Τρεις Θεσπρωτοί κολυμβητές συμμετείχαν στον 19ο «Διάπλου του Αμβρακικού» και στον Κολυμβητικό αγώνα 4,5 χλμ – 1ο Ionian swimming challenge από το λιμάνι της Σαλαώρας έως την Κορωνησία που διεξήχθει παράλληλα.
Ο κολυμβητής ανοικτής θαλάσσης Δημήτρης Γόγολος διέσχισε τον Αμβρακικό κολυμπώντας για περισσότερες από 5 ώρες (!!!)
Στον αγώνα 4,5 χιλιομέτρων συμμετείχαν ο Σταύρος Βε΄νος (1:40:51) κολυμπώντας με ρυθμό 22:24 το χιλιόμετρο και Γιάννης Τζοβάρας (1:49:00) κολυμπώντας με ρυθμό 23:13 το χιλιόμετρο.
Οι συμμέτοχες ήταν με χρηματική συνδρομή εάν επιθυμούσαν να συμμετάσχουν στο Περιφερειακό Πρωτάθλημα και στις υπόλοιπες διαδρομές (Πρέβεζα – Ηγουμενίτσα – Μεσολόγγι – Παξούς).
Ο αγώνας στην Ηγουμενίτσα θα πραγματοποιηθεί στις 6 Αυγούστου.