Τον “πλήγωσε” ένας πρώην-Ήττα με 3-1 για τον Θεσπρωτό στην Βέροια με δύο γκολ του Πόζογλου

Ο Θεσπρωτός παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός  αλλά υποτάχθηκε στην ανωτερότητα της πολύ φιλόδοξης Βέροιας γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 3-1 στην πρωτεύουσα της Ημαθίας.

Οι κιτρινόμαυροι αδικούνται από το τελικό αποτέλεσμα και την έκταση της ήττας αλλά μέτρησε η διαφορά κλάσης και ατομικής ποιότητας ορισμένων παικτών της Βασίλισσας και κυρίως της επιθετικής γραμμής προεξάρχοντος ενός παλιού γνώριμου, του Στέλιου Πόζογλου

Γκολ με το καλημέρα

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στο παιχνίδι και πίεσαν από το ξεκίνημα. Αφού απείλησαν με 1-2 κόρνερ τα οποία πέρασαν ανεκμετάλλευτα και είχαν μια καλή στιγμή με τον Παπαχρήστο (μπήκε από αριστερά στην περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε υπό πίεση ήταν άστοχο), η υπεροχή τους καρποφόρησε μόλις στο 9ο λεπτό.

Σε μπροστινή μπαλιά του Βεργώνη για τον Πασά, ο τελευταίος βρήκε όμορφα τον Πόζογλου ο οποίος με σουτ έστειλε τη μπάλα στην κλειστή γωνία του Κολιοφούκα γράφοντας το 1-0 με τον πρώην κιτρινόμαυρο να σκοράρει για δεύτερη φορά κόντρα στην πρώην του ομάδα.

Ο Θεσπρωτός προσπάθησε να αντιδράσει μετά το γρήγορο γκολ, κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και στο 16ο λεπτό απείλησε για πρώτη φορά. Σε λάθος διώξιμο του Βελλίδη, η μπάλα έφθασε στον Πατσέκο που έπιασε συρτό σουτ έξω από την περιοχή, το οποίο μπλόκαρε χωρίς δυσκολία ο γκολκίπερ της “Βασίλισσας”.

Στο 23ο λεπτό ύστερα από λάθος των παικτών της Βέροιας η μπάλα κατέληξε στον Α. Γώγο που δεν μπόρεσε να σκοράρει από καλή θέση.

Αφού οι κιτρινόμαυροι πέταξαν στο καλάθι των αχρήστων δύο καλές στιγμές, δέχθηκαν και δεύτερο τέρμα κόντρα στη ροή του αγώνα και σε ένα σημείο στο οποίο είχαν ισορροπήσει το παιχνίδι.

Στο 24ο λεπτό ο Βεργώνης έβγαλε στον Πασά, αυτός μπήκε στην περιοχή από αριστερά και έβγαλε παράλληλη σέντρα, με τον αφύλαχτο Λουκίνα στο δεύτερο δοκάρι να μην δυσκολεύεται να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με κοντινό πλασέ για το 2-0!

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι και παίζοντας πλέον απελευθερωμένα απείλησαν σε άλλες δύο περιπτώσεις με τον Θεσπρωτό να γλιτώνει την παραβίαση της εστίας του για τρίτη φορά.

Στο 26ο λεπτό Λουκίνας, Πόζογλου Πασάς άλλαξαν όμορφα τη μπάλα, με τον τελευταίο να σουτάρει και τον Κολιοφούκα να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό σε σέντρα Παπαχρήστου από αριστερά, η κεφαλιά του Βεργώνη από καλή θέση έφυγε λίγο άουτ!

Στο 43ο λεπτό, ο Πατσέκο τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Διγκόζη προσθέτοντας άλλον ένα πονοκέφαλο στον Ρότσα που αναγκάστηκε να αλλάξει τον σχηματισμό και την διάταξη.

Στο 44ο λεπτό ο Βελλίδης πρόλαβε την τελευταία στιγμή τον Α.Γώγο που εφορμούσε επικίνδυνα προς την περιοχή, ενώ η Βέροια δημιούργησε την τελευταία καλή στιγμή για το πρώτο ημίχρονο. Ο Πασάς βρήκε ωραία τον Πόζογλου μέσα στην περιοχή, αλλά ο Κολιοφούκας έπεσε στα πόδια του και μπλόκαρε τη μπάλα.

Η “Βασίλισσα” ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου και προηγήθηκε δίκαια απέναντι σε έναν Θεσπρωτό που σε καμία περίπτωση δεν κλείστηκε στην άμυνά του και προσπάθησε να παίξει ποδόσφαιρο.

Πέτυχε το γκολ που δικαιούνταν

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Θεσπρωτός μπήκε δυνατά, προσπαθώντας να δημιουργήσει κάποια επικίνδυνη κατάσταση στα καρέ της “Βασίλισσας” και στο 51ο λεπτό πλησίασε το γκολ.

Σε δυνατό σουτ του Χαρη Μπίκα λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Βεργώνη, άλλαξε πορεία και κατέληξε κόρνερ, ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βελλίδη!

Στο 57ο λεπτό το δυνατό σουτ του Κωνσταντακόπουλου έξω από την περιοχή δεν ανησύχησε τον Βελλίδη.

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, ο Θεσπρωτός κινδύνευσε να δεχθεί και τρίτο γκολ στο σημείο που είχε την υπεροχή και ήλεγχε τον ρυθμό του αγώνα.

Στο 58ο λέπτο, σέντρα του Πόζογλου από αριστερά για τον Λουκίνα, ο οποίος μέσα στην περιοχή δεν πρόλαβε να σουτάρει και ανακόπηκε σωτήρια από τον Γ. Γώγο!

Στην συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κατακόρυφα με τις δύο ομάδες να κάνουν αρκετά λάθη στον χώρο της μεσαίας γραμμής.

Η Βέροια αξιοποίησε την ατομική ποιότητα και κλάση ορισμένων παικτών της και πέτυχε και τρίτο γκολ «κλειδώνοντας» το τρίποντο.

Στο 68ο λεπτό μπροστινή μπαλιά του Λουκίνα για τον Παπαχρήστο, αυτός προχώρησε και έδωσε δεξιά στον ανενόχλητο Πόζογλου, ο οποίος σε κενή εστία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 3-0.

Στο 75ο λεπτό ο Θεσπρωτός κατάφερε να μειώσει και να περιορίσει την έκταση της ήττας πετυχαίνοντας ένα γκολ που δικαιούνταν με βάση την εικόνα του αγώνα και το πρόσωπο που παρουσίασε.

Μετά από κόρνερ του Μπίκα, ο Κοντοές πιο ψηλά απ’ όλους έπιασε την καρφωτή κεφαλιά, με τον Βελλίδη να αποκρούει τη μπάλα, αυτή να χτυπάει στο αριστερό του δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα για το 3-1!

Από εκεί και ύστερα και μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν σημειώθηκε τίποτα αξιοσημείωτο με την Βέροια να πανηγυρίζει μία δίκαιη νίκη και τον Θεσπρωτό να στρέφει πλέον την προσοχή του στον αγώνα της επόμενης αγωνιστικής με τον Ολυμπιακό Βόλου.

Διαιτητής: Κατοίκος (Αθηνών), Βοηθοί: Νικολάου (Αθηνών) – Κουφός (Μακεδονίας)

4ος διαιτητής: Βουρνέλης (Μακεδονίας)

ΒΕΡΟΙΑ: Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Παπαχρήστος, Σκόνδρας, Μαραγκός, Οικονόμου (71ο Ντι Τζιοβάνι), Βεργώνης (62o Μουχάλης), Μούργος (62ο Σιμόνι), Πασάς (71ο Αποστολόπουλος), Πόζογλου (84ο Πεταυράκης), Λουκίνας

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κολιοφούκας, Γ. Γώγος (59ο Σταυρίδης), Τ. Γώγος (80ό Γκρανσιέρ), Ζούρκος, Κοντοές, Κωνσταντακόπουλος, Κωνσταντίνου, Ραμίρεζ (80ό Πετράκης), Πατσέκο (43ο λ.τρ. Διγκοζης), Μπίκας, Πέντσας (59ο Σαραντίδης).