Τις εντυπώσεις ο Θεσπρωτός, την ουσία η Αναγέννηση Καρδίτσας-“Τζάμπα” ήττα με 1-0

Μία ακόμη ήττα για τον αποδεκατισμένο και αποψιλωμένο Θεσπρωτό στο AEL FC Arena κόντρα στην Αναγέννηση Καρδίτσας με σκορ 1-0 που κρατάει την ομάδα της Ηγουμενίτσας καθηλωμένη στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Ο Ρότσα για διάφορους λόγους στερήθηκε των υπηρεσιών των Μπίκα (έπαιξε ως αλλαγή για 15 λεπτά), Πέρεζ, Μπονίγια και Μαρτίνεζ με τον Ελληνοαργεντινό τεχνικό να παρατάσσει μια πειραματική ενδεκάδα με πολλά νέα πρόσωπα.

Η ομάδα της Ηγουμενίτσας πλήρωσε μια στιγμή αδράνειας και ολιγωρίας, βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει στο σκορ αλλά στη συνέχεια παρουσιάστηκε αρκούντως ανταγωνιστική και θα μπορούσε να αποφύγει την ήττα.

Γκολ με το καλημέρα

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη τους επικίνδυνη επίσκεψη στα καρέ του Τσιμόπουλου.

Στο 6ο λεπτό ο Βερνάρδος δέχθηκε την πάσα του Ριέρα και με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0 παρά την προσπάθεια των Τρομπούκη και Τσιμόπουλου να απομακρύνουν.

Το γρήγορο γκολ απελευθέρωσε το άγχος από τους παίκτες της Αναγέννησης οι οποίοι έλεγχαν απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα κυνηγώντας ένα δεύτερο γκολ προκειμένου να κλειδώσουν τη νίκη.

Στο 17ο ο Τσιμόπουλος σταμάτησε με υπερένταση την προσπάθεια του Σταμόπουλου στην μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο.

Με την πάροδο του χρόνου ο Θεσπρωτός κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, ανέπτυξε μια επιθετική δραστηριότητα χωρίς πάντως να γίνει απειλητικός με μοναδική εξαίρεση ένα αδύναμο σουτ του Αδαμάκη που μπλόκαρε εύκολα ο Γκέκας στο 25ο λεπτό.

Μπορούσε την ισοπαλία

Στην επανάληψη η ομάδα του Ρότσα ανέβασε την απόδοσή της, ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων από το ξεκίνημα και στο 62ο λεπτό άγγιξε την ισοφάριση.

Στο δεύτερο κόρνερ που κέρδισαν οι κιτρινόμαυροι, ο Ρούσσης εκτέλεσε από δεξιά, ο προωθημένος Βασιλάκης έπιασε την καρφωτή κεφαλιά υποχρεώνοντας τον Γκέκα σε μια εντυπωσιακή απόκρουση στην μεγαλύτερη ευκαιρία του Θεσπρωτού που εκτός των άλλων στάθηκε εξαιρετικά άτυχος καθώς ο Ρότσα είδε τους Τρομπούκη και Κωνσταντίνου να αποχωρούν τραυματίες.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν χώρους και διαδρόμους και στο 77ο λεπτό έφθασαν μια ανάσα από το δεύτερο γκολ αλλά το πλασέ του Πρίκα δεν βρήκε στόχο.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού. ο Θεσπρωτός κυνήγησε το γκολ της ισοφάρισης χωρίς πάντως να απειλήσεις με αξιώσεις.

Διαιτητής: Δραγούσης (Κιλκίς), Βοηθοί: Κουφός (Μακεδονίας), Δεδικούσης (Λάρισας)

Αναγέννηση Καρδίτσας (Π. Αμανατίδης): Γκέκας, Αναστασόπουλος, Σταμόπουλος, Αλιατίδης, Σκόνδρας, Κοζορώνης (68ο Πρίκας), Λαγός, Ριέρα (90ό Κάρδαρης), Βερνάρδος (90ό Γκόλιας), Αθανασιάδης(68o Γιάκος), Μπάλλας.

Θεσπρωτός (Ρότσα): Τσιμόπουλος, Τρομπούκης (77ο λ.τρ Χατζάκος), Ρίζος, Γώγος, Βασιλάκης, Μίγγος, Πανταζέλος, Ρούσης (83ο Μπίκας), Κωνσταντίνου (63ο λ.τρ. Δρίτσας), Διγκόζης (83o Παππάς), Αδαμάκης.