Τον κόσμο στο πλευρό του θέλει την Κυριακή ο Θεσπρωτός στο ντέρμπι με τη Νίκη Βόλου-Ανησυχία και προβληματισμός για το γήπεδο-Η…ματσάρα του 1999

thesprotos1Στην τελική ευθεία εισέρχεται η προετοιμασία του Θεσπρωτού για τον κυριακάτικο αγώνα με τη Νίκη Βόλου. Το παιχνίδι έχει χαρακτήρα ντέρμπι αφενός λόγω της βαθμολογικής θέσης των “κιτρίνων” που απέχουν μόλις τέσσερις βαθμούς από την κορυφή και αφετέρου λόγω του ονόματος και της ιστορίας της Θεσσαλικής ομάδας που μπορεί ξεκίνησε με πρωταγωνιστικές βλέψεις το πρωτάθλημα αλλά λόγω αφαίρεσης βαθμών για διάφορους λόγους (-11) έχει χάσει πολύτιμο έδαφος.
Αυτό που προβληματίζει τον Παναγιώτη Χατζηπέτρο είναι η τραγική κατάσταση του αγωνιστικού χώρου του Δημοτικού Σταδίου Ηγουμενίτσας. Οι συνεχές βροχοπτώσεις των τελευταίων ημερών έχουν μετατρέψει το γήπεδο σε… πραγματικό βούρκο και άπαντες ευελπιστούν σε ύφεση των έντονων καιρικών φαινομένων μέχρι την ημέρα του αγώνα προκειμένου να μην επαναληφθεί το σκηνικό του αγώνα με τον Τύρναβο.

Η σημερινή και αυριανή προπόνηση θα γίνουν στη Νέα Σελεύκεια προκειμένου να μην επιβαρυνθεί περαιτέρω ο αγωνιστικός χώρος, ωστόσο η αγωνία και η ανησυχία είναι έκδηλη.

Καιρού επιτρέποντος και….Θεού θέλοντος, η διοίκηση, το προπονητικό τιμ και οι ποδοσφαιριστές του Θεσπρωτού καλούν το φίλαθλο κοινό του νομού να δώσουν βροντερό παρών στο γήπεδο και “όλοι μαζί να στηρίξουμε την προσπάθεια της ομάδας μας”, όπως αναφέρει η ανακοίνωση που εκδόθηκε.

Μνήμες από το παρελθόν

Η τελευταία αναμέτρηση των δύο ομάδων χρονολογείται την περίοδο 1999-2000 για το πρωτάθλημα της Γ’Εθνικής. Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι για την 1η αγωνιστική με δραματική εξέλιξη και χιτσκοκικό φινάλε οι δύο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες με σκορ 4-4 (!).
Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί με τον Κόφφα στο 28ο λεπτό για να απαντήσει ο Θεσπρωτός με τον Δημόπουλο στο 31ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι το προβάδισμα με τον Κόφφα στο 37′, αλλά οι ¨κίτρινοι” είχαν άμεση απάντηση με τον Ταχίρι στο 40ο λεπτό. Ο Καμίτσης στο 48ο λεπτό έβαλε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ τον Θεσπρωτό, για να έρθει η ισοφάριση με τον Πέτρου στο 72ο λεπτό. Στις καθυστερήσεις “έσπασαν” καρδιές. Ο Ταχίρι στο 91ο λεπτό έκανε το 4-3, αλλά τον τελευταίο λόγο στο παιχνίδι είχε η Νίκη που “έκλεψε” τον βαθμό της ισοπαλίας με “δράστη” τον Διάκο στο 93ο λεπτό, σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια που έχουν γίνει ποτέ στο Δημοτικό Στάδιο Ηγουμενίτσας παρουσία περισσότερων από 2.000 θεατών.