανώτερος και δίκαια να προηγείται στο σκορ.

Περίπατος στην βροχή..

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ήταν και πάλι αυτοί που είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και την μερίδα του λέοντος στην κατοχή ψάχνοντας ένα δεύτερο γκολ για να κλειδώσουν τη νίκη.

Ο Ρότσα προχώρησε σε τριπλή αλλαγή ρίχνοντας στο παιχνίδι τους Ράπτη, Νούση και Ζαφείρη σε μια προσπάθεια να προσθέσει φρέσκα πόδια και να δώσει περισσότερη πνοή στην ομάδα του και ενώ η βροχή έπεφτε καταρρακτωδώς δυσκολεύοντας τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών.

Στο 59ο λεπτό ο Σβορώνος έφθασε μια ανάσα από το γκολ αλλά ο Ορφανός σταμάτησε την τελευταία στιγμή το ψηλοκρεμαστό πλασέ του Κυπαρίσση. Στην εξέλιξη της φάσης και από το κόρνερ που κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι ο Δερμητζόγλου με κεφαλιά πέτυχε το 2-0 βάζοντας στέρεες βάσεις νίκης.

Στο 65ο λεπτό ο Κυπαρρίσης ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0 δίνοντας διαστάσεις στη νίκη της ομάδας του.

Το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα.

Την αναμέτρηση σφύριξε ο Χάρης Μαργαρίτης με βοηθούς τους Αλέξανδρο Ζιώγα (ΕΠΣ Πρέβεζας/Λευκάδας και Μιχάλη Γραμμένο (ΕΠΣ Κέρκυρας).

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Πάνου, Αγγελούλης, Ορφανός, Ραπτόπουλος, Συμεωνίδης (55ο Νούσης), Παλαμούτσης, Τσιαφίτσας (60ό Αποστόλου), Ζελέκου (55ο Ζαφείρης), Μπομπούκης. Βιλάλμπα (70ό Κλεμέντε), Ροβίνας (55ο Ράπτης)

ΓΑΣ ΣΒΟΡΩΝΟΥ: Κούζας, Βούλγαρης, Κωτσιόπουλος, Φυτόπουλος, Μυστρίδης, Δεμηρτζόγλου (63ο Κύρτεγος), Κοντοθανάσης, Κυπαρρίσης, Λαμπόγλου (63ο Ξυδούς), Καραγκούνης (75ο Βύρος), Μπατζώνης (63ο Δήμηνας).