Τρίποντο ανάσα για τον Θεσπρωτό-“Επαγγελματική” νίκη 1-0 επί του Ασπρόπυργου-Σκόραρε πάλι ο Νταλά Κόστα

Με τον συνήθη ύποπτο Μάουρο Νταλά Κόστα να χτυπάει σαν…. κόμπρα στο 74ο λεπτό ο Θεσπρωτός ξεκλείδωσε την συμπαγή άμυνα του Ασπρόπυργου και πήρε μία πολύ σπουδαία νίκη με σκορ 1-0 που του δίνει βαθιά ανάσα εν όψει της δύσκολης συνέχειας.

Οι «κιτρινόμαυροι» μπορεί να κράτησαν με σχετική ευκολία το μηδέν στην άμυνα και να απειλήθηκαν ελάχιστα, ωστόσο τα βρήκαν…. σκούρα απέναντι στην σκληροτράχηλη ομάδα του  μπαρουτοκαπνισμένου και καλά διαβασμένου Γιώργου Βαζάκα.

Μία στιγμή Λατινοαμερικάνικης έμπνευσης και προέλευσης αρκούσε για να έρθει το δεύτερο τρίποντο στον αγωνιστικό χώρο…χαλί του Δημοτικού Σταδίου που αποδεικνύεται μέχρι στιγμής απόρθητο φρούριο.

Η διάταξη του Θεσπρωτού

Ο Ελληνοαργεντινός τεχνικός παρέταξε το πλατανόφυλλο με μία αναγκαστική αλλαγή σε σχέση με το παιχνίδι της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στην Καβάλα με τον Δημήτρη Κωνσταντάκο να παίρνει την θέση του προερχόμενου από τραυματισμό Κίναλη κάτω από τα δοκάρια.

Πιο συγκεκριμένα ο Θεσπρωτός αγωνίστηκε με τερματοφύλακα τον Κωνσταντάκο, ενώ την τετράδα της άμυνας από τα δεξιά προς τα αριστερά αποτέλεσαν οι Δημήτρουλας, Σερβιλάκης, Νόνης και Σταυρίδης. Στη μεσαία γραμμή έπαιξαν οι Κολτσίδας, Γώγος, Ραμίρεζ με τους Νταλά Κόστα και Βιγιαφάνε να αγωνίζονται στις δύο πτέρυγες και τον Χρήστο Κολλά στην κορυφή της επίθεσης σε σχηματισμό-διάταξη 4-5-1.

Το α’ημίχρονο

Μετά από ένα αναγνωριστικό παιχνίδι στα πρώτα 10 λεπτά με τις δύο ομάδες να προσέχουν περισσότερο τα μετόπισθεν και το πάθος και την δύναμη να κυριαρχούν, με την πάροδο του χρόνου ο Θεσπρωτός ανέκτησε την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Η πρώτη αξιόλογη φάση καταγράφηκε στο 13ο λεπτό με τον Νταλά Κόστα να ελίσσεται έξω από την περιοχή αλλά το δυνατό σουτ που εξαπέλυσε απομάκρυνε με δυσκολία στην γωνία του ο Παναγόπουλος.

Οι παίκτες του Ρότσα έδειχναν να πατάνε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο με κύριο εκφραστή των επιθετικών προσπαθειών τον δαιμόνιο Νταλά Κόστα και στο 28ο λεπτό άγγιξαν το γκολ αλλά ο Παναγόπουλος έσωσε εξ’επαφής το σουτ του Νόνη στην μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου για το πλατανόφυλλο.

Οι φιλοξενούμενοι χωρίς επιθετικές βλέψεις και με πρωταρχικό στόχο να διαφυλάξουν το μηδέν στην άμυνα απείλησαν για πρώτη φορά στο 35ο λεπτό αλλά ο Κωνσταντάκος έδειξε σε ετοιμότητα στο σουτ του Βασιλείου από πλάγια δεξιά διώχνοντας την μπάλα.

Το β’ημίχρονο

Στην επανάληψη, δεν άλλαξε δραματικά η μορφή του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν όλους τους διαδρόμους προς την εστία του Παναγόπουλο, με αποτέλεσμα η υπεροχή του Θεσπρωτού να είναι ανούσια.

Ο Κολλάς δεν τροφοδοτήθηκε όπως θα έπρεπε με αποτέλεσμα να είναι ακίνδυνος, ενώ ο Μάουρο Νταλά Κόστα ήταν απελπιστικά μόνος χωρίς στηρίγματα και βοήθειες στο δημιουργικό κομμάτι.

Παράλληλα, όλα τα στημένα (φάουλ και κόρνερ) των γηπεδούχων πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

Η είσοδος των Βασίλη Ευθυμίου και Χάρη Μπίκα άλλαξε την εικόνα του φλύαρου, ανούσιου και ακίνδυνου μέχρι εκείνου του σημείου Θεσπρωτού.

Στο 74ο λεπτό ο Μάουρο Νταλά Κόστα ξαναχτύπησε, έστειλε την μπάλα συστημένη στην δεξιά γωνία του Παναγόπουλου και με το πέμπτο του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα έλυσε τον γόρδιο δεσμό στην άμυνα του Ασπροπύργου.

Σε μία από τις ελάχιστες φορές που χρειάστηκε σε ολόκληρο το παιχνίδι ο Κωνσταντάκος έδιωξε την μπάλα στην κοντινή καρφωτή κεφαλιά του Πίντο στο 77ο λεπτό κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Στο 86ο λεπτό το δυνατό σουτ του Βιγιαφάνε τράνταξε το δεξί κάθετο δοκάρι του Παναγόπουλου.

Το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι της αναμέτρησης βρήκε τους ποδοσφαιριστές του Θεσπρωτού να πανηγυρίζουν την μεγάλη νίκη.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κωνσταντάκος, Σερβιλάκης, Δημήτρουλας, Νόνης, Σταυρίδης, Βιγιαφάνιε, Κολτσίδας, Γώγος (65ο Ευθυμίου), Ραμίρεζ (72ο Μπίκας), Κολλάς, Νταλά Κόστα (88ο Καρβούνης)

ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ: Παναγόπουλος, Γκουγκούδης, Σταγάκης, Ζώνας, Λογοθέτης, Νικολάου, Γκατσολάρι (83ο Κωνσταντινίδης), Κάκκο (72ο Ζαχάρος), Ζγκούρι (41ο λ.τρ. Πίντο), Στρέκοβιτς. Βασιλείου.