Τι έγινε στο παιχνίδι του Πρωτέα στο Αγρίνιο-Εσπασαν καρδιές-Δραματικό φινάλε και παράταση

proteasΜε την άνοδο στην Α’ΕΣΚΑΒΔΕ επιστρέφει στην Ηγουμενίτσα η ο ομάδα του Πρωτέα μετά τον θρίαμβιο στο Αγρίνιο επί του Παναιτωλικού σε ένα παιχνίδι με χιτσκοκικό φινάλε αφού χρειάστηκε πεντάλεπτη παράταση για να κριθεί ο νικητής.

Βασική αιτία της ήττας εκτός της ευστοχίας των φιλοξενούμενων στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης απο την γραμμή των 6,75 ήταν η αποβολή με 5 φάουλ λίγο πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας του νεαρού Γιάννη Παπαθανασόπουλου που μέχρι εκείνο το σημείο ήταν καταπληκτικός και χωρίς αμφιβολία ο καλύτερος του γηπέδου και οι χαμένες βολές. Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο με τον Παναιτωλικό να προηγείτε με 22-20 χάρη στην επιθετική έξαρση του Παπαθανασόπουλου που όταν δεν σκόραρε, σερβίριζε έτοιμα καλάθια στους συμπαίκτες του. Πόντο- πόντο οι δυο ομάδες και στην δεύτερη περίοδο και το ημίχρονο να βρίσκει τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με βραχεία κεφαλή 32-31.

Ο Παναιτωλικός στο δεύτερο ημίχρονο ξεφεύγει με 47-41 λίγο πριν την λήξη. Ο Πρωτέας με όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ και με συνεχόμενα τρίποντα του Κατσή όχι μόνο ισοφαρίζει σε 51-51 αλλά περνάει και μπροστά με 51-54. Ο Κουτρουμάνος ισοφαρίζει για το 54-54 και το παιχνίδι οδηγείτε στην παράταση. Εκεί οι φιλοξενούμενοι με κορυφαίο τον Μπέζα και με καλή κυκλοφορία της μπάλας πέρνουν διαφορά έξι πόντων 54-60. Η μπάλα είχε βαρύνει πλέον πολύ και με σωστή διαχείριση απο πλευράς Πρωτέα της κατάστασης ήρθε η νίκη με σκορ 58-64 και η άνοδος στην Α ΕΣΚΑΒΔΕ.

Απο τον Πρωτέα ο Μπέζας με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ. Κρίσιμα τρίποντα απο τον Κατσή, ενώ πολύ καλοί οι νεαροί Μπιλιούρης και Γαλάνης. Πολλές μάχες στα ριμπάουντ έδωσε ο Αδαμίδης.

Απο τον Παναιτωλικό ο Γιάννης Παπαθανασόπουλος ήταν μακράν του δευτέρου ο κορυφαίος με 17 πόντους και η αποβολή του με 5 φάουλ έκοψε τον Παναιτωλικό στα δυο ξεκινώντας ταυτόχρονα την αντεπίθεση της η ομάδα του Πρωτέα.

Δεκάλεπτα: Α:22-20 Β:10-11 Γ:11-07 Δ:11-16

Παναιτωλικός(Παπαθανασόπουλος): Παπαθανασόπουλος 17(2), Γερονίκος 5, Μαυροφρύδης 4, Κουτρουμάνος 3(1), Σαράμπαλης, Τασούλης Γ. 8, Τασούλης Χ. 6, Μακρής, Μαυρομάτης, Παρθένης 6, Καραπάνος 3

Πρωτέας Ηγουμενίτσας(Βαζούκης): Γαλάνης 6(2), Διαμαντής, Λάγκαρης 2, Κατσής 8(2), Κακομανώλης, Μπέζας 19(2), Σωτηρίου 8(2), Μπιλιούρης 9, Τσούπης 2, Αδαμίδης 8, Καρβούνης, Δρίκος 4