Τον “βύθισε” ακόμη περισσότερο, βαριά ήττα του Θεσπρωτού με 4-1 από τον Ηρακλή στην Ηγουμενίτσα

Κυριακάτικη βόλτα στην ηλιόλουστη Ηγουμενίτσα έκανε ο Ηρακλής φθάνοντας σε μια εύκολη επικράτηση με σκορ 4-1 επί του αγνώριστου στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα Θεσπρωτού.

Ο ιστορικός γηραιός με τρία γκολ στα πρώτα 18 λεπτά κλείδωσε από νωρίς τη νίκη σε ένα παιχνίδι που δεν αντέχει σε κριτική με την διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων να είναι τεράστια.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης εξελίσσεται σε εφιάλτη για τον Θεσπρωτό καθώς στα δύο περσινά παιχνίδια είχε πετύχει συνολικά 11 γκολ (νίκη με 5-1 στην Ηγουμενίτσα και 6-0 στο Καυτατζόγλειο).

Η διάταξη του Ρότσα

Ο Ρότσα προχώρησε σε πέντε αλλαγές στο βασικό σχήμα σε σχέση με το παιχνίδι της προηγούμενης αγωνιστικής στην Αριδαία δίνοντας φανέλα βασικού στους Εζεκιήλ Χουέβας (μεταγραφικό απόκτημα του Ιανουαρίου), Βαγγέλη Καραμποϊκη (προέρχεται από την Κ19) στο ντεμπούτο τους με την φανέλα με το πλατανόφυλλο, Σπύρο Ρούση και Σπύρο Βασιλάκη.

Επίσης, ο Ελληοαργεντινός τεχνικός στερήθηκε των υπηρεσιών του βασικού τερματοφύλακα Τσιμόπουλου ο οποίος ταλαιπωρείται από ίωση σε ένα ξαφνικό πρόβλημα της τελευταίας στιγμής.

Ο Μπότσαρης πήρε την θέση του Τσιμόπουλου κάτω από τα δοκάρια, ενώ την τετράδα της άμυνας αποτέλεσαν οι Κωνσταντίνου, Γώγος, Βασιλάκης και Ρίζος. Στον χώρο της μεσαίας γραμμής ξεκίνησαν οι Μίγγος,, Λύγκας, Χούεβας, Καραμποϊκης και Ρούσης, ενώ μοναδιμός προωθημένος σε ρόλο περισσότερο “ψευτοεν νιαριού” ήταν ο Ιερόθεος Δρίτσας.

Η διάταξη του Τσιώλη

Στην αντίπερα όχθη, ο Βελλίδης υπερασπίστηκε την εστία, ενώ το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν Σγούρης και Κωστούλας. Στην δεξια πλευρά ξεκίνησε ο Πανάγου και και στα αριστερά ο Βιτλής. Στα αμυντικά χαφ βρέθηκαν  οι Ματίας Τόμας, Νταμιάν Σίλβα και Μανόλης Πατράλη, ενώ την επιθετική τριάδα συνέθεσαν οι Κουντουριώτης, Γιουμπιτάνα και Άλεξιτς.

Πάρτι Αλεξιτς στην άμυνα του Θεσπρωτού

Πολύ νωρίς στο παιχνίδι και συγκεκριμένα στο 5ο λεπτό ο Ηρακλής κατάφερε να προηγηθεί. Ύστερα από ένα πλάγιο που εκτελέστηκε γρήγορα από τα αριστερά, ο Γιουμπιτάνα βρήκε τον επερχόμενο ‘Αλεξιτς ο οποίος με πλασέ σε κενή εστία έκανε το 1-0.

Πριν ο Θεσπρωτός καταφέρει να συνέλθει από το γρήγορο γκολ, ο γηραίος πέτυχε και δεύτερο τέρμα βάζοντας γερά  θεμέλια για τη νίκη. Ο Αλεξιτς με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Μπότσαρη κάνοντας το 2-0 με τον Σέρβο στράικερ να ανασταστώνει από το ξεκίνημα την άμυνα του Θεσπρωτού.

Οι παίκτες του Ρότσα έδειχναν επηρεασμένοι από την αρνητική τροπή που πήρε το παιχνίδι μεπλάγια θέση ανέβασε τον δείκτη του σκοκρ σε 3-0 με τον Ηρακλή να παίζει σαν την  γάτα με το ποντίκι και τους παίκτες του Ρότσα απλώς να παρακολουθούν τους αντιπάλους τους.

Οι φιλοξενούμενοι “έκρυψαν” την μπάλα στο 23ο λεπτό αλλά το πλασέ του Αλεξιτς έφυγε δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Μπότσαρη. Με την πάροδο του χρόνου οι παίκτες του Τσιώλη έβγαλαν το πόδι από το γκάζι ωστόσο η άμυνα των γηπεδούχων πραγματικά πελαγοδρομούσε με πολλά αβίαστα λάθη και εύκολα “πουλήματα” της μπάλας.

Ο Θεσπρωτός απείλησε για πρώτη φορά στο 30ό λεπτό αλλά ο Δρίτσας έπιασε “αέρα” μόνος του μέσα από την μικρή περιοχή.

Στο 35ο λεπτό ο Αλεξιτς αστόχησε εξ’επαφής ύστερα από σέντρα του Γιουμπιτάνα σε μία ανεπανάληπτη ευκαιρία για τον Σέρβο επιθετικό να κάνει χατ-τρικ.

Στο 38ο λεπτό ο Θεσπρωτός κατάφερε να σκοράρει με κοντινή κεφαλιά του Δρίτσα στο δεύτερο δοκάρι μειώνοντας σε 3-1.

Ξύπνησε αργά

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Ρότσα προχώρησε σε 4 αλλαγές σε μια προσπάθεια να αλλάξει τα κακώς κείμενα αντικαθιστώντας μεταξύ άλλων και τους δύο κεντρικούς αμυντικούς (Γώγος, Βασιλάκης) που υπέφεραν στο πρώτο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν σαφώς βελτιωμένοι και πίεσαν από το ξεκίνημα κυνηγώντας ένα γκολ για να ξαναμπούν για τα καλά στο παιχνίδι.

Στο 51ο λεπτό η σέντρα από τα δεξιά του Τρομπούκη σταμάτησε στα πόδια των αμυντικών και στον Βελλίδη.

Στο 52ο λεπτό ο Μπότσαρης εκτινάχθηκε στην  δεξιά του γωνία και σταμάτησε με εντυπωσιακό τρόπο το σουτ του Αλεξιτς στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία του Ηρακλή στην επανάληψη.

Ο Κωνσταντίνου μετατοπίστηκε στα αριστερά και δημιουργούσε ρήγματα στην άμυνα του Ηρακλή σε ένα περισσότερο ορθολογικό σχήμα για τον Θεσπρωτό.

Ο Ηρακλής συνέχισε να βρίσκει κενά στην άμυνα των γηπεδούχων και να αξιοποιεί τα δώρα των αντιπάλων όπως έκανε ο…συνήθης ύποπτος Κόστα Αλεξιτς ο οποίος στο 59ο λεπτό ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 4-1 με τον σκόρερ να πετυχαίνει χατ-τρικ.

Το τελευταίοα κομμάτι του παιχνιδιού κύλησε χωρίς κάτι αξιοσημείωτο με τον Ηρακλή να διαχειρίζεται το προβάδισμα και τον Θεσπρωτό να προσπαθεί να περιορίσει το εύρος της ήττας.

Στο 82ο λεπτό ο κορυφαίος παίκτης του πλατανόφυλλου Ιερόθεος Δρίτσας προσπάθησε με ψαλιδάκι να σκοράρει αλλά σταμάτησαν πάνω στην γραμμή οι αμυντικοί στην τελευταία φάση του παιχνιδιού.

Διαιτητής: Καλαντζής (Θεσσαλίας)

Θεσπρωτός (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Μπότσαρης, Βασιλάκης (46ο Ντόντης), Γώγος (46ο Μαρτίνεζ), Ρίζος, Μίγγος, Ρούσης, Καραμποϊκης (46ο Τρομπούκης), Χουέβας (62ο Φάκης), Λύγκας (46ο Πανταζέλος), Κωνσταντίνου, Δρίτσας.

Ηρακλής (Σάκης Τσιώλης): Βελλίδης, Πανάγου (71ο Χειρίτραντας), Σγούρης (54ο Κόκκορης), Κωστούλας, Βιτλής, Σίλβα (76ο Αλβαρεζ), Γιουμπιτάνα, Κουντουριώτης (54ο Κούστα), Πατράλης, Τόμας, Άλεξιτς (71ο Δοιράνλης)