Τον “βύθισε” ακόμη περισσότερο, βαριά ήττα 3-0 του Θεσπρωτού από την Βέροια

Καταδικαστική ήττα για τον Θεσπρωτό στην Βέροια με σκορ 3-0 από την “Βασίλισσα του Βορρά” που κρατάει την κρατάει την ομάδα του Ρότσα στον βυθό της βαθμολογίας που κυνηγάει πλέον ένα θαύμα προκειμένου να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Από την άλλη, οι γηπεδούχοι πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα και ατενίζουν το μέλλον με μεγαλύτερη αισιοδοξία.

Δέχθηκε γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα

Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο με τους παίκτες να ψάχνουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο, ο Θεσπρωτός απείλησε για πρώτη φορά στο 11ο λεπτό.

Σε σέντρα του Τρομπούκη, ο Δρίτσας έπιασε την κεφαλιά από καλή θέση αλλά ο Βενετικίδης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 13ο λεπτό ο Σάνι Ρονάλντο μπήκε επικίνδυνα από αριστερά στην αντίπαλη περιοχή αλλά ο Βενετικίδης μπλόκαρε το γύρισμα σε ένα διάστημα έντονης επιθετικής δραστηριότητας των κιτρινόμαυρων.

Οι γηπεδούχοι πλησίασαν για πρώτη φορά με αξιώσεις την εστία του Θεσπρωτού στο 25ο λεπτό, όταν στο φάουλ – γέμισμα του Μπουκουβάλα, ο Γιουκούδης πήρε με υπερπροσπάθεια την κεφαλιά όμως δεν ανησύχησε τον Τσιμόπουλο που μπλόκαρε χωρίς δυσκολία.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν την μερίδα του λέοντος στις ευκαιρίες και στο 28ο λεπτό άγγιξαν το γκολ αλλά το φοβερό σουτ που επιχείρησε ο Μίγγος έδωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Βενετικίδη!

Ο Θεσπρωτός ήταν εμφανώς ανώτερος στο πρώτο ημίχρονο αλλά δεν μπόρεσε να μετουσιώσει την υπεροχή του σε γκολ κυρίως χάρη στη εξαιρετική απόδοση του Βενετικίδη που όποτε χρειάστηκε επενέβη σωτήρια.

Και όπως συμβαίνε αρκετές φορές σε ανάλογες περιπτώσεις, η Βέροια ήταν αυτή που βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα κόντρα στη ροή του αγώνα.

Στο 33ο λεπτό ο Γιουκούδης πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, μπήκε στην περιοχή και την κατάλληλη στιγμή γύρισε τη μπάλα για τον Ορφανίδη, ο οποίος με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

“Καταιγιστική” η Βασίλισσα στην επανάληψη

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο με την “Βασίλισσα” να είναι καταγιστική και να σφυροκοπεί την εστία του Τσιμόπουλο ο οποίος κατέβασε τα ρολά.

Στο 48ο λεπτό παράλληλη σέντρα του Ορφανίδη από αριστερά, ο Γιουκούδης δεν πρόλαβε να βρει τη μπάλα και να την στείλει στα δίχτυα

Στο 51ο λεπτό ο Μπουόλι με ωραία προσπάθεια βγήκε μόνος με τον Τσιμόπουλο, όμως ο γκολκίπερ του Θεσπρωτού απέκρουσε σωτήρια με τα πόδια!

Στο 56ο ωραίο “ένα – δύο” Μπουόλι με Ορφανίδη, όμως το κοντινό σουτ του τελευταίου έφυγε άουτ!

Το ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών για τους γηπεδούχους συνεχίστηκε.

Στο 57ο λπετό ο Μπουόλι έκλεψε από αντίπαλο και μέσα από την περιοχή σούταρε, για να αποκρούσει σωτήρια σε κόρνερ ο Τσιμόπουλος, ενώ στην εξέλιξη της φάσης κεφαλιά από κοντά του Γιουκούδη, μετά από κόρνερ, ο πορτιέρο του Θεσπρωτού είπε και πάλι “όχι”.

Οι φιλοξενούμενοι που περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου “ξεμύτισαν” από την περιοχή τους.

Στο 63ο λεπτό το σουτ του Μπίκα λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα στην αγκαλιά του Βενετικίδη.

Η υπεροχή των γηπεδούχων καρποφόρησε στο 65ο λεπτό. ‘Υστερα από κόρνερ του Μπουκουβάλα, ο Στίκας με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τσιμόπουλου γράφοντας το 2-0.

Οι φιλοξεξούμενοι έδειχνα σταστισμένοι και ανήμποροι να αντιδράσουν με αποτέλεσμα να κινδυνεύσουν να δεχθούν και τρίτο γκολ.

Στο 69ο λεπτό ο Μπουόλι μόνος μέσα στην περιοχή έκανε ένα κοντρόλ παραπάνω και έχασε τη μπάλα με τον Αφρικανό επιθετικό να ταλαιπωρεί αφάνταστα την άμυνα του πλατανόφυλλου.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, ο ρυθμός έπεσε, η Βέροια διαχειρίστηκε το προβάδισμα και ο Θεσπρωτός έδειξε να μην διαθέτει τα ψυχικά αποθέματα και την πίστη να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση.

Στο 80ό λεπτό στο μακρινό συρτό σουτ του δραστήριου και διακριθέντα Μίγγου, η μπάλα έφυγε λίγο άουτ, ενώ στο 87ο λεπτό στο σουτ του Κουέβας έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Μπουόλι από την ΄άσπρη βούλα (σε ανατροπή του Παπαχρήστου από τον Τσιμόπουλο) έβαλε το κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής: Τσιοφλίκη (Λάρισας), Βοηθοί: Τζιουβάρας (Κοζάνης), Νίκζας (Λάρισας)

ΒΕΡΟΙΑ (Μπαξεβάνος): Βενετικίδης, Ντουμάνης (70ό Μουχάλης), Μπουκουβάλας (85o Παπαχρήστος), Στίκας, Καψάλης, Κολλαράς, Μπλέτσας, Μπελεβώνης (85ο Μασούρας), Γιουκούδης (68ο Ιωάννου), Ορφανίδης (68ο Κασέμι), Μπουόλι.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ (Ρότσα): Τσιμόπουλος, Γώγος (60ό Ρούσης), Βασιλάκης (46ο Ντόντης), Ρίζος (60ό Κουέβας), Τρομπούκης, Μαρτίνεζ, Μίγγος, Μπίκας (74o Παππάς Ε.), Δρίτσας, Κωνσταντίνου, Σάνι (74ο Χατζάκος)